Petr Totek – Zlaté město (Agent JFK #32)

9
Paralelní světy se navzájem podobají. Někdy jako vejce vejci, jindy jako améba velrybě.
V realitě, do níž se JFK a jeho přátelé dostali, není Francisco Pizarro tím, koho známe z naší historie. Ale i tady jeho srdce postihla nemoc, kterou vyléčí jen zlato. Aby naplnil svou touhu po bohatství, vydává se do centra tajemné říše Inků, do bájného Zlatého města. I John F. Kovář a jeho přátelé se potřebují dostat do Zlatého města, i když z naprosto odlišného důvodu: chtějí se prostě vrátit domů.
S profesorem von Wonderem, který toho vzhledem ke svému zranění už moc nenachodí, s Pizzarovými hrdlořezy v zádech a indiány pohrdlivě shlížejícími na snažení hrstky bílých dobrodruhů se to zdá být téměř nemožné. Jisté je jen jedno — někteří v horách zahynou.

Svůj svět si musíme zasloužit!

~~~~

JFK se svými parťáky procestoval už hodně světů. Navíc od doby kdy zanikla agentura mu nezbývá nic jiného než jednat na vlastní pěst a snažit se tak protlouct životem. V minulém díle JFK s Vincentem Vegou objevili profesora von Wondera, který jako zázrakem přežil restart série a i přesto že přišel o nohy stále dokáže být platným členem týmu.

Páni zakladatelé usoudili, že je na čase vyzkoušet čerstvou krev a tak přizvali do týmu naprostého benjamínka. Petr Totek tak dostal možnost napsat svou první knihu a jelikož spravuje fanovské stránky o agentovi JFK, bylo nasnadě, že jeho dílo bude spadat právě do tohoto univerza. A tak je Zlaté město dalším dílem této nekonečné fantasy/sci-fi série.

Poté co JFK, Vincent Vega a profesor von Wonder museli opustit realitu, která spadala do období vylodění spojenců v Normandii, se ocitli neznámo kde. Tedy přesněji řečeno cca 15 metrů nad hladinou moře, které je vítalo s otevřenou náručí. Po této menší anabázi s vodou se trojici podaří dostat na břeh a zjišťují že Francii druhé světové války vystřídala středověká Jižní Amerika v době největšího vlivu conquistadorů. Pokud odsud budou chtít zmizet, nezbývá jim než se vydat do bájného zlatého města Inků, kde je údajně ukrytý portál, kterým mohou projít do dalšího světa.

Byť už byl JFK na všech možných i nemožných místech, džungle a bájné město Inků mezi nimi až doposud chybělo. Díky tomu se ani ve 32 díle JFK neopakuje a i nadále navštěvuje nové a nové reality. Bohužel i přes poměrně originální námět trpí příběh některými nováčkovskými nedostatky. Občas to vypadá, že autor studoval filmovou školu, jelikož některé prostřihy se hodí spíše do filmu nebo seriálu než do knihy. Stejně tak si neužijeme moc popisu a i dialogy jsou spíše na jednodušší bázi.

I přes tyto nedostatky se ovšem nedá říct, že by Zlaté město bylo špatným pokračováním. Nechybí akce, napětí i nějakého toho zvratu se dočkáme. Přesto se připravte na zběsilou jízdu, kdy chvílemi nebudete vědět jak je možné, že jste se tak rychle přenesli z moře až na úpatí hor, kde na nás čekají staří Inkové.

Petr Totek se i přes moji kritiku zhostil svého úkolu se ctí a až získá více zkušeností jistě v něm najdeme dalšího autora, který se na českém fantastickém poli neztratí. Zlaté město tak posouvá příběh dál a nedělá nikde zbytečnou odbočku. Takže jakmile fanoušci tuto jednohubku slupnou, nezbude než čekat, až se objeví další díl této nekonečné série, která je i nadále mezi fanoušky velmi oblíbená.

~~~~

Petr Totek – Narodil se 14. 11. 1975. Psát začal relativně pozdě, na svém kontě má několik děl drobnějšího rázu pro fanovské stránky JFK. Jeho první publikovanou prací je povídka Lovec. Působí jako správce fanovských stránek literární série Agent JFK a stránek příznivců díla Miroslava Žambocha.


~~~~

Petr Totek – Zlaté město (Agent JFK #32) VYDAL: Triton / STRAN: 192 / ŽÁNR: sci-fi, akční fantasy

MOJE HODNOCENÍ: 75%
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

9 komentářů

  • není zač rozhodně má tento díl spád, i když mouchy se rozhodně najdou, ovšem na rovinu nikdo učený z nebe nespadl a každý se musí vypsat.. za mne jen tak dál 🙂
   co se týče série jako celku… restart jí rozhodně pomohl, dostala nový impuls, i když je škoda, že jsme se museli rozloučit s pár oblíbenci, i když kdo ví 🙂

  • Tak to hledím na tak rychlou odpověď 🙂
   Jo a za toho „benjamínka“ fakt děkuju – v mém věku takové označení potěší 🙂 (chápu že to bylo myšleno ve smyslu publikování, ale stejně)
   Pokud vám to píše pořád tak dobře, jak můžu hodnotit podle toho, co jsem tady zatím přečetl, měl bych pro Vás návrh:
   Už dlouho pátrám po někom „zvenčí“, kdo sice ví o čem je řeč, ale zase není tak moc zasvěcený, aby napsal povídání o tom co vlastně série JFK je, jak ji lze rozdělit a tak podobně. Prostě tak aby to pochopil i naprostý laik, zatím JFK sérií nepolíbený?
   Šel by jste do toho?

  • muzeme to zkusit, kazdopadne nerucim za vysledek a ani rychlost posledni dobou toho je docela dost 🙂 a jaky by mel byt rozsah?

  • Vzhledem k tomu že to už nějakou dobu nemáme, tak to zase tak rychle být nemusí.
   Rozsah, formu ani nic jiného nemám vůbec rozmyšlené, takže to asi nechám na vás.
   Ale i když to nechávám volně přidržel bych se klasických pravidel, že důležité věci budou na začátku (spoustu lidí čte jen první odstavec), článek by neměl být příliš dlouhý a neměl by zabíhat do přílišných podrobností.
   I když to je vám předpokládám jasné

 1. Můžu se blbě zeptat – Ty jsi četl všechny díly JFK? 😀 Nebo takhle, je nutné začínat od prvního a pokračovat? Na tohle mi nikdy nikdo neodpověděl totiž a objevila jsem doma čtvrtý díl. 😀

  • jj cetl 🙂 jako uprimne da se to cist i zvlast ale opravdu hodne veci ti utece protoze celou serii se line hlavni dejova linie a kdybys to cetla na preskacku tak z toho moc mit nebudes 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..