Peter May – Muž z ostrova Lewis

4

V rašeliništi na ostrově Lewis je nalezeno dokonale zachované tělo mladého muže, které nese stopy po několika strašných bodných a řezných ranách. Policie se zprvu domnívá, že se mladík stal obětí rituální vraždy před stovkami let, avšak vytetovaný obrázek Elvise Presleyho na mladíkově pravé paži odhalí, že se vražda musela stát mnohem později, ve druhé polovině dvacátého století.

Bývalý policejní detektiv Fin Macleod se mezitím vrací na svůj rodný ostrov. Rozešel se s manželkou, s životem v Edinburghu i s kariérou u policie a nyní se snaží obnovit staré vztahy a opravit zchátralý dům po svých rodičích. Avšak poté, co testy DNA prokážou příbuzenský vztah těla z bažiny a otce Finovy dětské lásky Marsaili Macdonaldové, je Finovi jasné, že jeho návrat domů bude trochu rušnější, než čekal. Tormod Macdonald, dnes již starý muž trpící demencí, celý život tvrdil, že je jedináček a že nemá žádné blízké příbuzné. A Fin zjistí, že Tormod měl dobrý důvod, proč v tomto ohledu lhát.

…………………………………………………………….

Velký knižní čtvrtek přinesl i letos na jaře čtenářům opět pořádnou dávku skvělého čtení. Je možná už tak trochu tradicí, že této akci dominuje především Jo Nesbo. Ani letos tomu nebylo jinak především díky Července. Díky němu tak opět zůstal tak trochu v ústraní Peter May s druhým dílem trilogie z ostrova Lewis, který českým čtenářům opět přináší brněnské nakladatelství Host.

Bez názvu-1Peter May pochází ze skotského Glasgow, ale v současnosti žije hlavně ve slunné Francii. Před svým spisovatelským úspěchem se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších televizních scénáristů. V současnosti se ovšem již věnuje jen psaní. Jeho šestidílná série thrillerů s mladým čínským komisařem Li Yanem a soudní lékařky Margaret Campbellové mu vynesla celosvětové renomé. Ovšem ten největší úspěch se dostavil až s prvním dílem trilogie z ostrova Lewis Skála, za kterou mimo jiné získal cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění. Také další díly této série jsou kritiky přijímány velmi kladně. Závěrečný díl trilogie Šachové figurky chystá nakladatelství Host vydat na podzim tohoto roku.

Fin Macleod se po událostech prvního dílu rozhodl skoncovat s dosavadním životem v Edinburghu i se svým postem u policie. Vrací se tedy zpět na místo, odkud se toužil dlouhá léta dostat a snaží se obnovit staré vztahy a opravit rozpadlý dům po rodičích. Návrat na jeho rodný ostrov ovšem neprobíhá zrovna tak jak si plánoval. Navíc se zdá, že otec jeho dětské lásky Marsaili ukrývá v hloubi své duše tajemství, které může ovlivnit víc životů než se může zdát, protože staré křivdy zůstávají nezapomenuty…

Bez názvu-2V téže době,  ale jiném místě je v rašeliništích ostrova Lewis objeveno dokonale zachovalé tělo mladého muže. Již na první pohled je jasné, že muž nezemřel přirozenou smrtí. Policie se navíc domnívá, že mrtvola může být stará klidně několik set let. To by bylo i možné, kdyby ovšem neměl mladík na rameni vytetovaného Elvise Presleyho. George Gunn, policista se kterým Fin spolupracoval při vyšetřování vraždy Angela McRichieho, tak přichází  za Finem s žádostí o pomoc při vyšetřování tohoto podivného úmrtí.

Stejně jako v předchozí knize, se i Muži z ostrova Lewis ocitáme na vnějších Hebridách, kde autor opět umě spřádá jedinečný příběh plný napětí, emocí a naděje. Autor neváhal a znovu použil velmi originální vyprávění v přítomnosti a vzpomínek na minulost, stejně jako tomu bylo ve Skále. S tím rozdílem, že tentokrát nesledujeme Finovi vzpomínky, ovšem mysl starého muže, kterému již demence změnila celý život.

Copy of the lewis manDíky pohledu Tormuda McDonalada tak čtenáři dostávají spletitý příběh, který si v ničem nezadá s předchozím dílem. Postupně jsme tak naplno vtahováni do osudů obyvatel tohoto ostrova a se zatajeným dechem sledujeme další vývoj příběhu. Právě ve splétání osudů postav je Peter May naprostý mistr. Osudy hlavních hrdinů tak nechají chladným jen opravdu málokoho. Navíc ve spojení s jedinečným prostředím, tak jak ho autor vykresluje, dostávají čtenáři do rukou opravdu jedinečné dílo, které si zaslouží pozornost každého milovníka kvalitních příběhů.

Pokud klasickým knihám tolik neholdujete, nebo na ně jednoduše nemáte čas, i zde budete mít možnost užít si tento jedinečný příběh v audiopodobě. Stejně jako Skálu, i tuto knihu si vzalo pod svá křídla vydavatelství OneHotBook, které v současné době na audioknize finišuje a v nejbližší době ji vydá. Načtení se opět zhostil Jiří Dvořák, kterého si drtivá většina posluchačů v této roli zamilovala. Díky němu se tak opět nebudete muset trápit s gaelskými slovíčky a budete se moci naplno ponořit do příběhu, který si všechny svá ocenění a hodnocení jisto jistě zaslouží. Kvalita audia je u OneHotBook již tradičně na vynikající úrovni a je vidět že své práci opravdu rozumí a dělají ji s láskou. A právě Mayovi knihy v audio podobě opravdu vyniknou. Interpret, výběr hudby, a finální mix dávají dohromady jedinečný zážitek, který rozhodně stojí za poslech.

Ti čtenáři, kteří si zamilovali první díl stejně jako já, rozhodně nebudou pokračováním zklamáni. Pro vás ostatní, kterým se až do těchto chvil tato série vyhýbala, se jedná o rozhodně zajímavou a velmi dobrou alternativu ke všem těm severským detektivkám, na které narážíme na každém rohu. Protože skotská detektivka v podání Petera Maye si nic se seveřany nezadá.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Host
Audio kniha vychází ve vydavatelství OneHotBook
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

petermayPeter May (1951) pochází z Glasgow, ale v současnosti žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl jedním z nejúspěšnějších a nejplodnějších televizních scenáristů. V současné době píše romány. Šestidílná série „čínských“ thrillerů s dvojicí mladého čínského komisaře Li Yana a americké soudní lékařky Margaret Campbellové mu vynesla celosvětové renomé. V nakladatelství Host začne tato řada vycházet v roce 2015. Za první díl trilogie z ostrova Lewis, mezinárodní bestseller Skála (2009; česky Host 2013), Peter May získal cenu Barry Award 2013 za nejlepší detektivku roku a řadu dalších ocenění. Také druhý díl série Muž z ostrova Lewis (2012) je kritiky přijímán s velkým nadšením. V žebříčku britských bestsellerů (kategorie vázaných románů) se udržel celých osmnáct týdnů. Závěrečný díl trilogie The Chessmen (Šachové figurky, 2013) připravujeme k českému vydání, stejně jako román Entry Island (Ostrov Entry, 2014).
  

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

4 komentáře

  1. Ach jo, vďaka tvojej recenzii tú knihu chcem ešte viac, a to som si myslela, že to ani nie je možné 😀 Len čo u teba v súťaži nevyhrám, objednávam na internete 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..