Petr Schink – Jak lvové

0

ANOTACE:
Svět monstrózních plechových korábů, kráčejících parních strojů, mechanických rytířů, ale i nebetyčných věží vyšinutých mistrů metafysiky. Svět městských slumů zalidněných tisícihlavou hydrou chudoby i trolími otroky, které v nekonečných řadách chrlí průmyslové laboratoře Líhně. Svět, kde se mytická monstra stávají každodenní realitou a na obranu před nimi potřebujete profesionála. Někoho jako je Fastynger van Hauten. Znáte ho jako lehkomyslného floutka, pistolníka a tak trochu lumpa z knihy Století páry, teď jen chce přežít další den, vydělat trochu peněz a ochránit děcko, které je možná něco víc, než jen další válečný sirotek. Z hlubin staletí i z dob ne tak vzdálených natahují své pařáty démoni minulosti a hrozí rozmetat na kusy křehkou rovnováhu, do které se na kratičký okamžik usadily šíleně rozhoupané misky vah osudu. Kdo a proč chce zabít malého kluka? A nebylo by nakonec pro všechny lepší, kdyby se mu to povedlo? Fastynger si to nemyslí a věřte mi, jeho nechcete naštvat. I když mu vezmete jeho zbraně, naději a nakonec i život…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Steampunk u nás pomalu, ale jistě získává silnější půdu pod nohama. Krásným důkazem je nejen řada povídkových sborníků (Mrtvý v parovodu, Excelsior gentlemani..), které u nás již vyšly, ale i řada samostatných románů a povídek, s nimiž autoři přicházejí. Z posledních můžeme zmínit například Démona z East Endu Petry Slovákové, po kterém přichází na řadu i Petr Schink se svým daleko drsnějším pojetím světa páry a technologií.

foto-autora-525x550Pokud vám při slově steampunk vytane na mysli Viktoriánská Anglie spolu s gentlemany v cylindrech, brázdící na svých parních strojích ulice Londýna, Petr Schink vás velmi rychle vyvede z omylu. Jeho svět má do této idylky hodně daleko a urozeného lorda byste v jeho světě hledali asi marně. Přesto má i jeho, daleko drsnější pojetí tohoto žánru, čtenářům rozhodně co nabídnout.

Na čtenáře čeká setkání s Fastyngerem van Hautenem – hrdinou, se kterým jsme se mohli setkat již ve Schinkově povídkové sbírce Století páry, ve které tohoto hrdinu poprvé představil veřejnosti. Stejně jako svět, ve kterém se hlavní hrdina pohybuje, je i van Hauten pořádně tvrdý chlapík, který se o sebe rozhodně umí postarat. Je sice pravda, že z každé potyčky odejde víceméně po svých, občas už měl ovšem opravdu namále a tak se bezpochyby hodí i nějaká ta pomoc medika či šíleného vědce. O tom se ostatně sami můžeme přesvědčit v nové Schinkově knize, kdy se van Hautenovi rozhodně nějaká ta pomoc hodit bude.

Přestože je Fastynger především vlk samotář, kterému jde hlavně o to přežít bez úhony další den, v knize Jak lvové na jeho bedra přibývá další nelehký úkol. Postarat se o mladého Abelia, který je pro van Hautena možná trochu víc než jen další válečný sirotek. Do tuhého však začíná jít ve chvíli, kdy půjde van Hautenovou chráněnci o život. Kdo by však chtěl zabít malého kluka? A hlavně z jakého důvodu? To Fastynger sice neví, jisté však je, že tato záležitost začíná být opravdu hodně osobní a v té chvíli nezná bratra…

Hardcover BookZápletka se sice může zdát na první pohled relativně triviální, ovšem kdo se již se Schinkovou tvorbou setkal, moc dobře ví, že nic nebude tak jednoduché, jak se může zdát. Ostatně, ve světě balancujícího na hranici mezi metafyzikou a vědecko-technickým industrialismem, není nic úplně ideální a tak na van Hautena opět čeká pořádná fuška. Čtenáři se tak opět mohou těšit na Schinkův originální styl, promyšlený svět, vtipné hlášky a spoustu akce, která vám nedá vydechnout až do samotného konce.

Autor hlavní dějovou linii doplnil i výlety do minulosti, v nichž hlavní hrdina zažije další krušné chvilky. Ovšem tyto “micropovídky” mají také zásadní vliv na události, kterými hrdinové právě procházejí. Díky tomu se tyto linie skvěle doplňují a dodávají tak celému příběhu další rozměr. Jen tak mimochodem zjistíme, že van Hauten není jen drsný pistolník, ale že také kdesi hluboko uvnitř ukrývá i trochu té lásky, kterou sice nedává moc často najevo, ovšem výsledek stojí vždy za to.

12118921_559403134215383_5725166208308071473_n

Zajímavý svět plný těch nejroztodivnějších lokací, příšer a všemožných mechanických serepetiček byl ve spojení s neotřelým hlavním hrdinou největším tahákem a devizou již předchozí knihy s van Hauten. A v knize Jak lvové tomu naštěstí není jinak. Čtenáři se tak mohou těšit na další originální příběh plný akce a zvratů, který vás nenechá klidnými až do samotného závěru. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že si na další van Hautenova dobrodružství nebudeme muset počkat dalších pět let…


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..