Peter May – Karanténa

2

Londýn změněný takřka ve válečnou zónu, zákaz vycházení, roušky a všudypřítomný strach z nákazy. To není jen nedávný obrázek koronavirové krize, ale i téma, kterým se celosvětově uznávaný autor Peter May zabýval ve své knize Karanténa. Tu autor napsal již před patnácti lety coby temnou vizi Londýna v izolaci. V kontextu dnešní doby však jeho příběh nabírá děsivých obrysů….

Představovat Petera Maye je pravděpodobně již zcela zbytečné. Tomuto autorovi se u nás vede více než dobře. O tom ostatně svědčí i počet titulů, které u nás tomuto skotskému bestselleristovi nakladatelství Host vydalo. Nyní se navíc dostalo i na knihu, kterou měl autor dlouhá léta zavřenou v šuplíku. May napsal Karanténu během šesti týdnů v roce 2005. Britský vydavatel však knihu odmítl s tím, že zobrazení Londýna v době epidemie je nerealistické. May schoval rukopis do šuplíku, kde strávil posledních 15 let. A dál si už asi dovedete představit co následovalo…

Kniha poprvé vyšla v originále 5. března, tedy v době, když se začalo schylovat k nejhoršímu. České vydání pak následovalo 23. června u brněnského Hostu v překladu Filipa Drlíka. Klasickou knihu pak již tradičně doplňuje i audiokniha z vydavatelství OneHotBook. Ta vyšla dokonce o pár dní dříve než tištěná kniha a o její načtení se postaral Daniel Bambas. Pokud se tedy vyžíváte v morbidnostech a toužíte si o “aktuálním tématu” přečíst i něco jiného, než černou kroniku a hromadu internetových zpráv, mohla by být Karanténa tou pravou volbou právě pro vás.

Peter May samozřejmě nepředpověděl nástup koronaviru jako takového, ani jeho celosvětovou pandemii, v mnoha ohledech se však až děsivě přiblížil realitě, která stále sužuje podstatnou část světa. Covid-19 vyměňte za zmutovaný kmen ptačí chřipky, který ohrožoval lidstvo na přelomu tisíciletí a máte zde hlavního strašáka Mayovi knihy. Aby byl strach dokonalý, přidejte podstatně větší smrtnost atakující 70-80% a máte zde protivníka, se kterým si není radno zahrávat. Obzvláště když se epicentrem pandemie stane tak velká metropole, jako je právě Londýn.

Ačkoliv je Mayovo patnáct let staré vyobrazení pandemie místy až děsivě reálné, paradoxně to ale není smrtící virus, který je hlavním hybatelem děje v této knize. I když zde samozřejmě má velice důležitou úlohu. Z velké části  však ty nejmenší detaily, na které autor ve své knize pamatoval, dokážeme docenit až dnes, když jsme si něčím podobným sami prošli. Před patnácti lety by Mayova Karanténa byla pouhou fikcí.

Abychom se však vrátili k samotnému ději. Londýn obchází všudypřítomný strach ze smrtícího viru a nemocnice doslova praskají ve švech. Jediným řešením je postavení polní nemocnice (ano, opět se nabízí paralela se současnou krizí – Wuchan) a to v rekordně krátkém čase. Veškerou snahu však překazí objevená sportovní taška v jednom z výkopů. Ta totiž obsahuje kosti zavražděného dítěte a i když je situace v Londýně neúnosná a mrtvých přibývá jak na běžícím pásu, policie musí stále fungovat. A tak na scénu přichází detektiv Jack MacNeil aby celý případ vyřešil.

Vcelku klasická zápletka, která pravděpodobně ničím extra nepřekvapí. Bohužel se jedná i o asi největší slabinu knihy. Peter May je bezpochyby vynikající vypravěč, o čemž nás přesvědčil již mnohokrát a i Karanténa se skvěle čte. Na druhou stranu ve srovnání s předchozími autorovými knihami přeci jen trochu pokulhává. Ostatně, stačí se podívat na samotného detektiva, který je jedno velké chodící klišé. Má trable v rodině, nebojí se alkoholu, samozřejmě má následující den u policie definitivně skončit a pochopitelně se smrtícím virem nakazí jeho nejbližší. Chtělo by se říct proč, vždyť to jde i bez té účelnosti. Každý si ale jednou vybere slabší chvilku…

Když k tomu připočteme přemíru událostí, ke kterým v knize dojde a fakt, že se celá kniha odehrává během 24 hodin, začíná nám uvěřitelnost, ale i prokreslení postav maličko pokulhávat. Zcela zbytečná je i míra násilí a celková brutalita, ke které se autor místy uchyluje. Všechny  tyto aspekty docela podstatným způsobem narušují celkový dojem z knihy, kterou z šedého průměru zachraňuje jen aktuální téma a samotná čtivost knihy. Ta je i přes zjevné nedostatky opět na vynikající úrovni. Přesto bychom od Petera Maye tak nějak čekali víc. Jakkoliv má kniha zajímavý námět, její celkové vykreslení bohužel pokulhává. Ano slupnete ji jako malinu, ale není to málo Antone Pavloviči?

Celkový dojem bohužel nezachraňuje ani samotná audiokniha. Její technické zpracování je již tradičně na vynikající úrovni a ani Danielu Bambasovi se v podstatě nedá nic vytknout. Odvádí naprosto profesionální výkon, jeho projev je příjemný a velice dobře se poslouchá. Zároveň je však potřeba říct, že jeho interpretace knize prakticky vůbec nepomáhá. Na to abyste jinak veskrze průměrný titul vytáhli výš, potřebujete skutečnou osobnost s jedinečným projevem a to bohužel Bambas i přes nesporné kvality není. 

Karanténa tak bohužel ve všech ohledech zůstává zcela průměrným titulem, který sice díky aktuálnímu tématu bezpochyby uspěje, zároveň však nebudu asi daleko od pravdy, když mu budu prorokovat jepičí život. Jako akční jednohubka funguje vcelku dobře, od Petera Maye bychom však čekali přeci jen trochu víc…PETER MAY – KARANTÉNA
PŘELOŽIL: FILIP DRLÍK
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN: 392
ORIG. NÁZEV: Lockdown
ISBN: 9788027503476
AUDIO
VYDAL: ONEHOTBOOK
NAČETL: DANIEL BAMBAS
REŽIE: MICHAL BUREŠ
DÉLKA: 9 H. 20 MIN.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

    • tak, Pinkie je v podstatě „záporák“. V podstatě se jedná o takového cvoka a nájemného zabijáka v jedné osobě, i když vše není úplně černobílé a dá se na to pohlížet z několika úhlů. Zde doporučím knihu dočíst a udělat si na něj názor sám

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..