Peter May – Umrlčí cesta

2
ANOTACE:

Na opuštěnou pláž na hebridském ostrově Harris vyplaví moře neznámého muže v záchranné vestě. Je těžce podchlazený a tak tak se drží naživu. Neví, kdo je ani jak se na místo dostal. Podaří se mu však dostat do chaty, kterou si podle všeho pronajímal pod jménem Neal Maclean. Cítí však zlověstnou předtuchu, že se zapletl do něčeho temného. A jeho jediným vodítkem k minulosti je mapa tzv. Umrlčí cesty. Situace se zkomplikuje, když je na ostrůvku ležícího dvacet mil západně od Vnějších Hebrid ve staré kapli u majáku nalezeno mrtvé tělo ubité k smrti. Muž bez paměti se rychle stává hlavním podezřelým z vraždy, kterou vyšetřuje detektiv George Gunn.
Mezitím se v Edinburghu dospívající Karen snaží zjistit pravdu o smrti svého otce, průkopnického vědce. Čím víc se ale dozvídá o povaze jeho výzkumu, tím víc v ní sílí neblahé tušení zločinu. Svým pátráním ale možná dává do pohybu události, které by mohly připravit o život někoho dalšího.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Peter May již patří ke stálicím žánru a představovat jeho tvorbu je vcelku zbytečné. Ostatně  českého překladu se dočkalo již 14 jeho knih. V jedné z posledních se skotský rodák opět vydává na čtenáři tolik milované Hebridy, aby zde rozehrál další fascinující příběh a provedl je novými zákoutími tohoto drsného souostroví. Umrlčí cesta je zde s námi již přes rok, přesto se až teď dočkala i své audioknižní verze.

Audioknihy Petera Maye mají jedinečné kouzlo, za které mohou vděčit především pečlivě vybraným interpretům, jenž do jeho příběhů vkládají svůj veškerý um. Stačí zmínit “Lewiskou trilogii”, která si posluchače naprosto získala a stále patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete v daném žánru sáhnout. Všechny fanoušky tak jistě potěší zjištění, že kromě autora se na nespoutané Hebridy vrací i opěvovaný narátor původní trilogie Jiří Dvořák.

Na opuštěné pláži ostrova Harris vyplaví moře neznámého muže, který je sotva naživu. Neví, jak se sem dostal, ani kdo je. Přesto jeho podvědomí funguje a zavádí ho zpět do civilizace, kde ho, jak se zdá lidé znají. Proč si však nic nepamatuje a co vůbec na ostrově dělá?  Na nedalekém ostrůvku navíc nalézá detektiv George Gunn muže utlučeného k smrti. Je snad možné, že tyto události spolu nějak souvisí? Odpověď na tuto otázku však patrně nikdo nezná, tedy alespoň do doby, než se neznámému muži vrátí paměť…

Jak je již u Petera Maye zvykem, toto není jediná dějová linie, kterou budeme v jeho nejnovější knize sledovat. V té druhé se přesouváme na “pevninu”, konkrétně do Edinburgu, kde se mladá dospívající dívka snaží vypořádat se smrtí svého otce, průkopnického vědce. Už jsou to více než dva roky, ona však stále živí naději, že otec sebevraždu nespáchal. Navíc, čím více se dozvídá o jeho výzkumu, tím více nabývá podezření, že za jeho zmizení může někdo jiný…

Ačkoliv se Umrlčí cesta odehrává z velké části na stejných místech, jako Mayova bestsellerová “lewiská trilogie”, bohužel se nejedná o případné pokračování úspěšné série, ale o zcela samostatný příběh. Jediným pojítkem tak zůstává samotné prostředí a případně také postava George Gunna, se kterým jsme se setkali již u “Lewisu”. I toto málo však stačí, aby v nás evokovalo pocit něčeho důvěrně známého, něčeho co máme rádi a kam se rádi vracíme. Přestože je tedy Umrlčí cesta zcela novou knihou, pocity při jejím čtení, či poslechu vám však budou důvěrně známé. Samozřejmě za předpokladu, že máte předchozí Mayovy knihy již za sebou.

Je vidět, že Peter May Vnější Hebridy opravdu miluje a má k nim jedinečný stav. Čtenáři a posluchači se tak mohou opět těšit kouzelné popisy drsné krajiny Vnějších Hebrid, stejně jako tomu bylo v “lewiské trilogii”. Tentokrát je však všechno poněkud zrychlené, a ne podané tak do podrobna jako tomu bylo dříve. Bezpochyby za to může i fakt, že se jedná o samostatnou knihu a tak se toho musí na relativně krátkém rozsahu udát opravdu hodně.

May však jen nerecykloval staré prostředí a témata, ale přichází také se zcela novými prvky. Tím nejvýznamnějším, kterého si všimnete hned v úvodu je styl, kterým se autor rozhodl psát. Prakticky polovina knihy je psána z pohledu hlavního hrdiny (vyplaveného neznámého), kdy můžeme sledovat jeho myšlenky a obavy. Postupem času autor sklouzne zpět ke svému standardnímu stylu, na jaký jsme z jeho knih zvyklí. V případě hlavního hrdiny však zůstává pohled z první osoby zachován. Tyto vsuvky tak působí vcelku svěžím dojmem a dopomáhají fanouškům více proniknout do cítění hlavního hrdiny.

Ve všem ostatním zůstává May věrný svému jménu a Umrlčí cesta tak nijak nevybočuje z řady jeho předchozích knih.  Pověstnou Lewiskou trilogii tak pravděpodobně nepřekoná, přesto svému tvůrci rozhodně ostudu neudělá. Co je však potřeba vyzdvihnout, je již tradičně perfektní audiokniha z produkce OneHotBook. Tu si vzalo na starost již dokonale sehrané duo, které spolupracovalo již na předchozích Mayových knihách. Do režisérského křesla tak opět usedla Jitka Škápíková a do narátorské židle již zmínění Jiří Dvořák.

Tomu prostředí Hebrid a Mayův styl evidentně dokonale sedí, díky čemuž tento příběh opět pozvedá o pomyslný stupínek výše. Jeho charakteristický hlas se samotným příběhem opět dokonale souzní a dodává mu patřičnou atmosféru. Dvořák opět dokázal dokonale zachytit celkové vyznění příběhu, nikde výrazněji nepřehrává, přesto je jeho přednes procítěný a všechny části audioknihy lehce odlišitelné. Díky tomu se posluchači mohou těšit na další dlouhé hodiny naprosto procítěné četby, která dává tušit jedinečný zážitek.

Tomu ostatně dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, který je nedílnou součástí všech audioknih tohoto vydavatele. Pozornějším posluchačům bezpochyby neunikne fakt, že hudební složka se nese v podobných tónech, jako předchozí audioknihy z tohoto nespoutaného souostroví. Umrlčí cesta tak perfektně zapadá do celkového konceptu “Hebridských” audioknih a utváří z nich relativně ucelenou řadu, byť spolu nemusí mít jednotlivé příběhy relativně nic společného.


Bezpochyby vás ale bude zajímat jedna neodbytná otázka. Vyrovná se Umrlčí cesta Lewiské trilogii? Srovnání je v tomto případě více než na místě a to i přesto, že se jedná o zcela odlišné knihy. Pokud se však přesto srovnání neubráníme budu vás muset zklamat, Umrlčí cesta se Lewisu bohužel nevyrovná. Podobný wow efekt, který na nás čekal při čtení Skály, se už asi konat nikdy nebude, rozhodně se však nejedná o špatnou knihu, ba právě naopak. Díky známému prostředí vám bude Umrlčí cesta připadat důvěrně známá. V podání Jiřího Dvořáka se navíc opět jedná o jedinečný posluchačský zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Všude samé chvalozpěvy a nikdo si nepovšimne nesmyslné věty „Ptali se mě na nekonečné množství otázek.“

    • bohužel nejsem si vůbec jistý, kdeže to má být? přeci jen je to již delší dobu co jsem Umrlčí cestu četl/poslouchal

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..