Peter May – Skála

0

Skála. Kniha, kterou v autorově domovině původně nakladatelství odmítla, se vcelku záhy stala bestsellerem. Příběh uhranul velké množství čtenářů a nejinak je tomu bylo v České republice. Ostatně, i po letech patří tato série k tomu nejlepšímu co můžeme v tomto žánru najít. Nemalou měrou na popularitě se podílela i audio podoba Skály, která se stejně jako kniha řadí mezi naprostou špičku. A vzhledem k aktuální situaci, není od věci zapátrat trochu v minulosti a tento jedinečný kousek si opět trochu připomenout.

Představovat v dnešní době Petera Maye je pravděpodobně zcela zbytečné. I u nás se tomuto autorovi vede více než dobře. Nakladatelství Host u nás již uvedlo v průběhu let 18 knih tohoto skotského bestselleristy. Od jeho debutové šestidílné série “Čínských thrillerů”, až po jednohubky jakými jsou Umrlčí cesta, či Útěk. Největší Mayův úspěch se však dostavil až s prvním dílem trilogie z ostrova Lewis Skála, za kterou mimo jiné získal cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění. Vraťme se tak na nespoutané Hebridy a znovu prožijme jedinečný detektivní příběh z tohoto drsného prostředí.

Policejního detektiva Fina Macleoda zavádí vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, již se zabýval v Edinburghu, do míst, kde prožil své dětství. Ostrov Lewis je neobyčejné místo, kde se drsná příroda snoubí se starými tradicemi a místo, kde stále ještě přežívá stará gaelština. Fin přijíždí na ostrov a čeká ho mnohem víc než vyšetřování vraždy bývalého spolužáka ze základní školy. Tento drsný ostrov tak otevírá staré vzpomínky a křivdy, které se Fin snažil dlouhá léta ukrýt ve svém nitru a jenž právě opět vyplouvají na povrch.

Autor si pro čtenáře připravil dvě dějové linie, které se v závěru střetnou a dávají tak celkový pohled na události, které se v knize staly. První dějovou linií je samotné Finovo pátrání po vrahovi místního násilníka a hrubiána Angela. Zde se může zdát, že dostáváme stokrát omílané klišé, které najdeme skoro v každé detektivce. To pravé kouzlo ovšem nastává ve chvíli kdy se přenášíme do minulosti a prožíváme spolu s Finem jeho dětství na ostrově Lewis. Zde se naplno projevuje Mayovo vypravěčské nadání.

Právě díky těmto pasážím tak čtenáři pronikají naplno do jedinečné atmosféry tohoto drsného ostrova. Postupně tak dostáváme díky své fantasii ucelený obrázek nehostinnosti krajiny i charakterů místních obyvatel. Bez použití retrospektivní složky by byla Skála jen další průměrnou detektivkou, kterých je na trhu nepočítaně. Ovšem tento vyvážený mix, ve spojení s autorovým nadáním naprosto pohltit čtenáře atmosférou knihy, získává Skála neopakovatelné kouzlo a punc působivosti, která je mu tak často přisuzována.

Jediným větším záporem této knihy může být složitá výslovnost jmen a místních názvů, které se v knize vyskytují. Přeci jen se s gaelštinou většina čtenářů potkává poprvé, a tak mohou některá slova v tomto jazyce dělat opravdu problém. Zde ovšem přichází na scénu stejnojmenná audiokniha z vydavatelství OneHotBook, kterou namluvil Jiří Dvořák. Jeho zastřený a hluboký hlas dodává příběhu na působivosti, nehledě na to, že se posluchači nemusí zlobit s krkolomnými jmény a názvy v gaelštině. Díky tomu si tak mohou naplno vychutnat jedinečný příběh, který je v podání Jiřího Dvořáka právoplatně řazen mezi nejlepší kousky, které na audioknižním poli nalezneme, což ostatně platí i pro další dva díly této série, do kterých se po doposlechnutí Skály můžete směle pustit.PETER MAY – SKÁLA
PŘELOŽIL: LINDA KAPROVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2013
STRAN: 392
ORIG. NÁZEV: The Blackhouse
ISBN: 978-80-7294-707-2
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: JIŘÍ DVOŘÁK
DÉLKA: 13 H. 30 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..