Peter May – Nezvratné alibi

0

Od doby, kdy se na českém trhu poprvé představil Peter May, uběhlo již více než sedm let.  Jak se však zdá, tento sympatický Skot nás stále nepřestává bavit a tak mohou stále vycházet stále nové kousky této kriminální stálice.  Občas ale nastane čas se rozloučit. Po pětileté pouti tak ke svému závěru dospěla i série Akta Enzo. Závěrečný díl Nezvratné Alibi je zde a my se tak můžeme těšit na velkolepé zakončení celé série.

Nejnovější kniha Petera Maye navíc nevychází pouze ve své tradiční papírové podobě. Audioknižní zpracování po letech již dohnalo svou předlohu a tak vůbec poprvé vychází kniha z této série takřka okamžitě ve všech myslitelných formátech. Jen je trochu škoda, že je to poprvé a také naposledy. Každopádně fanoušci tak mají možnost sáhnout vedle klasické papírové knihy a její elektronické sestřičky i po povedeném audioknižním zpracování, které je již tradičně zcela na bedrech Davida Matáska, jenž je s touto sérií spjatý už od úvodního dílu.

Po šesté a naposledy se tak vydáme poznávat malebná zákoutí Francie, abychom společně s “detektivem amatérem” Enzem Macleodem pátrali po stopách neobjasněných případů francouzské policie. Další z neobjasněných  “Rufinových” případů je zde a spolu s ním i rozuzlení celé série. A již nyní mohu říct, že se Peter May rozhodně nedrží zkrátka. Po poměrně rozpačitém rozjezdu série Akta Enzo opravdu důstojně gradují a poslední díl tak nabízí fanouškům vše co od dobrého detektivního thrilleru čekají.

Nastal čas pustit se do dalšího nevyřešeného případu a vzhledem k tomu, že se jedná o závěr série rozplést i veškeré dějové linie, které autor napříč touto sérií začal splétat. Hlavní dějová linie se roztáčí okolo dvacetileté Lucie jejíž tělo po dlouhých čtrnácti letech vydá jedno opuštěné lesní jezero. Vcelku záhy je však více než jasné, že tento případ nebude nosnou osou celé knihy.

Aktuální případ se vcelku rychle zvrhává a do víru událostí je velmi záhy vtažena i celá Enzova rodina. Napětí graduje, zvrat střídá zvrat a poklidné vyústění příběhu je v nedohlednu. Na povrch vyplouvají dávná tajemství i Enzovi největší slabosti v podobě krásných žen. Ostatně, některé z nich se na stránkách této knihy vracejí na scénu, aby čtenáři společně s Enzem konečně poznali, jakou roli v příběhu sehrávají.

Nezvratné alibi samozřejmě není úplně bez chyby a pokud bychom šli do detailu najdeme řadu věcí, které bychom mohli autorovi vytknout. Ať už se jedná o samotnou zápletku, či motivace jednotlivých postav, které nejsou vždy úplně uvěřitelné. Na druhou stranu je Peter May opravdu výborný vypravěč a tak i tyto své slabiny umí vcelku dobře maskovat a čtenáři mu doslova zobají z ruky.

I díky tomu se dá říct, že v této knize dostáváme více než důstojné, a poměrně nervy drásající zakončení série, které dává zcela zapomenout na úvodní dvě knihy, které ve čtenářích zanechávali relativně rozporuplné pocity. Peter May se tak opět ukazuje v tom nejlepším světle a dává vzpomenout na nezapomenutelnou Lewiskou trilogii. Její stín sice už asi nikdy úplně nepřekročí, aktuální kousek mu ale rozhodně ostudu nedělá.

Co se však nemění a prakticky po celou sérii zůstává zcela stejné, je profesionální zpracování celé audioknižní série. Tu má i tentokrát na svědomí osvědčená dvojice: režisér Michal Bureš a David Matásek, co by vypravěč celé série. Ten se v průběhu předchozích audioknih s tou sérií již naplno sžil a tak opět podává naprosto přesvědčivý a profesionální výkon, jehož kvalita díl od dílu stoupá. Samozřejmě nemalou měrou se na tom podílí i samotné vyznění příběhu. 

Zde však přichází malá změna. Zatímco předchozí dva díly plynuly v celkově pozvolnějším tempu, nyní přichází čas na o něco větší dynamiku a poutavost, kterou Matásek předváděl v úvodu série. Více asi netřeba dodávat. Pokud již máte některou z audioknih této série za sebou, budete patrně velmi dobře vědět, co od aktuální novinky očekávat. Ostatně, rozhodně bych s Nezvratným alibi nezačínal dříve, než budete mít za sebou předchozí knihy. Aktuální díl je totiž hodně navázaný na předchozí události a leccos by vám tak nedávalo smysl, potažmo by vám mohlo unikat. Což by byla samozřejmě škoda.

Když se ještě vrátíme k samotné audioknize je potřeba zmínit, že celková úroveň zpracování je již tradičně na vynikající úrovni. Nechybí samozřejmě ani nezbytný hudební doprovod,. Ten do jisté míry navozuje atmosféru Francie a zároveň se stává podporou pro dramatičtější pasáže, které v knize najdeme. Hudební složka však není nikterak přehnaně výrazná a pouze dopomáhá s atmosférou. Hlavní práce však stále zůstává na bedrech interpreta, jenž naštěstí odvádí zcela profesionální práci.

Akta Enzo sice nepatří do zlatého fondu krimi literatury, pokud však hledáte oddychovou detektivku s podpisem šarmantního Skota, budou i nadále Akta Enzo opravdu dobrou volbou. Nezvratné alibi je navíc více než důstojným zakončením série, která je zde s námi takřka pět let. Pokud jste tedy čekali, až bude série celá, nastal ideální čas seznámit se s Enzem trochu blíž…PETER MAY – NEZVRATNÉ ALIBI
SÉRIE: AKTA ENZO VI.

PŘELOŽIL: LINDA KAPROVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN:328
ORIG. NÁZEV: CAST IRON
ISBN: 978-80-275-0536-4
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: DAVID MATÁSEK
DÉLKA: 11 H. 04 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..