Peter May – Ochráním tě

0

ANOTACE:

Peter May se v novém detektivním románu vrací do prostředí bestsellerové trilogie z ostrova Lewis.
Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se nečekaně dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou a vzápětí
 se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahyne při výbuchu bomby. Zatímco se pařížští policisté i jejich skotští kolegové pouštějí do vyšetřování, Niamh se v žalu vrací domů na ostrov Lewis.
Začne se probírat vzpomínkami na svůj život s Ruairidhem a zoufale se snaží odhalit, kdo by proti jejímu manželovi mohl něco mít. Francouzská policie mezitím vyloučí možnost teroristického útoku a místo něj se přiklání k vraždě. Hlavní podezřelé se na ostrov Lewis vydává sledovat detektivní vyšetřovatelka Sylvia Braqueová.
Jedna žena se zaobírá minulostí, druhá je ponořena do vyšetřování. Obě se však postupně přibližují k nepříteli s vražednými úmysly.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Peter May již patří ke stálicím žánru a představovat jeho tvorbu je vcelku zbytečné. Ostatně, českého překladu se dočkalo již 17 jeho knih. V aktuální novince Ochráním tě se skotský rodák navíc opět vydává na čtenáři tolik milované Hebridy, aby zde rozehrál další fascinující příběh a provedl je novými zákoutími tohoto drsného souostroví. Navíc jak je již u knih tohoto autora dobrým zvykem i nejnovější Mayův román se dočkal i své audioknižní verze.

Audioknihy Petera Maye mají jedinečné kouzlo, za které mohou vděčit především pečlivě vybraným interpretům, jenž do jeho příběhů vkládají svůj veškerý um. Stačí zmínit “Lewiskou trilogii”, která si posluchače naprosto získala a stále patří k tomu nejlepšímu, po čem můžete v daném žánru sáhnout. Všechny fanoušky tak jistě potěší zjištění, že kromě autora se na nespoutané Hebridy vrací i opěvovaný narátor původní trilogie Jiří Dvořák, kterému tentokrát více než zdatně sekunduje Lenka Zbranková.

To však maličko předbíháme, nejdříve se podívejme, co si pro nás tento skotský bestsellerista ve svém nejnovějším románu připravil. May tentokrát opustil zaběhnuté série a po knihách Umrlčí cesta, Útěk, či Ostrov Entry přináší čtenářům další volně stojící dílo, které s předchozími knihami spojuje především jedinečné prostředí nespoutaných Hebrid. Právě tam se totiž z velké části odehrává nejnovější Mayova kniha.

Jak už jsme si u tohoto autora mohli zvyknout, i aktuální novinka spadá mezi detektivní příběhy. Nebyl by to však Peter May, kdyby právě detektivní vyšetřování v jeho knihách nehrálo podružnou roli. A tak více než klasickou detektivku připomíná Ochráním tě spíše společenské a sociální drama, ve kterém hrají prim samozřejmě postavy i prostředí, v němž se příběh odehrává. Tento koncept ostatně velmi dobře známe již z Lewiské trilogie a autor se k němu stále velmi rád vrací.

Tentokrát svým fanouškům představuje manžele Niamh a Ruairidheie Macfarlaneovi, jenž vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Jejich rodinná i firemní idylka končí při jedné služební cestě do Paříže, při níž se Niamh nečekaně dozví o údajném manželově poměru s ruskou módní návrhářkou. Avšak ještě než mohou rozhádaní manželé něco vyřešit zahyne  Ruairidh i s milenkou při výbuchu bomby. Zatímco se Niamh v zoufalství a žalu vrací domů na ostrov Lewis, policie vcelku záhy vyloučí možnost teroristického útoku a tak přichází na řadu vyšetřování, jenž by mělo odhalit vraha…

Jak je již u Petera Maye zvykem, samotné pátrání po vrahovi nebude v této knize to hlavní. Dokonce by se dalo říct, že tato linka zabírá minimální část knihy a více se rozjíždí až v samotném závěru. Na 415 stranách, potažmo během 13 hodin poslechu sledujeme nelehké osudy hlavních hrdinů a to jak současnosti, tak především v minulosti, kterou sledujeme především z pohledu Niamh, které v audioknize propůjčila svůj hlas právě Lenka Zbranková.

Je vidět, že Peter May Hebridy opravdu miluje a má k nim jedinečný stav. Čtenáři a posluchači se tak mohou opět těšit na návrat na nespoutané souostroví Vnějších Hebrid, stejně jako tomu bylo v “lewiské trilogii”. Tentokrát se však autor zaměřuje především na jeho obyvatele a v nemalé míře i místní zvyky, se kterými je nemalou měrou spojený i oděvní průmysl, jenž i v této knize hraje svou úlohu.

Peter May  se navíc i tentokrát projevuje jako velice zdatný vypravěč, jenž si dokáže své fanoušky doslova omotat kolem prstu. Díky tomu celý příběh plyne velice příjemným tempem kupředu a nikde více méně nezadrhává. Díky této jedinečné schopnosti se Mayovi daří do určité míry skrýt i fakt, že samotná zápletka příběhu mnohdy značně pokulhává. Pokud si toho v průběhu celé knihy náhodou nevšimnete tak věřte, že samotný závěr vám bezpochyby otevře oči. Tentokrát May rozhodně zcela nepřesvědčil.

Naštěstí je zde ještě audiokniha, která již tradičně dokáže při dobrém zpracování pozvednout celkový dojem o stupínek výš. A v případě této knihy to platí dvojnásob. Už jen samotná jména hlavních hrdinů patří mezi dobré jazykolamy, na kterých si můžete snadno vylámat zuby. Audiokniha, potažmo její interpreti toto vše řeší za vás. Když k tomu připočteme velice procítěný projev obou zúčastněných, je celkový dojem z této nahrávky rozhodně lepší než z původní knihy.

A vděčit za to můžeme samozřejmě především samotným interpretům, ale i zkušené režisérce Jitce Škápíkové, která si tuto knihu vzala na společně s Jiřím Dvořákem a Lenkou Zbrankovou na starost. Zatímco Jiří Dvořák obstaral především části pojící se k současnosti, Zbranková si vzala na starost hlavní hrdinku, která napříč celou knihou v rámci flashbacků vzpomíná na svou minulost. Na druhou stranu je však nutno říct, že kdyby celá audiokniha byla načtena pouze jedním interpretem, patrně by se na vyznění moc nezměnilo. Střídání dvou hlasů však pomáhá posluchače udržovat v ostražitosti a nenechává tak celou nahrávku zbytečně sklouznout k určité monotónnosti. Ostatně u audioknih, na kterých se podílí Jiří Dvořák to snad ani nejde.

A tak zatímco Dvořák má s Mayem a prostředím Hebrid bohaté zkušenosti a tento styl mu evidentně sedí, Zbranková se se světem audioknih zatím spíše seznamuje. A tak je právě nejnovější román Petera Maye její první větší zkušeností s tímto svébytným médiem. A nutno říct, že si se svým daleko zkušenějším kolegou rozhodně nic nezadá. Její projev i celkově procítěný výkon je naprosto profesionální a společně s Jiřím Dvořákem se jí podařilo jinak zcela průměrnou knihu pozvednou alespoň o stupínek výš.

Tomu ostatně dopomáhá i nezbytný hudební doprovod, který je nedílnou součástí všech audioknih tohoto vydavatele. Pozornějším posluchačům bezpochyby neunikne fakt, že hudební složka se nese v podobných tónech, jako předchozí audioknihy z tohoto nespoutaného souostroví. Ochráním tě tak opět perfektně zapadá do celkového konceptu “Hebridských” audioknih a utváří z nich relativně ucelenou řadu, byť spolu nemusí mít jednotlivé příběhy relativně nic společného.


Nejnovější příspěvek Petera Maye bude pravděpodobně pro celou řadu fanoušků mírným zklamáním. Zatímco si jeho detektivní série, relativně udržují svojí kvalitu i čtivost. Ochráním tě je jako noc a den. Na jedné straně je vypravěčský um tohoto skota, kterým si vás dokáže dokonale získat a na straně druhé nepříliš povedená a hlavně nepřesvědčivá zápletka, která kulhá na obě nohy. Celkový dojem naštěstí alespoň trochu zachraňuje povedená audioknižní verze, která svým pojetím a výborným výkonem obou interpretů pozvedá toto jinak průměrné až podprůměrné dílo.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..