Peter May – Výjimeční lidé

0
ANOTACE:

Enzo Macleod, učitel biologie ve francouzském Toulouse, přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o slavných nevyřešených vraždách. Coby bývalý skotský forenzní specialista se totiž Macleod vsadil, že díky současným vědeckým metodám by bylo možné rozlousknout i dosud nevyjasněné případy – jako deset let staré zmizení geniálního profesora Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka nalezená v pařížských katakombách Enza záhy přivede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Peter May se na našem trhu v posledních letech těší značné oblibě čtenářů a my tak můžeme jen a jen děkovat brněnskému Hostu, že pro nás tohoto výjimečného autora objevili. Za jeho popularitou však nestojí pouze samotné knihy, ale i jejich audiozpracování, které pro nás přináší vydavatelství OneHotBook. To nyní přináší v audiopodobě i Mayovi Výjimečné lidi, se kterými se vydáme do slunné Francie.

Vyjimecni_lide_3D_OneHotBookPo výletu na skotské Hebridy, které učarovaly celé řadě posluchačů díky charismatickému hlasu Jiřího Dvořáka a anabázi Čínských thrillerů v podání Jany Plodkové a Martina Myšičky, si pro nás v OHB připravili dalšího skvělého interpreta. V roli vypravěče série Akta Enzo se tak budeme moci těšit na známého filmového, seriálového a divadelního herce Davida Matáska. Ovšem dříve než se zaměříme na jeho výkon – co na nás v této audioknize vůbec čeká?

Hlavním hrdinou této série je učitel biologie Enzo Macleod, napůl Ital a napůl Skot, který se do Francie přestěhoval před dvaceti lety. Ovšem ještě předtím než vstoupil na francouzskou půdu, působil doma ve Skotsku jako forenzní specialista. Jenže osud a láska tomu chtěli jinak a tak zanechal ve své domovině vše na čem mu záleželo a vydal se do neznáma.

Zde žije vcelku poklidný život až do dne, kdy uzavře jednu opravdu odvážnou sázku. Výhra je opravdu lákavá, ovšem úkol není z nejsnadnějších. Má objasnit záhadné zmizení  geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole, po kterém se před deseti lety slehla zem. Po této době je více než jasné, že Gaillard asi již nebude mezi živými. Otázkou ale zůstává, co se tehdy doopravdy stalo.

„Mám hrozně rád práci v rozhlase, takže jsem měl opravdu radost. Dosud jsem ale vždy pracoval pouze na jednotlivých rolích. A najednou celá audiokniha. To znělo jako skvělá výzva a výzvy mám rád. Takže jsem se hrozně těšil, zbývalo už jen sladit frekvence s diářem,“ „Byla to má první audiokniha a vůbec jsem netušil jaká je to dřina a makačka. Po nějaké době se člověk při čtení dostává do takového transu, pořád je schopen číst a hrát, ale přestane úplně vnímat okolí a naplno se do příběhu ponoří. To je hodně zajímavá poloha a nikdy jsem podobně intenzivní pocit ze čtení neměl. Je to prostě řehole, náročná, neustálou koncentraci vyžadující práce, ale samozřejmě krásná.“ říká David Matásek o svých zkušenostech s natáčením

David_Matasek_portret_OneHotBookJak je již u Petera Maye dobrým zvykem, i tentokrát staví svůj příběh především kolem samotných postav a prostředí, ve kterém se celá kniha odehrává. Ostatně malebná Francie k podobným popisům, s jakými jsme se  setkali například ve Skále, vyloženě vybízí. S tím je bohužel spojené i jedno velké ale. Srovnání se Skálou, popřípadě celou Lewiskou trilogií, se Výjimeční lidé bohužel asi nevyhnou. Na rozdíl od “Lewisu” jsou však Akta Enzo daleko přímočařejší, akčnější a i popisů prostředí je zde méně než tomu bylo u Hebrid. Trochu se zde tak vytrácí jedinečná atmosféra, která na nás dýchala z předchozí Mayovi trilogie. Díky tomuto faktu tak Výjimeční lidé ztrácí body snad na každé frontě a pro někoho se tak může stát tento výlet do Francie malým zklamáním.

Tento nešvar si bohužel kniha přináší i do své audiopodoby. Co naplat, že režisér Michal Bureš spolu s Davidem Matáskem odvedl naprosto profesionální práci. Výjimeční lidé budou zkrátka vždy ve srovnání s Lewiskou trilogií vycházet jako pomyslná šedá myška. Pojďme se však na chvíli odprostit od srovnávání a zaměřit se na samotné zpracování a výkon interpreta.

audiokniha-vyjimecni-lide-cs

Ačkoliv jsme se již s Davidem Matáskem mohli v několika audioknihách setkat, vždy se jednalo spíše o epizodní roličky, ve kterých nedostal tolik prostoru. Výjimeční lidé jsou tak jeho první audioknihou, kterou načetl od začátku do konce sám. A přestože nemá v oblasti audioknih nikterak velké zkušenosti, na jeho výkonu to rozhodně není nijak znát. Michal Bureš se tak opět projevil jako zkušený režisér a provedl Davida Matáska úspěšně všemi úskalími, která mohou audioknihy skrývat a to i včetně všudypřítomné francouzštiny, kterou je kniha prošpikována. Celkový dojem samozřejmě dotváří i hudební doprovod, který je již tradičně v podání OHB na vysoké úrovni. A  jenž zároveň dopomáhá v samotné orientaci v příběhu.

V porovnání s Lewiskou trilogií sice nevychází Výjimeční lidé úplně nejlépe, špatní však rozhodně také nejsou a rozhodně by byla škoda je úplně zatratit. V audiopodobě navíc vychází přeci jen trochu lépe, především díky přesvědčivému výkonu Davida Matáska a výborné režii Michala Bureše. Společně dali dohromady nahrávku, která bude příjemným společníkem nejen na dlouhé zimní večery.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply