Peter David – Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee

0

 

ANOTACE:
Stan Lee je tím nejslavnějším jménem v dějinách komiksu. Je hnací tvůrčí silou stojící za vzestupem Marvelu, stvořil ty nejproslulejší hrdiny a nejneslavněji proslulé padouchy. Jeho příběhy, ve kterých se superhrdinové potýkají s osobními problémy a jejich protivníci mají do té doby neviděné psychologické motivace, vnesly do žánru, který byl do té doby vyhrazený jen plochým soubojům dobra a zla, větší hloubku a vtip. Stan Lee vložil do superčlověka člověka. A při tom stvořil novou mytologii dvacátého století.

V této unikátní komiksové knize Lee vzpomíná na svůj neobyčejný život, a činí tak se stejnou nezaměnitelnou energií a nezlomným duchem, s jakými se pouštěl do psaní komiksů. Parádně kreslené komiksové paměti zachycují ty nejzásadnější chvíle Leeho života. Od chudých počátků, až po jeho vzestup na pozici čelního marvelovského tvůrce a redaktora… i jeho nejplodnější období v šedesátých a sedmdesátých letech. Od spolupráce se skvělými tvůrci, jako byli Joe Simon a Jack Kirby, přes stvoření Spider-Mana se Stevem Ditkem, až po jeho oblíbená camea v marvelovských fi lmech. Kniha Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee barvitě popisuje každou část Leeho ohromujícího života.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


12. listopadu tomu byl právě rok, co nás navždy opustila ikona, která se nesmazatelně zapsala do historie komiksu. Stan Lee, tvůrce Spider-Mana, Fantastické 4 a celé plejády dalších superhrdinů zůstane navždy v našich srdcích a tak není od věci si jeho bohatý život trochu připomenout. A jak jinak to udělat, než komiksem, na kterém sám Stan Lee spolupracoval. Komiksový životopis Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee je zde.

Představovat tohoto amerického komiksového scenáristu, redaktora, herce, producenta, vydavatel, televizní osobnost, prezidenta a předsedu společnosti Marvel Comics pravděpodobně nemá vůbec smysl. Na světě není moc podobných osobností, které by se o superhrdinský komiks a vůbec celé komiksové médium zasloužili stejným způsobem, jako právě Stan Lee. Kromě toho, že Lee stojí za stvořením nejdůležitějších postav celého Marvelu (Spider-Man, Thor, Hulk, Iron Man, X-meni, Fantastická 4…) v průběhu dlouhých desetiletí pomáhal utvářet celé médium až do podoby, v jaké známe komiks dnes.

Vzhledem k tomu, že Stan Lee je pravděpodobně tím nejslavnějším jménem v komiksu, je vcelku pochopitelné, že se k této osobnosti bude vztahovat i celá řada publikací. A vzhledem k tomu že se jedná o komiksového scénáristu, je vcelku jasné, že jeho životopis musel přísně vzato vyjít právě v komiksové formě. Tu nám krátce před Vánoci přineslo v českém překladu nakladatelství Crew a my tak máme jedinečnou možnost nahlédnou společně s touto ikonou maličko do zákulisí a poznat komiksy také z jiné stránky.

Ačkoliv se vcelku pochopitelně celá kniha točí okolo této komiksové superstar, sám Lee autorem tohoto životopisu není. Byť s jeho tvorbou vydatným způsobem pomáhal, což je ostatně vidět i na vyznění některých ošemetnějších situací. Samotným autorem je pak zkušený scénárista Peter David, kterého mohou znát vcelku dobře i čeští čtenáři díky komiksové Temné věži. Vizuální stánku komiksu pak obstarala Collen Doranová.

Rozepisovat zde dopodrobna “děj” tohoto komiksu je zcela scestné avšak věřte, že Peter David pod dohledem samotného Stana Lee obsáhl život tohoto tvůrce vcelku dopodrobna. Postupně tak projdeme všemi nejdůležitějšími etapami jeho života, od samotného dětství, přes armádu, až po jeho působení v Marvelu, které nás vcelku pochopitelně bude zajímat ze všeho nejvíc.

Vzhledem k tomu, že se na tomto životopise podílel sám Stan Lee je vcelku jasné, že tato kniha bude značně subjektivní záležitostí, jejíž úkol je vykreslit tuto komiksovou ikonu v co nejlepším světle. Některá zde nakousnutá témata je tak potřeba brát s menším nadhledem, jelikož jak se všeobecně ví, některé Leeho vztahy se svými společníky nebyly tak černobílé, jak se nám je snaží autoři zde podat. Na druhou stranu je však zároveň potřeba ocenit, že i tyto méně “blyštivé” okamžiky Leeova života se autoři nerozhodli zamést pod koberec, ale alespoň trochu se o ně otírají. Byť právě v těchto chvílích vám bude nad slunce jasné, že vše bylo ve skutečnosti možná trochu jinak.

Tuto lehkou neobjektivitu však plně vyvažuje množství zajímavých informací, které se zde dozvíme. Pohled od zákulisí Marvelu je tak skutečně dokonalý. Život Stana Lee je s Marvelem skutečně úzce spjatý, což je ostatně krásně vidět i na této publikaci, kdy v některých chvílích vlastně nebudete ani vědět, zda čtete Leeův životopis, či pohledy do zákulisí Marvelu.

Komiksový životopis Úžasný, fantastický, neuvěřitelný Stan Lee tak sice na jedné straně není úplně bez chybičky, na straně druhé nás však zahrnuje úžasným množstvím faktů a perliček z komiksového zákulisí. Pokud vás tedy zajímá historie Marvelu a především pak osoba Stana Lee, je právě tento komiksový životopis ideální volbou pro vás. Stan Lee byl zkrátka úžasný, fantastický a jedinečný a i díky této knize zde bude jeho odkaz žít dál…EXCELSIOR!


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..