Peter May – Skála

2
Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti?

…………………………………………………………….

Skála, kniha, kterou  v autorově domovině původně nakladatelství odmítla, si našla svého nakladatele až ve Francii, pro kterého byla Mayova Skála trefou do černého. Příběh uhranul velké množství čtenářů a nejinak je tomu i v České republice, kde naprostá většina recenzentů je z této série nadšena a řadí ji k tomu nejlepšímu co můžeme v tomto žánru najít. Ke vzrůstajícímu zájmu o tohoto autora zajisté přispěla i audiopodoba této knihy, která se stejně jako kniha řadí mezi naprostou špičku.

white-book-1Peter May pochází ze skotského Glasgow, ale v současnosti žije hlavně ve slunné Francii. Před svým spisovatelským úspěchem se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších televizních scénáristů. V současnosti se ovšem již věnuje jen psaní. Jeho šestidílná série thrillerů s mladým čínským komisařem Li Yanem a soudní lékařky Margaret Campbellové mu vynesla celosvětové renomé. Ovšem ten největší úspěch se dostavil až s prvním dílem trilogie z ostrova Lewis Skála, za kterou mimo jiné získal cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění. Také další díly této série jsou kritiky přijímány velmi kladně. Závěrečný díl trilogie Šachové figurky chystá nakladatelství Host vydat na podzim tohoto roku.

Policejního detektiva Fina Macleoda zavádí vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, již se zabýval v Edinburghu, do míst, kde prožil své dětství. Ostrov Lewis je neobyčejné místo, kde se drsná příroda snoubí se starými tradicemi a místo, kde stále ještě přežívá stará gaelština. Fin přijíždí na ostrov a čeká ho mnohem víc než vyšetřování vraždy bývalého spolužáka ze základní školy. Tento drsný ostrov tak otevírá staré vzpomínky a křivdy, které se Fin snažil dlouhá léta ukrýt ve svém nitru a jenž právě opět vyplouvají na povrch.

Autor si pro čtenáře připravil dvě dějové linie, které se v závěru střetnou a dávají tak celkový pohled na události, které se v knize staly. První dějovou linií je samotné Finovo pátrání po vrahovi místního násilníka a hrubiána Angela. Zde se může zdát, že dostáváme stokrát omílané klišé, které najdeme skoro v každé detektivce. To pravé kouzlo ovšem nastává ve chvíli kdy se přenášíme do minulosti a prožíváme spolu s Finem jeho dětství na ostrově Lewis. Zde se naplno projevuje Mayovo vypravěčské nadání.

BlackhouseCoverPrávě díky těmto pasážím tak čtenáři pronikají naplno do jedinečné atmosféry tohoto drsného ostrova. Postupně tak dostáváme díky své fantasii ucelený obrázek nehostinnosti krajiny i charakterů místních obyvatel. Bez použití retrospektivní složky by byla Skála jen další průměrnou detektivkou, kterých je na trhu nepočítaně. Ovšem tento vyvážený mix, ve spojení s autorovým nadáním naprosto pohltit čtenáře atmosférou knihy, získává Skála neopakovatelné kouzlo a punc působivosti, která je mu tak často přisuzována.

Jediným větším záporem této knihy může být složitá výslovnost jmen a místních názvů, které se v knize vyskytují. Přeci jen se s gaelštinou většina čtenářů potkává poprvé, a tak mohou některá slova v tomto jazyce dělat opravdu problém. Zde ovšem přichází na scénu stejnojmenná audiokniha z vydavatelství OneHotBook, kterou namluvil Jiří Dvořák. Jeho zastřený a hluboký hlas dodává příběhu na působivosti, nehledě na to, že se posluchači nemusí zlobit s krkolomnými jmény a názvy v gaelštině. Díky tomu si tak mohou naplno vychutnat jedinečný příběh, který je v podání Jiřího Dvořáka právoplatně řazen mezi nejlepší kousky, které na audioknižním poli nalezneme.

Po přečtení popřípadě doposlechnutí knihy, se stane ptačí motiv na obálce působivějším a hrozivějším než mohl zpočátku působit. Navíc obálka skvěle koresponduje s celkovou ponurou a bezútěšnou atmosférou knihy. V současné době finišují práce na druhém díle Muž z ostrova Lewis, který by mělo vydavatelství OneHotBook přinést v nejbližších dnech. Navíc i druhý díl načetl Jiří Dvořák, takže skvělý čtenářský zážitek je zaručen.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Host
Audio kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

petermayPeter May (1951) pochází z Glasgow, ale v současnosti žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. V současné době píše romány. Šestidílná série „čínských“ thrillerů s dvojicí mladého čínského komisaře Li Yana a americké soudní lékařky Margaret Campbellové mu vynesla celosvětové renomé. V nakladatelství Host začne tato řada vycházet v roce 2015. Za první díl trilogie z ostrova Lewis, mezinárodní bestseller Skála (2009; česky Host 2013), Peter May získal cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění. Také druhý díl série Muž z ostrova Lewis (2012) je kritiky přijímán s velkým nadšením. V žebříčku britských bestsellerů (kategorie vázaných románů) se udržel celých osmnáct týdnů. Závěrečný díl trilogie The Chessmen (Šachové figurky, 2013) připravujeme k českému vydání, stejně jako román Entry Island (Ostrov Entry, 2014).
  

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Výborná kniha a výborná recenzia 🙂 Máš pravdu, aj pátranie v prítomnosti je dobré a zaujímavé, ale to, čo robí knihu takou výnimočnou, sú práve spomienky na Finovu minulosť. Skála je vážne úžasná a už sa teším, keď sa dostanem k Mužovi z ostrova Lewis 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..