Peter May – Zpětný ráz

0

 

ANOTACE:
Když nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse svolá novináře z celého světa, aby učinil šokující prohlášení, proslýchá se, že mu hrozí ztráta jedné ze tří prestižních michelinských hvězd. Při příjezdu do jeho odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii však novináře přivítá zpráva, že kulinářský génius byl zavražděn a své poselství už nikomu nepředá. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou. Enzo Macleod se pouští do pátého nevyřešeného případu a při rozkrývání spletité pavučiny vztahů, jež geniálního kuchaře se složitou povahou obklopují, nachází podivné paralely s vlastním životem, které otevřou staré rány z jeho minulosti.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Od doby, kdy se na českém trhu poprvé představil Peter May, uběhlo již více než pět let. I přesto tento charismatický skot stále neztrácí u čtenářů na oblibě, a tak nám může nakladatelství Host servírovat jeho další a další knihy. Po jarním výletu do Číny (Běžkyně) přichází řada na Francii, kam se vydáváme s oblíbenou sérií Akta Enzo, jejíž pátý díl právě vychází pod názvem Zpětný ráz.

Opět se tak vydáváme poznávat malebná zákoutí této rozlehlé země, abychom se společně s “detektivem amatérem” Enzem Macleodem vydali po stopách neobjasněných případů francouzské policie. Enzo se tentokrát vydává do odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii, aby se pokusil objasnit již páté podezřelé úmrtí z takzvaných “Rufinových” případů.

Francie však není jen zemí přírodních krás a skvělého vína, ale také výborného jídla. Ostatně právě v této zemi vzniklo prestižní ocenění michelinských hvězd, po kterém touží snad každý kuchař po celém světě. Šéfkuchař Marc Fraysse se mohl pyšnit hned třemi michelinskými hvězdami, což z něj dělalo v pravdě skutečnou kulinářskou superstar. O to větší rozruch vzbudila zpráva, že byl tento kulinářský génius zavražděn. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou a tak přichází na řadu Enzo Macleod aby se pokusil do tohoto spletitého případu vnést trochu světla.

Stejně jako předchozí kniha i Zpětný ráz se nese v duchu klasické detektivní práce. Samozřejmě stále se jedná o knihu Petera Maye a tak ani tentokrát nebudeme nikterak ochuzeni o jeho barvité popisy prostředí a jeho jasného zaměření na samotné postavy. Detektivní linie je po většinu knihy již tradičně lehce upozaděna aby se ve vhodnou chvíli dostala do popředí a nasměrovala celý děj knihy správným směrem.

Ostatně ti čtenáři, kteří mají již některou Mayovu knihu za sebou, rozhodně nebudou nikterak překvapení. Peter May stále pokračuje v zajetých kolejích a i když někomu může chybět větší míra inovace, stále se nedá Mayovi odepřít fakt, že je výborný řemeslník a i když jsou jeho knihy defacto jedna jako druhá, stále dokáží zaujmout a především pak pobavit. Hlavní přidaná hodnota jeho knih je totiž v detailech a samotných postavách, a na těch si tento autor skutečně zakládá.

I tentokrát se tak můžeme těšit na zajímavé střípky informací z Enzovi minulosti, kdy May odkrývá dávné křivdy, kterými si musel náš hlavní hrdina projít. V aktuálním případu, který Enzo právě řeší, se navíc ukrývá celá řada paralel s jeho vlastním životem, které otevírají staré rány z minulosti. Osobní rovina tak i tentokrát nabývá na významu a tvoří se samotným případem jedinečný celek, který si vás naprosto získá. Peter May navíc ani tentokrát neopomněl největší Enzovu slabinu, kterou jsou bezesporu ženy, a tak si i zde přijdou na své všichni ti, co si oblíbili Enzovi lapálie se ženami z předchozích knih.

Pozvolnější tempo této sérii vyloženě sluší a tak stejně jako předchozí kniha i Zpětný ráz se line především v poklidnějším duchu. Pátý díl série sice už nemá čím příliš překvapit, Peter May však s každým dalším dílem přidává nové střípky informací o hlavním hrdinovi, který díky tomu získává jasnější obrysy i identitu, kterou si získal srdce nejednoho čtenáře. I díky tomu je tato série díl od dílu lepší a my se tak můžeme opět těšit na další jedinečný výlet do malebné Francie.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..