Peter May – Pekingský rozparovač

0

 

ANOTACE:
Šestý, závěrečný díl série čínských thrillerů

Říká si Pekingský rozparovač. Jeho oběti jsou mladé, krásné a odporně znetvořené. Veškerá pozornost se upírá na velitele pekingského oddělení závažných zločinů Li Jena. Jeho nadřízení, média i vyděšená veřejnost žádají rychlé výsledky.

Americká patoložka Margaret Campbellová je přizvána, aby na těle jedné z obětí provedla pitvu. Její nález šokuje všechny, kdo na případu pracují. Krátce nato začne Li od vraha dostávat osobní dopisy a jeho život i kariéra se pomalu rozpadají. Pokud chce sám sebe a svou rodinu zachránit, musí co nejrychleji odhalit Rozparovačovu identitu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Rok se s rokem sešel a tak nastal čas, aby se talentovaný Skot Peter May opět vrátil na pulty  českých knihkupců a přinesl nám další ze svých výjimečných thrillerů. Tentokrát se můžeme opět vydat do Číny za americkou patoložkou Margaret Campbellovou a velitelem pekingského oddělení závažných zločinů Li Jenem, abychom se v šesté knize série s těmito hrdiny nadobro rozloučili a pomohli jim dopadnout Pekingského rozparovače.

Čínské thrillery Petera Maye rozhodně nejsou na našem trhu žádnou novinkou. Ostatně, první díl u nás vyšel již v roce 2015. Od té doby jsme se dočkali již pěti knih z této povedené série, na kterou navazuje i aktuální novinka z nakladatelství Host. Jak se ale říká, všechno jednou končí a pro tuto “asijskou sérii” to platí také. Naposled se tak můžeme vydat do exotické Číny, abychom okusili něco z tamějších reálií. A věřte, že tentokrát je skutečně na co se těšit.

Jak už samotný název napovídá, Peter May tentokrát hledal inspiraci až v roce 1888, kdy v chudinských čtvrtích Londýna řádil nechvalně proslulý Jack Rozparovač. A právě dílem tohoto sériového vraha, který nebyl nikdy dopaden se evidentně inspiroval i šílenec, který začal řádit v ulicích Pekingu. Hrůzných výjevů i mrtvých přibývá a pekingské oddělení závažných zločinů v čele s Li Jenem se ocitá pod drtivým tlakem nadřízených i veřejnosti, která žádá rychlé výsledky.

Časový pres a snaha dopadnout šíleného vraha však není jediný problém, se kterým se budou muset naši hrdinové vypořádat. Ačkoliv Magaret již strávila v Číně pěkných pár let a dokonce má Li Jenem dítě, stále musí podstupovat martyrium v podobě vyřizování víz a věřte že v této zemi stačí skutečně málo a vcelku běžná byrokratická záležitost se může změnit doslova v peklo. Aby toho nebylo náhodou málo začne Li od vraha dostávat osobní dopisy a jeho život i kariéra se pomalu rozpadají. Jedinou šancí jak vše zvrátit je co nejrychleji odhalit Rozparovačovu identitu, avšak jakékoliv stopy a důkazy mu stále  zoufale chybí…

Peter May i napošesté vytvořil vskutku zajímavý příběh, který si vás získá již od úvodních stran. Navíc využití nechvalně proslulého Jacka Rozparovače bude pro celou řadu čtenářů nemalým lákadlem k tomu, aby se do knihy začetli. Ta se stejně jako předchozí díly série dá číst relativně i samostatně, avšak je potřeba počítat s tím, že vám zde budou určité detaily unikat. Obzvláště když se jedná o závěrečný díl.

Jak jsme si již u předchozích dílů mohli zvyknout, autor v “čínských thrillerech” čtenářům postupně ukazuje zajímavosti a zvláštnosti této země s tisíciletou tradicí. Nejinak je tomu i zde. Tentokrát se však autor rozhodl zaměřit na méně lichotivé části tohoto komunistického impéria. Na jedné straně se tak utkáme s byrokratickým aparátem, abychom hned vedle byli svědky toho, že když máte v této zemi dostatečnou moc a vliv dokážete někomu zničit život doslova lusknutím prstu. Nechci však příliš předbíhat a prozrazovat, jelikož bych vás ochudil o nejedno překvapení a zvrat, které si pro nás autor v této knize připravil.

Bohužel úplně bez chybky se to ani tentokrát neobešlo. Největší problém této knihy nalezneme až v samotném závěru. Ve chvíli, kdy příběh nabírá patřičné tempo a vše graduje a míří ke zdárnému konci, kde by se měli rozplést veškeré příběhové nitky a čtenáři by tak měli dostat uspokojivý závěr, je zničehonic konec. Ano samotný příběh této knihy je více méně uzavřený, avšak vzhledem k tomu že se jedná o závěr celé série, zůstává zde neskutečné množství nezodpovězených otázek, které vám po dočtení budou vrtat hlavou. 

Ano, Peter May si tak možná nechává zadní vrátka pro případné pokračování, avšak pokud budeme vycházet z toho, že se skutečně jedná o konec, působí závěr knihy zbytečně uspěchaným dojmem. Fanoušky sympatické dvojice hlavních hrdinů tak ve výsledku Pekingský rozparovač pravděpodobně příliš neuspokojí. Přitom by stačilo přidat pár stránek navíc, kde by autor zodpověděl alespoň to nejdůležitější. To je bohužel ale pouze zbožné přání a my tak budeme muset vzít za vděk i tímto ne právě uspokojivým koncem celé série. To je však pravděpodobně jediná kaňka na kráse této jinak veskrze povedené knihy, která bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co nám Čínské thrillery nabídly.

Tato série tak zraje jako víno, stále sice nedosahuje kvalit Lewiské trilogie, moc už jí však k tomu nechybí. Peter May tak opět dokázal, proč patří mezi jedny z nejoblíbenějších autorů u nás. Pokud jste tedy Čínským thrillerům nadali ještě šanci, je rozhodně čas to napravit. Závěrečný díl fanoušky rozhodně nezklame a dává nám jasně najevo, že si tato série zaslouží naší plnou pozornost.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..