Peter May – Entomologův odkaz

0

ANOTACE:

 

Proč by někdo zabíjel umírajícího člověka?

Další neuzavřený případ zavede Enza Macleoda na ostrov u pobřeží Bretaně, kde se nachází více než dvacet let nedotčená pracovna zavražděného sběratele hmyzu. Smrtelně nemocný entomolog totiž tušil, kdo má motivaci utnout jeho krátící se dny, a zanechal po sobě na místě činu šifru, kterou však dosud nikdo nerozluštil. Poslední nadějí je Enzo, jenž při svém pátrání čelí nepřátelství místních obyvatel, kteří o vraždě už nechtějí znovu číst v novinách.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Od doby, kdy u nakladatelství Host vyšla první kniha Petera Maye, již uplynulo vcelku hodně času. Jak se však zdá, tento sympatický Skot nás stále nepřestává bavit a tak se na náš trh stále nové kousky této kriminální stálice. Nejnověji potěší vydavatelství OneHotBook především příznivce audioknih, kterým přináší již čtvrté pokračování série Akta Enzo, tentokrát s podtitulem Entomologův odkaz.

Opět se tak vydáváme do malebné Francie, abychom se společně s “detektivem amatérem” Enzem Macleodem vydali po stopách neobjasněných případů francouzské policie.  Zatímco v úvodních dvou dílech jsme se mohli kochat krásami malebné Francie a ochutnávat výborné víno, ve třetím díle se autor rozhodl ponořit více do osobní roviny, která se úzce dotýká Enza a jeho rodiny.  Tentokrát si však tento učitel biologie, napůl Ital a napůl Skot vystačí zcela sám.

Aby přišel na kloub dalšímu z nevyřešených “Rufinových” případů musí se vydat na zapadlý bretaňský ostrůvek Groix. Zde se  byl více než před dvaceti lety zavražděn vědec a sběratel hmyzu Kilian. Jeho vražda se však nepodařila nikdy objasnit a tak přišla řada na Enza. Naštěstí splnila Kiliánova snacha jeho poslední přání a ponechala pracovnu, kde k vraždě došlo, v nedotčeném stavu. Takže i po více než dvaceti letech se zde může nacházet řada stop, která by mohla vést k vrahovi…

Zatímco se May v předchozí knize zaměřil především na hlavní hrdiny, kterým šlo nejednou o život a kniha tak měla daleko blíže k akčnímu thrilleru, než k detektivce, ve čtvrtém díle přichází ke slovu opět klasická detektivní práce. Samota Enzovi evidentně svědčí, a když jej nemá kdo rozptylovat dokáže se do případu naplno ponořit. Nebyl by to však May, kdyby si neodpustil popisy prostředí, či hlubší sondu do osobností jednotlivých postav.

Největší slabinou Enza Macleoda jsou bezesporu ženy, prakticky žádná si předním nemůže být jistá a ani Enzo se nikterak nebrání náklonnosti opačného pohlaví. Tentokrát se však malinko zklidňuje a až na jednu menší eskapádu nechává tentokrát sukně na pokoji. Ostatně má k tomu vcelku dobrý důvod. May si zde výborně připravil prostor pro další knihy, protože vás prostě bude zajímat, jak se situace v jeho soukromí bude dál vyvíjet. Více však již neprozradím.

Co se týče samotného příběhu, potažmo vyšetřování, je především oproti předchozímu dílu daleko poklidnější a nese se v pozvolném tempu. Ani tak se však Enzo úplně nevyhne nebezpečí a opět se podívá smrti do očí. Kromě již zmíněných změn však Entomologův odkaz pokračuje v zajetých kolejích, což ostatně platí i pro audioknižní zpracování, které má i tentokrát na svědomí osvědčená dvojice: režisér Michal Bureš a David Matásek, co by vypravěč celé série.

Ten se v průběhu čtyř audioknih s tou sérií již naplno sžil a tak opět podává naprosto přesvědčivý a profesionální výkon, jehož kvalita díl od dílu stoupá. Samozřejmě nemalou měrou se na tom podílí i samotné vyznění příběhu. A tak zatímco v předchozí knize Matásek působil velice poutavě a dynamicky, Entomologův odkaz plyne celkově v pozvolnějším tempu, což se pochopitelně projevilo i na projevu tohoto interpreta. Více asi netřeba ani dodávat.

Samotná nahrávka má již tradičně vynikající úroveň zpracování, na jakou jsme u tohoto vydavatele již dobře zvyklí. Nechybí ani nezbytný hudební doprovod, jenž do jisté míry navozuje atmosféru Francie, zároveň zde najdeme i mírně dramatičtější pasáže, které kopírují děj knihy. Hudební složka však není nikterak přehnaně výrazná a pouze dopomáhá s atmosférou. Hlavní práce však stále zůstává na bedrech interpreta, jenž naštěstí odvádí zcela profesionální práci. Pokud jste si tedy Akta Enzo oblíbili, nebude pro vás ani čtvrtý díl rozhodně žádným zklamáním.

Navíc pozvolnější tempo a zaměření na detektivku této sérii sluší. Se čtvrtým dílem tak Akta Enzo získávají jasnější obrysy a identitu. Díky tomu je tato série díl od dílu lepší a pomalu, ale jistě dává zapomenout na rozporuplný začátek, který řadu čtenářů příliš neuchvátil. V podání Davida Matáska se navíc jedná i o příjemný audioknižní zážitek, který příznivce tohoto talentovaného Skota a detektivek obecně rozhodně nezklame.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..