Petra Soukupová – Bertík a čmuchadlo

0

Začaly prázdniny. Jedu s mamkou a Richardem na jeho chalupu. Ale nechce se mi tam. Radši bych zůstal u táty. Mohl bych celej den hrát hry na počítači, pít Fantu a jíst třeba hranolky anebo něco jinýho, co bych chtěl.

Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Ostatně, celou tu životní změnu nese velice těžce. Připadá mu jako zrada. Chci, aby bylo všechno jako dřív! Vzteká se. Žárlí. Na všechny kolem sebe je protivný. Až jednou potká v lese za chalupou zvláštní mluvící zvíře — čmuchadlo — a skamarádí se s ním. Dokáže neočekávané přátelství s tajemným tvorem změnit Bertíkův pohled na svět?

…………………………………………………………….

Dlouhá léta patřila Petra Soukupová mezi autory, kteří píší pouze pro dospělé čtenáře. Jenže časy se mění a s nimi i sama autorka. Jak dalece ji v psaní ovlivnilo mateřství, zatím nedomýšlí. Jedno je však jisté, na pulty českých knihkupců právě míří její nejnovější kniha Bertík a čmuchadlo, které je určené právě pro malé čtenáře.

1005Petra Soukupová bezesporu patří vedle Radky Denemarkové, nebo Kateřiny Tučkové mezi nejvýraznější současné české spisovatelky. Tato vystudovaná scénáristka a dramaturgyně se mimo jiné podílela na sitkomu Comback, nebo nekonečném seriálu Ulice. Její knihy pro dospělé zaznamenaly velký čtenářský ohlas, který neušel ani odborným porotám literárních cen, o čemž svědčí ocenění Ortenovou cenou pro mladé autory, nebo například nominace na Magnesii Literu či Cenu Josefa Škvoreckého. Její knihy vycházejí také ve Slovinsku, Polsku, Itálii či Bulharsku.

Své nesporné kvality Soukupová dokázala již několikrát, ovšem bude zajímavé sledovat, jak si tato autorka poradila s nevyzpitatelným žánrem knih pro děti. Dokáže zaujmout i malé čtenáře, nebo Bertík rychle zapadne? Přeci jen malí čtenáři jsou nemilosrdní a své sympatie dávají dost jasně najevo.

Hlavním hrdinou je devítiletý Bertík, který zrovna prožívá nelehké období. Jeho rodiče se rozvedli a on žije s maminkou a jejím novým přítelem Richardem. Navíc mají jet o prázdninách na jeho chalupu a tam se Bertovi nechce ani za nic. Radši by zůstal ve městě u táty, hrál celé dny počítačové hry, pil Fantu a vůbec dělal co by se mu zrovna zachtělo.

Bertik-a-cmuchadlo-ukazkaBertík je vůbec číslo, to že se mu něco nelíbí, dokáže dát opravdu pořádně najevo. A jelikož tuhle cestu považuje za pořádnou zradu, hodlá to všem dát pořádně najevo. Vzteká se, dělá naschvály a je protivný na všechny kolem sebe. Až do chvíle, kdy v lese za chalupou potká tajemné čmuchadlo.

Petra Soukupová pojala svou knihu pro děti svým vlastním stylem. Zatímco je v takových knihách naprosto běžné, že autoři jednají se svými čtenáři tak nějak dětinsky, Soukupová na to jde úplně normálně a jedná s nimi jako rovný s rovným. Nesnaží se čtenářům podbízet, nebo psát slušně za každou cenu, vždyť ani v běžném životě takto nemluvíme, tak proč by tomu zde mělo být jinak.

Autorka navíc používá známý motiv, kterým si u nás prochází stále více rodin. Rozvod není nikdy jednoduchý a pro malé děti ještě méně. Roztržení rodiny vnímá jako zradu a není jednoduché jim vše vysvětlit. Soukupová se ve své knize o to tak trochu snaží a navíc jim ukazuje, jak by se měli chovat a co je správné. Jako průvodce, který vše Bertíkovi vysvětlí a snaží se mu pomoct, vybrala autorka jedinečné stvoření – čmuchadlo, které si malí čtenáři zamilují.

Bertík a čmuchadlo je ideálním příběhem pro večerní četbu s vaší ratolestí. Nejen že se u ní pobaví a poučí děti, kterým je tato kniha určena, svou atmosférou a nepodbízivostí si získá i dospělé čtenáře, kteří se zatouží přenést zpět do časů, kdy i jim samotným někdo předčítal před spaním.

Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA 

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdPetra Soukupová – Narozena 1982, vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice, scenáristicky se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010). Dosud vydala tři úspěšné knihy pro dospělé (K moři, ZmizetMarta v roce vetřelce). Žije a pracuje v Praze. Po narození dcery Marly v roce 2013 napsala svou první knížku určenou dětským čtenářům Bertík a čmuchadlo (2014). V současné době pracuje na nové knize pro dospělé čtenáře, jejíž vydání je plánováno na jaro 2015. Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko (později zařazené do knihy Zmizet) získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění — Kniha roku. Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen. Její knihy vyšly v překladech již ve čtyřech zemích, ve Slovinsku, Polsku, Itálii a Bulharsku, práva jsou prodána také do Chorvatska.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..