Peter Swanson – Na zabití

0
ANOTACE:

Cizím lidem se nikdy nesvěřujte se svými problémy. Úspěšný podnikatel Ted Severson, který zbohatl na internetových startupech, při čekání na odložený let z Londýna do Bostonu toto pravidlo poruší. Snad proto, že vypije příliš mnoho martini, anebo že je neznámá Lily, která se s ním dá do řeči v letištním baru, až příliš přitažlivá. Z nezávazné konverzace se vyklube důvěrná hra na pravdu a přiopilý Ted se svěří, že ho jeho manželka podvádí. Lily zcela vážně prohlásí, že někteří lidé si nezaslouží žít, a bude-li chtít, pomůže mu ženu zabít. Ted netuší, že Lily má své vlastní temné tajemství, a tak ve chvíli, kdy by to snad ještě šlo, před jejím návrhem necouvne…

Peter Swanson vzdává svým psychologickým thrillerem hold slavnému románu Patricie Highsmithové Cizinci ve vlaku, který pro filmové plátno úspěšně adaptoval Alfred Hitchcock. Kritika jeho knihu klade jednoznačně po bok bestsellerům typu Zmizelé. S jediným rozdílem – ve vymýšlení zápletek a šokujících rozuzlení jde Peter Swanson mnohem dál než Gillian Flynnová.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Psychologické thrillery se již nějakou dobu drží v popředí všeobecného zájmu. Tento trend odstartovala skoro již před třemi roky Zmizelá Gillian Flynnové a nakladatelství stále přicházejí se zajímavými kousky z tohoto žánru. Jedním z přírůstků je i loni vydaný román Na zabití Petera Swansona, jenž se navíc na začátku prázdnin dočkal i své audiopodoby.

CD-ArtSwanson svým románem rozhodně dokázal zaujmout nejen u nás, ale i ve světě, kde se jeho knize více než daří. Ostatně právě za knihu Na zabití se může tento americký autor pyšnit cenou  New England Society Book Award, a nominací na the CWA Ian Fleming Steel. Je samozřejmě jasné, že ceny nejsou vše. Ovšem minimálně v tomto případě stojí za to přesvědčit se na vlastní kůži.

Autor sám sebe označuje za velkého fanouška Alfréda Hitchcocka, jenž je i jeho vzorem. Někteří z vás si již v samotném úvodu vzpomenou na Hitchcockova Cizince ve vlaku, s nímž má Na zabití leccos společného. Swanson však vyměnil vlak za letiště Heathrow, kde na sebe náhodou narazí dva cestující Ted a Lily. Z nevinného rozhovoru se však během cesty stává něco víc a tito dva spoluspiklenci začnou plánovat vraždu Tedovy manželky…

Jak to tak však bývá, nic není tak jednoduché jak se může zdát a tak i zde si pro nás autor připravil řadu zajímavých překvapení. O zvraty zde rozhodně není nouze a tak nás Peter Swanson drží v napětí až do samotného závěru. Celý příběh navíc ozvláštňuje výlety do minulosti, v nichž sledujeme osudy mladé Lily a její pouť, za tím kým je teď.

banner-na-zabiti

Kromě všudypřítomného napětí a nejistoty z věcí příštích, těží autor v neposlední řadě i ze svých postav. ty se rozhodně nedají jednoduše zařadit a nemůžeme je tak označit za vyloženě černobílé. Ostatně ani jeden ze čtyř hlavních protagonistů, kolem kterých se samotný příběh točí, se nedá ani v nejmenším označit za nějakého svatouška. Je samozřejmě jasné, že v porovnání s genialitou Alfréda Hitchcocka Swanson moc neobstojí, když však odhlédneme od tohoto faktu, dostáváme v Na zabití opravdu zajímavý kousek, který bez problému obstojí v tvrdé konkurenci, která se v současné době mezi psychologickými thrillery nachází.

general-affiliate-banner-300x250-1437632164.jpg

Pozadu samozřejmě nezůstává ani audioknižní verze, o kterou se postaral jeden z největších prodejců, a nyní i vydavatel audioknih u nás, Audioteka.cz. Ta si k natočení přizvala hned čtyři ostřílené narátory, kteří vdechli tomuto jedinečnému příběhu patřičnou atmosféru a život. Ostatně samotné zpracování příběhu k vícehlasé audioknize vyloženě vybízí, čehož si byla Audiotéka velmi dobře vědoma a výsledek tak rozhodně stojí za poslech.

Mezi interprety nechybí nejoceňovanější narátor poslední doby Martin Stránský, jenž ztvárnil jednu z mužských rolí. Pozadu však nezůstávají ani další interpreti, se kterými se během poslechu potkáme. Je tedy jedno, zda právě posloucháme party Martina Stránského, Kristýny Kociánové, Kateřiny Janečkové, či Petra Gelnara, všichni interpreti odvádějí naprosto profesionální práci a rozdíly mezi jejich  výkony nejsou nijak dramatické. To bezpochyby napomáhá celkovému zážitku z poslechu, během něhož vás tak  prakticky nic neruší.

Samozřejmostí je i hudební doprovod, ten odděluje jednotlivé kapitoly od sebe a v neposlední řadě dopomáhá i  k vytvoření celkové atmosféry. Jako celek tak působí Na zabití velice kompaktním dojmem a něco málo přes deset hodin tak uteče jako voda. Pokud vás již dříve zaujala Zmizelá, či Dívka ve vlaku, mohlo by být Na zabití tou pravou volbou právě pro vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply