Peter May – Hadohlavec

0

ANOTACE:
Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací do Spojených států. Když je v jižním Texasu nalezen kamion plný mrtvých Číňanů, je případu přizvána nejen ona, ale z politických důvodů také pekingský detektiv Li Jen, který momentálně působí na čínském velvyslanectví ve Washingtonu. Li je odhodlaný zjistit, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze kdesi v Americe, jenže musí opět pracovat se ženou, jež utekla z Číny i z jeho života. Společně dostanou za úkol odhalit, kdo stojí za obchodem s ilegálními čínskými imigranty, který vedl k texaské tragédii. V průběhu vyšetřování odhalí, že uprchlíci se stali nedobrovolnými přenašeči smrticího nákladu, jenž se může zakrátko stát osudným celému lidstvu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Uběhla již delší doba od chvíle, co jsme se mohli naposled zaposlouchat do některého z dílů napínavých “Čínských thrillerů” Petera Maye. Audiovydavatelství OneHotBook na ně však naštěstí nezapomnělo a tak po Sálu smrti přichází na řadu s ročním odstupem další díl. Tentokrát s pořadovým číslem čtyři a exotickým názvem Hadohlavec a jak jinak, než v podání Jany Plodkové a Martina Myšičky.

Čínské thrillery Petera Maye rozhodně nejsou na našem trhu žádnou novinkou. O tom ostatně svědčí i fakt, že nakladatelství Host přineslo na náš trh již pět dílů této povedené série. Audioknihy jsou v tomto ohledu maličko pozadu. OneHotBook však pokračuje vpřed neúnavným tempem a rozdíly pomalu stírá. O čemž svědčí i Hadohlavec, jenž vyšel v záplavě předvánočních novinek, které si pro nás tento vydavatel připravil.

Jak již bylo řečeno Hadohlavec je v pořadí již čtvrtý díl série a tak na první pohled nemá čím překvapit. Zdání však klame tato kniha se mnohém od předchozích odlišuje. Tím nejzásadnějším je pravděpodobně fakt, že vůbec poprvé zcela opouštíme Čínu a Asii a vydáváme se do domoviny Margaret Cambellové. Díky tomu má tato kniha zcela jinou atmosféru, než na kterou jsme byli u této série zvyklí. Někdo si tak možná i posteskne nad tím, že tato série ztrácí lehký nádech exotična, který díky Číně získala. Tuto ztrátu však plně vynahrazuje napínavý příběh, který je patnáct let od svého prvního vydání stále aktuálnější a nabízí řadu věcí k zamyšlení.

Mohou za to stále aktuálnější teroristické hrozby, které jsou i u nás v Evropě již takřka na denním pořádku. A právě teroristické hrozbě a nesnášenlivosti lidí mezi jednotlivými rasami a vyznáními se Peter May věnuje v této knize. Ačkoliv se kniha věnuje především těmto dvěma tématům, pozadu nezůstává samozřejmě ani čínský odkaz a linie týkající se především tohoto národa.

Ostatně již na samotném začátku knihy zde máme celý kamion plný mrtvých Číňanů, kteří se snažili ilegálně přestěhovat do Spojených států. Proč ale museli zemřít? Byla to nešťastná náhoda, nebo se za touto “tragédií” skrývá něco víc? Když se k tomu přimíchá ještě záhadný smrtící vir, jenž může ohrozit  prakticky celý svět, mají hrdinové tohoto románu skutečně o “zábavu” postaráno.

Peter May samozřejmě neopomněl ani osobní problémy našich hrdinů. Margaret a Li tak budou opět řešit jejich nefunkční vztah a to jestli má vůbec nějakou budoucnost. Navíc se na scénu vrací i Liho ztracená sestra, která mu nechala na krku vlastní dceru. Zkrátka a dobře Hadohlavec toho nabízí opravdu hodně. Po příběhové stránce opravdu strádat moc nebudeme. S atmosférou je to však maličko horší. Předchozí díly si zachovávali jistou dávku exotiky, právě díky tomu, že se odehrávali především v Číně, jejíž kulisy ozvláštňovali celou sérii. Tento nádech exotiky se však se změnou prostředí lehce vytratil. Na druhou stranu v rámci jedné série se pro změnu jedná o příjemné oživení.

Co se týče audioknižní podoby ta se nese ve stejném stylu, jako předchozí knihy. Oba interpreti tak opět podávají naprosto profesionální výkon.  Ti se opět v načtení střídají zpravidla podle toho, zda je příběh vyprávěn z pohledu Li Jena, či Margaret. Tento koncept je rozhodně příjemným oživením a dodává celé audioknize potřebnou dynamiku. Na to jsme si ostatně již mohli zvyknout, díky předchozím příspěvkům do této audioknižní série. Pokud tedy máte již některý díl v audiu za sebou, nebude pro vás ani Hadohlavec žádným překvapením.

Vzhledem k tomu, že se tentokrát příběh odehrává na půdě Spojených států, dostává daleko více prostoru Margaret. To Janě Plodkové rozhodně pomohlo, jelikož v úvodních dílech měl nad ní Martin Myšička jasnou převahu. Takto se tyto rozdíly postupně stírají, což nemalou měrou dopomáhá k celkovému zážitku, který na posluchače čeká. Tomu samozřejmě dopomáhá i hudební doprovod, jenž je nedílnou součástí každé audioknihy tohoto vydavatele.

Na úplnou špici “Čínským thrillerům” stále trochu chybí, rozhodně se však dá říct, že tato Mayova série zraje jako víno. Stejně jako Akta Enzo jsou i Čínské thrillery s každým dílem lepší a lepší a rozhodně své fanoušky nezklamou. Konec Hadohlavce navíc doslova vybízí k přečtení, či poslechu dalšího dílu.  Běžkyni si již přečíst můžeme, na audioknižní podobu si však budeme muset zase nějakou dobu počkat, což vzhledem ke cliffhangeru na konci této knihy rozhodně nebude snadné.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..