Peter May – Umrlčí cesta

0

ANOTACE:
Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris moře vyplaví neznámého muže. Je těžce podchlazený a sotva naživu. Neví, kdo je ani jak se tam dostal. Jeho jediným vodítkem je mapa takzvané Umrlčí cesty. Netuší, kam ho zavede, ale ví, že se po ní musí vydat.

Detektiv George Gunn vstupuje na břeh ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid se zlou předtuchou. Ve staré kapli tu byl nalezen muž utlučený k smrti a detektiv musí zjistit, kdo to udělal a proč.

Dospívající dívka leží ve svém pokoji v Edinburghu a zoufale se snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se dozvídá o povaze otcova výzkumu, tím víc tuší, že za jeho zmizením stál někdo jiný.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Peter May již patří ke stálicím žánru a představovat jeho tvorbu je vcelku zbytečné. Stačí tak snad jen říct, že nakladatelství Host si pro jeho fanoušky připravilo novou knihu. Skotský rodák se v ní opět vydává na čtenáři tolik milované Hebridy, aby zde rozehrál další fascinující příběh a provedl je novými zákoutími tohoto drsného souostroví.

1227Na opuštěné pláži ostrova Harris vyplaví moře neznámého muže, který je sotva naživu. Neví, jak se sem dostal, ani kdo je. Přesto jeho podvědomí funguje a zavádí ho zpět do civilizace, kde ho, jak se zdá lidé znají. Proč si však nic nepamatuje a co vůbec na ostrově dělá?  Na nedalekém ostrůvku navíc nalézá detektiv George Gunn muže utlučeného k smrti. Je snad možné, že tyto události spolu nějak souvisí? Odpověď na tuto otázku však patrně nikdo nezná, tedy alespoň do doby, než se neznámému muži vrátí paměť…

Jak je již u Petera Maye zvykem, toto není jediná dějová linie, kterou budeme v jeho nejnovější knize sledovat. V té druhé se přesouváme na “pevninu”, konkrétně do Edinburgu, kde se mladá dospívající dívka snaží vypořádat se smrtí svého otce, průkopnického vědce. Už jsou to více než dva roky, ona však stále živí naději, že otec sebevraždu nespáchal. Navíc, čím více se dozvídá o jeho výzkumu, tím více nabývá podezření, že za jeho zmizení může někdo jiný…

Ačkoliv se Umrlčí cesta odehrává z velké části na stejných místech, jako Mayova bestsellerová “lewiská trilogie”, bohužel se nejedná o případné pokračování úspěšné série, ale o zcela samostatný příběh. Jediným pojítkem tak zůstává samotné prostředí a případně také postava George Gunna, se kterým jsme se setkali již u “Lewisu”. I toto málo však stačí, aby v nás evokovalo pocit něčeho důvěrně známého, petermayněčeho co máme rádi a kam se rádi vracíme. Přestože je tedy Umrlčí cesta zcela novou knihou, pocity při jejím čtení vám však budou důvěrně známé. Samozřejmě za předpokladu, že jste četli předchozí autorovi knihy.

Je vidět, že Peter May Vnější Hebridy opravdu miluje a má k nim jedinečný stav. Čtenáři se tak mohou opět těšit kouzelné popisy drsné krajiny Vnějších Hebrid, stejně jako tomu bylo v “lewiské trilogii”. Tentokrát je však všechno poněkud zrychlené, a ne podané tak do podrobna jako tomu bylo dříve. Bezpochyby za to může i fakt, že se jedná o samostatnou knihu a na necelých 400 stranách se toho musí udát opravdu hodně.

51r95yym0yl-_sx323_bo1204203200_May však jen nerecykloval staré prostředí a témata, ale přichází také se zcela novými prvky. Tím nejvýznamnějším, kterého si všimnete hned v úvodu je styl, kterým se autor rozhodl psát. Prakticky polovina knihy je psána z pohledu hlavního hrdiny (vyplaveného neznámého), kdy můžeme sledovat jeho myšlenky a obavy. Postupem času autor sklouzne zpět ke svému standardnímu stylu, na jaký jsme z jeho knih zvyklí. V případě hlavního hrdiny však zůstává pohled z první osoby zachován. Tyto vsuvky tak působí vcelku svěžím dojmem a dopomáhají čtenářům více proniknout do cítění hlavního hrdiny.

Ve všem ostatním zůstává May věrný svému jménu a Umrlčí cesta tak nijak nevybočuje z řady jeho předchozích knih. Opět tak na nás čeká řada dějových linií, které se postupně proplétají a odhalují nám tak celkový děj, stejně jako minulost hlavních postav. Překvapení se tedy rozhodně nekoná a více méně se jedná o Mayův standard. To sice může někoho zklamat, ale na druhou stranu je to čtivé, má to hlavu a patu a především vás čtení Umrlčí cesty nebude nudit. A to je to nejdůležitější. May zkrátka umí psát a čtenářům dává přesně to, po čem touží.

Bezpochyby vás ale bude zajímat jedna neodbytná otázka. Vyrovná se Umrlčí cesta Lewiské trilogii, když se autor vrátil na Vnější Hebridy? Srovnání je v tomto případě více na místě, než kdykoliv dříve, přesto se jedná o zcela odlišné knihy. Pokud se však přesto srovnání neubráníme budu vás muset zklamat, Umrlčí cesta se Lewisu bohužel nevyrovná. Podobný wow efekt, který na nás čekal při čtení Skály, se už asi konat nikdy nebude, rozhodně se však nejedná o špatnou knihu, ba právě naopak. Díky známému prostředí vám bude Umrlčí cesta připadat důvěrně známá a i když nedosahuje literárních výšin, zklamání se nejspíše také nedočkáte.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply