Peter McLean – Dominion

0

 

ANOTACE:
Minulost nelze pohřbít natrvalo a za dávné hříchy je třeba platit.Blíží se zúčtování. Poslední soud v podobě DominionuV tunelech hluboko pod Londýnem´hynou zemští elementálové. Loví je bytost známá jako Hnilobák.
A elementálové se nemají na koho s důvěrou obrátit.
Na scéně se ale objeví diabolista a zpola napravený nájemný vrah Don Drake a téměř padlý anděl Trixie.
Když se Drake dozví, že Hnilobák je vlastně arcidémon Bianakith, je mu ihned jasné, že nepůjde o snadnou prácičku. Bianakith je totiž duch nemoci a rozkladu a jeho aura poškozuje všechno, co se k němu jen přiblíží. Dokonce i starodávným londýnským základům hrozí zhroucení.
Don, Trixie a Spálený muž tedy musejí vymyslet, jak zabránit Bianakithovi, aby vyhladil elementály a zničil město.
Jenže Spálený muž má trochu jiné plány — a ty mohou mít strašlivé následky pro všechny.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jak by dopadl Harry  Potter, kdyby se dal na temnou stranu síly a jeho život skončil v troskách? Patrně jako Don Drake – zkrachovalý diabolista, který pro problémy nejde daleko, se skleničkou alkoholu si říká dobrý den a soška Spáleného muže na jeho poličce je jen příjemným bonusem. Aby toho nebylo málo, strážného anděla mu dělá skoro padlý anděl, jenž našel zalíbení v samotném Luciferovi. Zkrátka vítejte ve světe Petera McLeana a jeho povedené urban fantasy série, jejíž druhý díl s podtitulem Dominion právě vyšel v nakladatelství Host.

Když loni vyšel první díl této zajímavé série, rozhodně měl šanci zaujmout. Ostatně urban fantasy v posledních letech získává čím dál více na popularitě. Kromě klasických kousků, jakými jsou Kroniky železného druida, či české Kladivo na čaroděje, je zde i řada dalších povedených sérií, které osloví především starší čtenáře. Za zmínku rozhodně stojí série Bena Aaronovitche, pokud je ale na vás Peter Grant málo tvrdý a chtěli byste vyzkoušet něco drsnějšího, tak sáhněte právě po sérii Spálený muž do Petera McLeana.

Něco podobného zde již hodně dlouho nebylo. Skvěle vyvážený mix akce, černého humoru, zajímavých hrdinů a originálních nápadů dává tušit, že tahle série má zkrátka něco do sebe. Pokud již máte za sebou první díl, moc dobře víte o čem mluvím. Pokud ne, tak to rozhodně napravte. A jen tak mimochodem, Spálený muž je pouze slabým odvarem toho, co si pro nás autor přichystal v právě vydaném druhém díle.

Začíná to vcelku nevinně, Don Drake – diabolista a zpola napravený nájemný vrah má novou zakázku. Starý známý na něj hodil jeden kšeftík v tunelech hluboko pod Londýnem. Gnómové, kteří tyto tunely obývají, mají nemalé problémy s bytostí, která je známá jako Hnilobák. A právě Drake by je měl těchto problémů zbavit. Záhy se však ukazuje, že Hnilobák je vlastně arcidémon Bianakith. Tohle rozhodně nebude snadná práce. A to je pouze začátek, ta pravá zábava začne ve chvíli, kdy Drake zapojí do svých plánů i sošku Spáleného muže…

Peter McLean vytvořil vskutku zábavnou a vtipnou urban fantasy z prostředí Londýna. Na rozdíl od Bena Aaronovitche se však nebojí pořádně dupnout na pedál a sem tam pěkně přitvrdit, což ostatně podporuje i pořádně černý a drsný humor. Na první pohled vše vypadá sice poněkud přehnaně, ono to vypadá stejně i na druhý a další pohled, ale to je věc jiná, důležité je, že vše funguje a vy to autorovi do posledního písmenka věříte.

Samozřejmě nečekejte, že by tato kniha měla nějaké vyšší literární ambice, tohle je klasická “brakovka”, ale zatraceně dobrá, to se musí nechat. Děj si sice striktně lineární, rozhodně však nenudí a ani o nějaké to překvapení rozhodně není nouze. Posun oproti prvnímu dílu je tak více než patrný a to prakticky po všech stránkách.

Co ovšem zůstává stejné (tedy alespoň část knihy) je náš hlavní hrdina Don Drake, ztroskotaný diabolista, alkoholik a životní zoufalec, který se s ničím moc nemaže a neváhá vše náležitě okomentovat. Samozřejmě s notnou dávkou cynismu a černého humoru. Bez toho to prostě nejde. Pozadu samozřejmě nezůstávají ani další postavy (či sošky). Autor tak před námi postupně odhaluje další střípky, díky čemuž se jeho svět stává plastičtější a  postavy uvěřitelnější. Samozřejmě v rámci možností, zázraky nečekejte, tady jde především o zábavu a to tahle série splňuje naprosto dokonale.

Pokud hledáte drsnější urban fantasy, nebo se jen toužíte náležitě odreagovat po dlouhém dni je série Petera McLeana Spálený muž tím pravým pro vás. Druhý díl série Dominion navíc ukazuje, že tato série má stoupající kvalitu. Takže se máme i nadále na co těšit. Navíc prostě budete chtít vědět, jestli se Donovi konečně podaří dostat svého anděla strážného do postele, ale o tom zase někdy příště…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..