Peter May – Ostrov Entry

0
ANOTACE:

Když detektiv Sime Mackenzie nastupuje na palubu letadla, ani se neohlédne. Cesta na ostrov Entry pro něj představuje šanci utéct hořké směsi osamělosti a lítosti nad svým dosavadním životem ve městě. Z montrealského letiště odjíždí jako součást osmičlenného vyšetřovacího týmu, směřujícího do zálivu Svatého Vavřince. Pouhé dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry je domovem asi sta obyvatel — a ten nejbohatší z nich byl právě nalezen zavražděný ve svém domě. Vyšetřování se zdá být pouhou formalitou. Důkazy nasvědčují vraždě ze žárlivosti, kterou má mít na svědomí pomstychtivá manželka. Ale vyšetřování Simovi zamotá hlavu poté, co se s hlavní podezřelou střetne tváří v tvář. Je si jistý, že ji zná — a to i přesto, že se nikdy nepotkali. Pronásledován tímto pocitem se potácí mezi nespavostí a podivnými sny o dávné minulosti na skotském ostrově vzdáleném tři tisíce mil. Sny, v nichž vdova hraje hlavní roli. Navzdory důkazům o její vině je přesvědčen, že vraždu nespáchala. Jeho posedlost ho dovede před rozhodnutí — zvítězí profesní povinnost, nebo vlastní svědomí?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Peter May patří již řadu let ke stálicím kriminálního žánru a za svou oblibu vděčí především své bestsellerové trilogii z ostrova Lewis. Ta se u nás dočkala i své audioknižní verze, v níž se posluchačům dokonale vryl pod kůži Jiří Dvořák, který této sérii propůjčil svůj hlas. Nyní autor přichází s dalším ostrovním dobrodružstvím a tak nesmí pochopitelně chybět ani Jiří Dvořák, jenž opět usedne do narátorského křesla a svým atmosférickým hlasem nás přenese na Ostrov Entry.

Peter_May_Ostrov_Entry_audio_OneHotBook_3DV Mayově nejnovější audioknize  se však nevydáváme na skotské Hebridy, jako tomu bylo v případě Lewiské trilogie, ale o něco více na západ, konkrétně do Kanady. Po výletech do Číny (Pán ohně, Čtvrtá obět) a Francie (Výjimeční lidé, Kritik) tak zde máme další fascinující lokaci s bohatou historií, kterou, jak je již u Petera Maye zvykem, rozhodně nenechá bez povšimnutí.

Ostatně historie hrála v Mayových románech vždy velkou roli a nejinak tomu je i v tomto případě. Autor si tentokrát neodpustil alespoň malé napojení na předchozí trilogii, jelikož právě skotské Hebridy mají i v této knize svou nezanedbatelnou úlohu. A právě kolem nich, potažmo kolem skotských vystěhovalců do Kanady, se točí celá historická linie, která je samozřejmě pevně spjata s detektivní linií, která se odehrává v současnosti.

Tu v tomto případě obstarává detektiv Sime Mackenzie, jenž je součástí osmičlenného vyšetřovacího týmu, který míří na dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry. Žije zde pouze sto obyvatel a ten nejbohatší z nich byl právě zavražděn. Pachatel je více méně jasný a tak by mělo být vyšetřování pouhou formalitou. Ovšem poté, co se Sime setká tváří tvář s podezřelou, se začíná vše měnit.

lewis_podklad

Stejně jako tomu bylo u Lewiské trilogie, i u ostrova Entry je detektivní pátrání pouze takovým doplňkem, kolem kterého autor rozehrává fascinující historické drama. V této části příběhu popisuje skotské kořeny kanaďanů a především nelehký úděl obyvatel Hebrid, kteří byli násilně vystěhováni ze svých domovů a bez jakýchkoliv prostředků vysláni na dlouhou cestu za oceán. Tyto neradostná historická fakta autor zaobalil do fascinujícího příběhu, který je vyprávěn skrze deníkové zápisky jednoho ze Simových předků. A v neposlední řadě také prostřednictvým Simových snů, jenž dodávají celému příběhu lehký nádech tajemna a mystična.

Dvorak_Jiri_studio2_OneHotBookPeter May v současné době bezpochyby patří mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější autory, nutno říct, že zcela po právu. Není proto divu, že ani Ostrov Entry neunikl hledáčku audiovydavatelství OneHotBook, jenž se rozhodlo přinést tento příběh také fanouškům mluveného slova. O Lewiské trilogii asi nemusíme moc spekulovat, ta díky jedinečnému příběhu a famóznímu výkonu Jiřího Dvořáka stojí na pomyslném vrcholu posluchačských zážitků. Oproti tomu další dvě Mayovi série změnili, i díky svému odlišnému ražení, interprety a i když se rozhodně nejedná o špatná dílka a výkon narátorů je bezchybný, kvalit Lewiské trilogie a Jiřího Dvořáka rozhodně nedosahují. Drtivá většina posluchačů tak bezpochyby ocení Dvořákův návrat k Mayově tvorbě.

Jiří Dvořák tak opět ukazuje své kvality pod zkušeným dohledem režisérky Jitky Škápíkové, s níž spolupracoval i na Lewiské trilogii. Po profesionální stránce se nedá audioknize opět prakticky nic vytknout. OneHotBook i v tomto případě drží svůj velmi vysoký standard, jenž uspokojí i ty nejnáročnější posluchače. Samotný výkon Jiřího Dvořáka asi netřeba moc rozvádět. Dvořák i ve čtvrté Mayově knize naprosto exceluje a opět tak dokazuje, že některé knihy je zkrátka lepší vychutnat si ve zvukové podobě.

Charakteristický hluboký hlas Jiřího Dvořáka se samotným příběhem opět, i díky s podobností s Lewiskou trilogií, dokonale souzní a dodává mu patřičnou atmosféru. Díky tomu se posluchači mohou těšit na další dlouhé hodiny naprosto procítěné četby, která dává tušit jedinečný zážitek. Ani v případě Ostrova Entry nesmí samozřejmě chybět hudební doprovod, jenž napomáhá jednak v orientaci mezi jednotlivými kapitolami a v neposlední řadě dotváří celkovou atmosféru nahrávky.

Po příběhové stránce zůstává sice Ostrov Enty lehce za svými protějšky ze skotských Hebrid, ve všech ostatních aspektech se jim však zcela vyrovná. Vděčit za to můžeme především výborné péči audiovydavatelství OneHotBook a strhujícímu výkonu Jiřího Dvořáka, jenž si vás získá již od úvodní minuty poslechu. Mayova tvorba (minimálně Lewiská trilogie) bezpochyby patří ke zlatému fondu současného audioknižního trhu a Ostrov Entry svým předchůdcům rozhodně ostudu neudělá.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..