Peter May – Zpětný ráz

0

Od doby, kdy se na českém trhu poprvé představil Peter May, uběhlo již více než sedm let.  Jak se však zdá, tento sympatický Skot nás stále nepřestává bavit a tak mohou stále vycházet stále nové kousky této kriminální stálice. Nejnověji potěší vydavatelství OneHotBook především příznivce audioknih, kterým přináší již páté pokračování série Akta Enzo. Tentokrát s podtitulem Zpětný ráz.

S menším zpožděním za knižní předlohou se tak můžeme opět s Davidem Matáskem vydat poznávat malebná zákoutí Francie, abychom společně s “detektivem amatérem” Enzem Macleodem pátrali po stopách neobjasněných případů francouzské policie. Ostatně, fanouškům Petera Maye pravděpodobně sérii Akta Enzo netřeba příliš představovat. Obzvláště, když je i tato kniha zde s námi již více než rok a půl. Naštěstí touto knihou dobíhají audioknihy ze série Akta Enzo svou knižní předlohu, pokud jste tedy až doposud čekali na zatím poslední knihu série, je právě zde.

Enzo se tentokrát vydává do odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii, aby se pokusil objasnit již páté podezřelé úmrtí z takzvaných “Rufinových” případů. Zpětný ráz navíc ukazuje, že Francie není jen zemí přírodních krás a skvělého vína, ale také výborného jídla. Ostatně, právě v této zemi vzniklo prestižní ocenění michelinských hvězd, po kterém touží snad každý kuchař po celém světě. Šéfkuchař Marc Fraysse se mohl pyšnit hned třemi michelinskými hvězdami, což z něj dělalo v pravdě skutečnou kulinářskou superstar. O to větší rozruch vzbudila zpráva, že byl tento kulinářský génius zavražděn. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou a tak přichází na řadu Enzo Macleod aby se pokusil do tohoto spletitého případu vnést trochu světla.

Stejně jako předchozí kniha i Zpětný ráz se nese v duchu klasické detektivní práce. Samozřejmě stále se jedná o knihu Petera Maye a tak ani tentokrát nebudeme nikterak ochuzeni o jeho barvité popisy prostředí a jeho jasného zaměření na samotné postavy. Detektivní linie je po většinu knihy již tradičně lehce upozaděna aby se ve vhodnou chvíli dostala do popředí a nasměrovala celý děj knihy správným směrem. Peter May tak stále pokračuje v zajetých kolejích a i když někomu může chybět větší míra inovace, stále se nedá Mayovi odepřít fakt, že je výborný řemeslník a i když jsou jeho knihy de facto jedna jako druhá, stále dokáží zaujmout a především pak pobavit. Hlavní přidaná hodnota jeho knih je totiž v detailech a samotných postavách, a na těch si tento autor skutečně zakládá.

Pozvolnější tempo této sérii vyloženě sluší a tak stejně jako předchozí kniha i Zpětný ráz se line především v poklidnějším duchu. Pátý díl série sice už nemá čím příliš překvapit, Peter May však s každým dalším dílem přidává nové střípky informací o hlavním hrdinovi, který díky tomu získává jasnější obrysy i identitu, kterou si získal srdce nejednoho fanouška. To ostatně platí i pro audioknižní zpracování, které má i tentokrát na svědomí osvědčená dvojice: režisér Michal Bureš a David Matásek, co by vypravěč celé série.

Ten se v průběhu čtyř předchozích audioknih s tou sérií již naplno sžil a tak opět podává naprosto přesvědčivý a profesionální výkon, jehož kvalita díl od dílu stoupá. Samozřejmě nemalou měrou se na tom podílí i samotné vyznění příběhu. A tak zatímco v předchozí knize Matásek působil velice poutavě a dynamicky, Zpětný ráz plyne, stejně jako předchozí díl, celkově v pozvolnějším tempu, což se pochopitelně projevilo i na projevu tohoto interpreta. Více asi netřeba ani dodávat.

Samotná nahrávka má již tradičně vynikající úroveň zpracování, na jakou jsme u tohoto vydavatele již dobře zvyklí. Nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž do jisté míry navozuje atmosféru Francie, zároveň zde najdeme i mírně dramatičtější pasáže, které kopírují děj knihy. Hudební složka však není nikterak přehnaně výrazná a pouze dopomáhá s atmosférou. Hlavní práce však stále zůstává na bedrech interpreta, jenž naštěstí odvádí zcela profesionální práci. Pokud jste si tedy Akta Enzo oblíbili, nebude pro vás ani pátý díl rozhodně žádným zklamáním.

Pozvolnější tempo sérii evidentně sluší a s pátým dílem tak získává stále jasnější obrysy a identitu. Díky tomu je tato série díl od dílu lepší a pomalu, ale jistě dává zapomenout na rozporuplný začátek, který řadu fanoušků příliš neuchvátil. Nezbývá tak než vyhlížet další Mayův výlet za krásami Francie, Enzo Macleod totiž ještě neřekl zdaleka poslední slovo…PETER MAY – ZPĚTNÝ RÁZ
PŘELOŽIL: LINDA KAPROVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2018
STRAN: 303
ORIG. NÁZEV: BLOWBACK
ISBN: 978-80-7577-627-3
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: DAVID MATÁSEK
REŽIE: MICHAL BUREŠ
DÉLKA: 9 H. 21 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..