Peter May – Pán ohně

0
ANOTACE:
Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou po vrahovi vysoce postaveného vědce, jehož ohořelá mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy muž zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která se na uhořelé oběti specializuje. Mezi oběma „kolegy z donucení“ ale od začátku panuje napětí: sarkastická patoložka svým cynismem maskuje prožité trauma i nejistotu ohledně kulturních odlišností, korektní Li skrývá svou citlivost a rozčiluje ho arogance cizinky neznalé místních zvyklostí. Avšak od chvíle, kdy se sejdou při pitvě zavražděného vědce, se jejich osudy neoddělitelně propojí, stejně jako vraždy, které vyšetřují. Neustále se hašteřící hrdiny v první audioknize ze série tzv. čínských thrillerů ztvárnili herci Martin Myšička a Jana Plodková.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Letos toho bylo o Peteru Mayovi napsáno již opravdu hodně a jak se zdá, tak zdaleka nekončíme.  Tentokrát však necháme stranou autorovy chystané knihy a podíváme se na kousek, který u nás vyšel počátkem roku. Pán ohně, první z takzvaných Čínských thrillerů, se dočkal svého audiozpracování, kterého se již tradičně ujalo vydavatelství OneHotBook.

Pan_ohne_3D_OneHotBookPeter May, potažmo jeho knihy, rozhodně nejsou na audioknižním poli žádným nováčkem, ba právě naopak. Jeho Lewiská trilogie je posluchači vynášena do nebes a dokonce i mnozí čtenáři o ní tvrdí, že v audiu jsou Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky lepší než v knižní podobě. Lví podíl na tomto stavu měl bezpochyby i Jiří Dvořák, který celou trilogii načetl. Bude tedy rozhodně zajímavé sledovat, jestli se narátorům v nové sérii podaří vystoupit z Dvořákova stínu. Nebo jestli i po Pánovi ohně zůstane Jiří Dvořák nekorunovaným králem narátorů knih Petera Maye.

Z předchozího textu je asi jasné, že se OneHotBook rozhodli pro malou změnu. Čínské thrillery tedy tentokrát nezůstaly v péči Jiřího Dvořáka, ale důvěru dostala hned dvojice, pro OneHotBook nových interpretů. Tento krok byl vcelku logický, jelikož Pán ohně svým zpracováním k použití dvou narátorů vyloženě vybízí. V hlavních rolích se tedy posluchači mohou těšit na Janu Plodkovou v roli americké soudní lékařky Margaret Cambellové a Martina Myšičku, jenž se zhostil mužských partů čínského detektiva Li Jena.

Ještě dříve než se Peter May vydal do Hebrid na ostrov Lewis, vznikly právě “Čínské thrillery”, které jsou od veleúspěšné trilogie hodně odlišné. Oproti Lewiské trilogii je Pán ohně daleko více přímočařejší a také méně podrobný. Detailných popisů krajiny, mentality místních lídí a minulosti samotných postav se sice dočkáme, ovšem v daleko menší míře než tomu bylo u Skály a jejích pokračování. Minimálně toto je důležité si před samotným poslechem uvědomit, protože by byla škoda zkazit si celkový dojem jen kvůli přehnaným očekáváním.

Pan_ohne_krest_SK_2015_OneHotBookA co tedy autor pro své fanoušky připravil? Jak již bylo řečeno, v Pánovi ohně se ocitáme v pro nás Evropany dost netypickém prostředí, konkrétně v Číně, jež se během posledních let daleko více otevřela okolnímu světu a přesto si uchovala svůj režim, mentalitu a tisícileté tradice. A právě sem přilétá na konci tisíciletí americká soudní lékařka Margaret Campbellová, aby unikla před minulostí a pokusila se vypořádat se všemi svými problémy.

Během Margaretina pobytu je v jednom pekingském parku nalezena doutnající ohořelá mrtvola muže. Té noci došlo navíc k dalším dvěma vraždám, které jsou spolu nějakým způsobem spojené. Na právě povýšeného detektiva Li Jena rozhodně nečeká lehká práce. Přestože vše vypadá, že vrahem je právě ohořelý muž, jenž spáchal sebevraždu, ke konzultaci přizvaná doktorka Campbellová vše vyvrací a na vyšetřovací tým tak čeká nelehký úkol dopátrat se pravdy a najít vraha tří obětí.

Pojďme se však trochu blíže podívat na samotné interprety a to jak se svého úkolu zhostili. Pokud si před samotným poslechem Pána ohně přečtete, možná nabudete dojmu, že dominantnější postavou v tomto příběhu je bezpochyby americká patoložka. Při samotném poslechu však toto tvrzení bere velmi záhy za své a to především díky skvělému Martinu Myšičkovi, který se zde projevil jako velezkušený narátor. Přestože hlasy obou narátorů k sobě výborně ladí, nedá se ubránit pocitu, že postava Li Jena, potažmo Martin Myšička, coby narátor, strhává většinu pozornosti na sebe. V tomto ohledu se tak projevilo krásně kouzlo mluveného slova, kdy postavy které mají v knižní předloze méně prostoru, nebo nejsou tak dominantní, vyniknou až díky skvělému narátorovi v audiopodobě. Janě Plodkové by tak slušelo malinko více pracovat se svým hlasem a dodat tak své postavě trochu více prožitku. Tento fakt je nejpatrnější ve chvíli, kdy má narátorka rozlišovat mezi dialogy, které mají být živější a samotnou četbou, u které tolik monotónnost nevadí.

Jak je již u OneHotBook zvykem ani zde nesmí chybět již tradiční hudební doprovod, který dotváří celkový dojem ze samotného poslechu. Posluchači se tak mohou opět těšit na pečlivě vybrané hudební předěly. Poprockové tóny tak v sobě odrážejí pulzující život moderní čínské metropole na jedné straně a na straně druhé nechybí ani typické zvuky pro tradiční čínskou hudbu, ve kterých se odráží místní tradice a tisíciletá historie.

Přestože Pán ohně asi nenabídne takový zážitek z poslechu jako Lewiská trilogie, rozhodně by byla škoda jej minout. Protože v sobě skrývá vše po čem může fanoušek akčních thrillerů toužit. Navíc je jedná pouze o úvod do celé série a bude tedy opravdu zajímavé sledovat, jak se budou “Čínské thrillery” a spolu s nimi i jejich narátoři dál vyvíjet.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..