Petr Stančík – Mlýn na mumie

0
ANOTACE:

Komisař Durman je sympatický poživačný prasák. V této staropražské detektivce sice vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku. Zažijete s ním honičku na střechách zteřelého židovského ghetta, navštívíte nejstarší pražský bordel, s císařem Maxmiliánem si odskočíte do Mexika a v proslulém pouličním hotelu Kandelábr si pochutnáte na nadívaném jehněčím srdíčku. Pod starosvětsky klimbavým hávem se však skrývá i symbolický počátek. Zatímco se rozorávají mohyly, parní mlýny melou kosti starých bojovníků na spodium pro cukrovary. A ten bílý prášek je již drogou naší doby.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Letošní předávání cen Magnesia Litera se mimo jiné neslo i ve znamení Stančíkova románu Mlýn na mumie. Autor v něm dokázal zaujmout vskutku zajímavým mixem žánrů a originálním příběhem. Nyní se tento mysticko-gastronomicko-pornografický thriller dočkal díky vydavatelství Tympanum i své audioknižní podoby. Dokáže se však nahrávka v podání Ivana Řezáče vyrovnat své předloze?

mlyn-na-mumie-duzeTympanum v tomto případě nechalo stranou nahrávky z knihovny K. E. Macana pro nevidomé a rozhodlo se začít zcela od začátku, včetně hudebního doprovodu. Do režisérského křesla tentokrát usedl velezkušený Dimitrij Dudík, jenž mimo jiné pro Český rozhlas režíroval dramatizace Staníčkova Péráka či Ctiborova dobrodružství v podzemní říší. Mlýn na mumie je však první klasickou audioknihou od tohoto autora se kterou se můžeme setkat.

Mlýn na mumie rozhodně není nikterak jednoduché žánrově zařadit. Nahrávka nás sice zavádí do Prahy 19. století, kde je komisař Durman na stopě nebezpečnému vrahovi pošťáků, ovšem označit ji za historickou detektivku rozhodně nelze. Příběh v sobě skrývá tolik narážek, odkazů a konotací, že přesně vymezit žánr v tomto případě je prakticky nemožné. Nalezneme zde doslova od všeho trochu a díky tomu si přijde na své snad každý posluchač. Můžeme se tak těšit na prvky mystična, hororu, klasické detektivky, historického a společenského románu, ale také například červené knihovny, gastronomie a v neposlední řadě zde hraje nezanedbatelnou úlohu i erotika – to vše obalené originálním Stančíkovým humorem a nadsázkou, jenž je navíc napsáná nádherným jazykem, který je vskutku radost poslouchat.

schefik-banner

hlavni-Ivan_RezacPo tomto výčtu je více než jasné, že celý nahrávací tým stál před nelehkou výzvou vypořádat se všemi úskalími, které tento text skrývá. Dimitrij Dudík je naštěstí velmi zkušený režisér s výborným citem pro detail a schopností přesně dovést interprety k vytyčenému cíli. Díky tomu se nám dostává do rukou nahrávka, která je skutečným skvostem a to nejen po stránce příběhové a jazykové, ale především po stránce zpracování.

Samotného načtení se zhostil divadelní a filmový herec Ivan Řezáč. Jeho přednes se nese vcelku v rozvážném tempu, zbytečně nepřehrává, ani se nesnaží za každou cenu imitovat jednotlivé postavy. K celkovému konceptu knihy, i vzhledem k použitému jazyku a množství detailů, kterým bylo potřeba věnovat pozornost, však přesně tento styl sedí a dodává tak celé nahrávce správnou atmosféru. Tu navíc podtrhuje i Zdeněk Maryška, jenž zde dostal za úkol přednést jednotlivé počátky kapitol, které v kombinaci s gregoriánskými chorály vyšly opravdu na výbornou a jsou tak příslovečnou třešničkou na dortu.

Mlýn na mumie je po všech stránkách jedinečnou knihou, která si veškerá svá ocenění bezezbytku zaslouží. Avšak nejnovější audiokniha z vydavatelství Tympanum pozvedá celý příběh o příslovečný stupínek výše, čímž z něj dělá opravdu výjimečný zážitek, ke kterému se budou posluchači bezpochyby velmi rádi vracet. Navíc je tak krásnou ukázkou toho, jak precizně odvedená práce dokáže k původní předloze přidat něco navíc a ještě více tak umocnit zážitky z celého příběhu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply