Peter May – Hadohlavec

0

ANOTACE:
Čtvrtý díl ze série čínských thrillerů Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací domů, kde ji však čeká kamion plný mrtvých Číňanů a konfrontace s vlastní minulostí. Pekingský detektiv Li Jen je poslán na čínské velvyslanectví do Washingtonu, aby zjistil, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze v jižním Texasu. Navíc se opět setká se ženou, která utekla z Číny i z jeho života. Dostanou za úkol znovu spolupracovat a přijít na to, kdo stojí za obchodem s ilegálními čínskými imigranty, který vedl k texaské tragédii. Zjistí, že imigranti byli nedobrovolnými přenašeči smrticího nákladu. Li a Margaret, zápasící s démony společné minulosti, se ocitnou v závodu s časem, aby zneškodnili biologickou časovanou bombu, která hrozí, že zničí nejen jejich budoucnost, ale budoucnost celého lidstva

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Uběhl již více než rok, co jsme se mohli naposled vydat do Číny v sérii napínavých thrillerů Petera Maye. Nakladatelství Host na ně však naštěstí nezapomnělo a tak po Sálu smrti přichází na řadu s mírným odstupem další díl. Tentokrát s pořadovým číslem čtyři a exotickým názvem Hadohlavec zde máme  další pokračování populární série o soudní patoložce Margaret Cambellové a detektivu Li Jenovi.

Čínské thrillery Petera Maye rozhodně nejsou na našem trhu žádnou novinkou. O tom ostatně svědčí i fakt, že Hadohlavec je v pořadí již čtvrtý díl série. Navíc tato kniha se mnohém od předchozích odlišuje. Tím nejzásadnějším je pravděpodobně fakt, že vůbec poprvé zcela opouštíme Čínu a Asii a vydáváme se do domoviny Margaret Cambellové. Díky tomu má tato kniha zcela jinou atmosféru, než na kterou jsme byli u této série zvyklí. Někdo si tak možná i posteskne nad tím, že tato série ztrácí lehký nádech exotična, který díky Číně získala. Tuto ztrátu však plně vynahrazuje napínavý příběh, který je patnáct let od svého prvního vydání stále aktuálnější a nabízí řadu věcí k zamyšlení.

Mohou za to stále aktuálnější teroristické hrozby, které jsou i u nás v Evropě již takřka na denním pořádku. A právě teroristické hrozbě a nesnášenlivosti lidí mezi jednotlivými rasami a vyznáními se Peter May věnuje v této knize. Ačkoliv se kniha věnuje především těmto dvěma tématům, pozadu nezůstává samozřejmě ani čínský odkaz a linie týkající se především tohoto národa.

Ostatně již na samotném začátku knihy zde máme celý kamion plný mrtvých Číňanů, kteří se snažili ilegálně přestěhovat do Spojených států. Proč ale museli zemřít? Byla to nešťastná náhoda, nebo se za touto “tragédií” skrývá něco víc? Když se k tomu přimíchá ještě záhadný smrtící vir, jenž může ohrozit  prakticky celý svět, mají hrdinové tohoto románu skutečně o “zábavu” postaráno.

Peter May samozřejmě neopomněl ani osobní problémy našich hrdinů. Margaret a Li tak budou opět řešit jejich nefunkční vztah a to jestli má vůbec nějakou budoucnost. Navíc se na scénu vrací i Liho ztracená sestra, která mu nechala na krku vlastní dceru. Zkrátka a dobře Hadohlavec toho nabízí opravdu hodně, až je s podivem kolik se toho na 420 stran vešlo. Po příběhové stránce opravdu strádat moc nebudeme.

Bohužel to samé se úplně nedá říct i o samotné atmosféře knihy. Předchozí díly si zachovávali jistou dávku exotiky, právě díky tomu, že se odehrávali především v Číně, jejíž kulisy ozvláštňovali celou sérii. Tento nádech exotiky se však se změnou prostředí lehce vytratil, přeci jen knih odehrávajících se ve Spojených státech je přehršel a vyznat se v nich není úplně jednoduché. Čínské thrillery v tomto ohledu měli alespoň nějakou výhodu, která se však v tomto díle malinko vytrácí. Otázkou však zůstává, zda tomu tak bude i v dalších knihách, nebo zda se jedná pouze o malé zpestření této povedené série.

Peter May opět nezklamal a i na počtvrté dokázal u Čínských thrillerů zaujmout. Konec Hadohlavce navíc doslova vybízí k přečtení dalšího dílu. Nezbývá tedy než doufat, že se ho dočkáme o něco dříve, než tomu bylo v případě této knihy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply