Petr Eisner – Milující sestra

0

Osudový příběh dvou osiřelých sester vrcholí na konci dvacátých let minulého století v americkém St. Louis, kde vedle pobuřujícího jazzu vládne také neskrývaný rasismus a sešněrované společenské konvence. I zde je ale místo pro lásku, jak již napovídá sám název knihy…

Která sestra je však sestrou skutečně milující? Jak daleko může být od lásky k nenávisti? A co všechno se dá a nedá kvůli takové lásce snést?

Helen a Carrie, Mildred, teta Banksová, Alan, Lance, Lisa…, ti všichni se blíží k nezadržitelnému prozření.

 ……………………………………………………………..

Psal se rok 2002, když se na divadelní prkna dostala hra, která dokázala svou komorní, leč velmi silnou atmosférou nadchnout nejednoho diváka. O sedm let později se tento velmi zajímavý kousek dočkal konečně i své knižní podoby. Pojďme spolu se sestrami Helen a Carrie nasát atmosféru dvacátých let minulého století v americkém St. Louis a prožít spolu s nimi příběh plný lásky, touhy a neštěstí.

white-book-1Zatímco většina autorů umisťuje alespoň z počátku své příběhy do své domoviny, tedy do prostředí, které autor důvěrně zná, Petr Eisner toto období úplně přeskočil. Po prvních dvou knihách, ve kterých jsme navštívili Brazílii a nedalekou budoucnost, se spolu s Petrem přesouváme za oceán do dvacátých let minulého století. Do doby, kdy se jihem Spojených států nesl pobuřující jazz, stejně jako neskrývaný rasismus a sešněrované společenské konvence.

Autor čtenářům předkládá příběh dvou osiřelých dívek Helen a Carrie. Ve chvíli kdy děvčátkům umírají rodiče, si Helen ve svých šesti letech slíbí, že se o svou právě narozenou sestřičku postará. Obou dívenek se ujímá jejich teta Banksová, upjatá jižanská dáma, která zná jen tvrdou výchovu a žádné projevené city. Dívky se tak na sobě stávají prakticky závislé. Alespoň do doby, kdy v sobě Helen odhalí lásku k hudbě a zpěvu.

Carrie tak postupně začíná žárlit nejen na Helenin úspěch, ale prakticky na všechno kolem ní. Navíc se u ní začíná projevovat velká nenávist k čemukoliv černošskému. Dokáže v sobě Carrie zkrotit svou nenávist a žárlivost a uchránit tak svůj vztah se sestrou před vším a všemi?

10405-1Eisner v této knize očividně odmítá jakékoliv zdržování, celý text plyne rychlým tempem kupředu. S tímto přímočarým směrem se dá nejčastěji setkat v povídkách, přesto je Milující sestra koncipována jako plnohodnotná kniha, byť ne dlouhá rozsahem. I proto zde platí, že kniha se čte opravdu jedním dechem. Čtenáři, kteří milují příběhy dotažené do nejmenšího detailu budou tak možná malinko zklamáni.

Byť Eisner nepoužívá moc detailů, podařilo se mu skvěle navodit atmosféru jižanského města tehdejší doby. I díky tomu získává kniha pár bodů v hodnocení a dokáže k sobě připoutat čtenáře, kteří se budou těšit až na ně dýchne atmosféra dvacátých let. Na druhou stranu tato doba v sobě neskrývá jen pozitiva, všudypřítomný rasismus nemusí být všem čtenářům po chuti, přesto ho autor zakomponoval i do své knihy. I díky němu si tento příběh zachovává svou autenticitu.

Když pomineme přímočarost příběhu a vcelku malé množství postav, zůstane nám hutný příběh plný lásky, zrady, ale i odpuštění, který dokáže zaujmout svou úžasnou čtivostí a jedinečným kouzlem dvacátých let. Petr Eisner znovu přesvědčuje, že patří k nejlepším autorům u nás. A i když Milující sestře chybí dech vyrážející závěr, stále se jedná o dílko, které si zaslouží pozornost a dokáže zpříjemnit pár chvil u dobré knihy.

Kniha vychází v nakladatelství Knihovnice
Objednávat můžete například zde

 ……………………………………………………………..

Petr Eisner vystudoval sociální pedagogiku a teologii, a v současnosti se profesně věnuje práci s lidmi s postižením a vzdělávání pracovníků v sociálních službách. Aktuálně žije a tvoří v západních Čechách.V roce 1998 získal za svou poezii ocenění kulturního festivalu Ortenova Kutná Hora. O tři roky později mu vyšla první básnická sbírkaJogging a skleróza. Velkého ohlasu kritiků a čtenářů se dočkaly taktéž jeho první dva romány Rychlé lodě do pekel a Obranný reflex(oba tituly Jota, 2008).Úspěch zaznamenaly též jeho divadelní hry, zejména pak Milující sestra z roku 2002, která byla o sedm let později zpracována do knižní podoby a stala se třetím autorovým úspěšným beletrickým titulem (Knihovnice.cz, 2009). Bravurně napsaný příběh ze zlatých časů jazzu na americkém Jihu, je nesmírně působivým psychothrillerem o podivných sesterských vztazích a vůbec reáliích tehdejšího „černo-bílého“ amerického života.Přestože se příběhy Eisnerových knih odehrávají na různých místech a v různých dobách, všechny je spojuje nejen atraktivní myšlenka a dechberoucí příběh, ale hlavně silná atmosféra a uvěřitelná logika děje.
wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..