Peter Swanson – Všechny krásné lži

0

 

ANOTACE:
Místo toho, aby si Harry Ackerson užíval na svých promocích, vrací se domů na pohřeb svého otce Billa. Zmáhá ho smutek, i přesto si ale všímá zvláštních detailů, které se kolem něj dějí. Kdo je záhadná žena, která se objevila na Billově pohřbu? Na povrch postupně vyplouvají další a další střípky událostí a Harry musí bojovat s představou, že byl jeho otec zavražděn. Svou nevlastní matku Alice nikdy neměl čas pořádně poznat… Minulost začíná prosakovat do přítomnosti a postupně se odhaluje děsivá pravda.
Peter Swanson jde hluboko do podstaty charakteru svých postav a odhaluje, kým doopravdy jsou. Odkrývá komplexnost lidských citů, lásky, nenávisti a sebezáchovy, které tlačí lidské svědomí na místa, na něž by se za normálních okolností nedostala.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Thrillery jsou bezesporu vděčným žánrem, který jen tak neomrzí a své fanoušky si vždycky najde. Obzvláště pokud se příběh povede a udrží čtenářovu pozornost až do samotného závěru. A ač se to podle samotného názvu nemusí úplně zdát, mezi takovéto thrillery patří i novinka z nakladatelství Bookmedia s lehce poetickým názvem Všechny krásné lži.

Za touto útlou zdánlivě nenápadnou knihou stojí americký spisovatel Peter Swanson. Ten se českým čtenářům představil již před 4 roky se svou prvotinou Na zabití, za kterou získal literární cenu a všeobecně kladné přijetí jak u kritiků tak u laické veřejnosti. V současné době má za sebou již celou řadu knih, avšak až Všechny krásné lži se dočkali opět i českého vydání.

Ač kniha rozhodně nepatří k nejdelším, po obsahové stránce toho nabízí opravdu dost. Je až s podivem kolik toho Swanson zvládl na 288 stran dostat. Když k tomu připočteme vcelku atraktivní téma a fakt, že autor ve své knize míchá psychologický thriller s tradiční americkou drsnou školou, dostáváme do rukou skutečně zajímavý mix, který má šanci zaujmout skutečně široké spektrum čtenářů.

Swanson nám předkládá relativně komorní příběh o pár postavách. O to důležitější roli však na stránkách této knihy zastávají. A tak prakticky každý zde má svou nezanedbatelnou úlohu, pomocí nichž autor splétá dohromady poměrně spletitý příběh, jehož hlavním jmenovatelem jsou dávná tajemství a minulost, na kterou by se mělo radši zapomenout. Podobná témata již byla použita v knihách nepočítaněkrát a tak v tomto ohledu Swanson rozhodně nikterak nesrší originalitou. Naštěstí se to týká pouze tohoto konceptu.

Samotný příběh má zajímavou zápletku, která rozhodně dokáže udržet vaši pozornost až do posledních stránek. Swanson je navíc velice zdatným vypravěčem a tak jednotlivé kapitoly ubíhají závratným tempem kupředu. Všechny  krásné lži jsou tak velice podařilou jednohubkou, která vám moc dlouho nevydrží.

Zatím jsme však pouze chválili a tak to na první pohled vypadá, že Swanson napsal skutečně nezapomenutelný thriller. Žel bohu to není úplně pravda. Knihu jednak maličko sráží použitý koncept, kdy budete mít neustále pocit, že jste něco podobného četli. Ale především pak lehce nevyvážené jednotlivé části knihy. Zatímco v úvodních pasážích má příběh pozvolnější tempo, autor klade důraz na samotné postavy, i lehkou detektivní linii, druhá část se zvrhává v klasickou drsnou školu, kdy mrtvol přibývá jak na běžícím páse a ani krví se nikterak nešetří.

To samozřejmě nemusí být vyloženě špatně, jen kdyby si autor jednotlivé přechody maličko lépe připravil a mezi jednotlivými částmi nebyly takové rozdíly. Pravděpodobně poslední vadou na kráse bude samotné vyústění příběhu. Zatímco se celá kniha nese v relativně uvěřitelné rovině, samotné vyústění zápletky toto maličko nabourává, což mohou nést někteří čtenáři s menší nelibostí.

Avšak i přes zmíněné chybky, jsou Všechny krásné lži veskrze povedenou knihou. Autor si se čtenáři neváhá několikrát vcelku pěkně pohrát, kdy nás neváhá zavést do slepé uličky, aby to následně o pár stran znovu zopakoval. Když k tomu připočteme lehkost, se kterou je kniha napsána, napínavý děj a uvěřitelné postavy, dostáváme do rukou vcelku příjemnou oddechovku, která fanoušky thrillerů a detektivních příběhů rozhodně neurazí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..