Pavel Renčín – Vězněná

0

ANOTACE:
Vězněná je thriller temného stylu, jakých je na české scéně zoufalý nedostatek. Čtenáři přebíhá po zádech mráz, když uváží, že děsivý příběh je inspirován skutečnou událostí ze šumavského pohraničí. Ponořte se do dusivé atmosféry samoty, divoké přírody a zla, které překonává lidské chápání. Při čtení se vám možná vybaví jméno Stephena Kinga, jehož dílům se román žánrově blíží.

Středoškolský učitel Martin trpí nočními můrami a podivnými výpadky paměti. Připadá mu, jako by jej stahovala neviditelná bažina, propadá záchvatům zuřivosti – a v posteli se mu zjevuje mrtvá dívka, o níž tuší, že by ji měl znát. Děsí se toho, jakou roli mohl v její smrti sehrát. A možná že se jen ztrácí v hlubině šílenství. Jeho tajemství má kořeny ve čtyřicet let staré minulosti a klíč k němu drží v ruce malá holčička Marie, která jede na prázdniny do šumavských hvozdů. Brána k jejímu hrůznému osudu, jenž je neoddělitelně propojen s osudem Martinovým, je otevřená dokořán a už není cesty zpět…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Pavel Renčín je známý především jako autor  urban fantasy série Městské války, kterou se nesmazatelně vryl do podvědomí řady fanoušků. Nyní však tento autor přichází s knihou ze zcela jiného soudku. Vězněná může ve vší té předvánoční produkci působit trochu jako šedá myška. Byla by však obrovská škoda, ji minout, protože minimálně za mě se jedná o “černého koně” letošních Vánoc.

208344_bigO tom že nakladatelství Argo Pavlu Renčínovi a jeho Vězněné skutečně věří, je jasné již na první pohled. Ostatně již samotná reklamní kampaň se bezpochyby vyrovná největším AAA titulům, a tak jsme mohli Vězněnou vídat doslova na každém rohu. S tím je spojená i jedna velmi ošemetná větička, kdy je autor přirovnáván ke Stephenu Kingovi. A to i přesto, že se autor takovémuto srovnání sám vyhýbá a odmítá jej. Dokázal však Pavel Renčín tomuto prohlášení dostát? Možná už z předchozího odstavce tušíte, že ano. Avšak nepředbíhejme, vše pěkně popořadě.

Nenapadlo by mě se s ním srovnávat, na to nemám, a nemá na to nejspíš nikdo na světě. Ve svém žánru je král a opravdu skvělý stylista. Původně se King dostal do materiálů jen tak, že jsme se čtenářům snažili přiblížit žánr. Problém slova “horor” je, že si pod tím každý představí teenage hordy zombíků a motorové pily… a Vězněná je úplně jiný příběh. Nejhorších věcí se obvykle dopouští lidé, ne démoni…

Při přečtení anotace nás bezpochyby zaujme fakt, že se autor inspiroval skutečnou událostí. O co se jedná, prozrazovat nebudu, mohu však říct, že se stejně jako ve skutečnosti vydáme i v Renčínově Vězněné na Šumavu. Jejíž rozlehlé lesy ukrývají nejedno tajemství. A věřte, že v tomto případě se jedná o skutečně děsivé tajemství…

rencinPavel Renčín rozehrává ve své nejnovější knize vcelku komorní příběh o pár postavách, ve kterém rozhodně nebudete mít problém s orientací. V samotné knize sledujeme osudy dvou hlavních postav. Tou první je středoškolský učitel Martin Drást, jenž právě prožívá nelehké období. V noci ho sužují noční můry a jako bonus si nepamatuje, co dělal předchozí den…

Učitelova část příběhu se odehrává v současnosti, zatímco za druhým hrdinou, tedy v tomto případě hrdinkou, se musíme vydat do sedmdesátých let. Právě v té době se jedenáctiletá Mája chystá s rodiči na dovolenou na Šumavu, kde si má užít báječné prázdniny. To však ještě nikdo z nich netuší, co je uprostřed lesů v pohraničí čeká.

Po pozvolnějším úvodu, kdy nás autor seznamuje s jednotlivými postavami a odhaluje nám základní fakta pro pochopení děje, se postupně noříme do fascinujícího temného příběhu. Postupně tak odkrýváme jednotlivé nitky a přicházíme tak na to, jak spolu osudy dvou hlavních postav souvisí.

Hlavní devizou této knihy je bezpochyby atmosféra a psychologie hlavních postav, která si nic nezadá ani s těmi nejlepšími kousky tohoto žánru. Nejednou se tak přistihnete při mrazení v zádech, nebo znechuceném odvracení zraku od textu. V tomto směru je Pavel Renčín hodně naturalistický a rozhodně své fanoušky nešetří. Na druhou stranu, právě tento realismus dodává celé knize neopakovatelnou atmosféru, která vás naprosto pohltí.

Veznena-krest

Někoho může sice malinko zklamat samotný závěr, kam si autor neodpustil zakomponovat trochu té fantastiky, čímž celému příběhu malinko ubral na realističnosti. Naštěstí zbytečně netlačí na pilu, a tak je výsledek podobný, jako u některých knih Stephena Kinga. Když už jsme zmínili tohoto autora, můžeme s klidným srdcem říct, že ve srovnání s mistrem hororu Pavel Renčín bez problému obstál.

Ve Vězněné tak čeští čtenáři dostávají hororový psychothriller, který bez sebemenších problémů dokáže obstát i v zahraniční konkurenci. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se do Vánoc vyprodá celý náklad, jinak nás totiž jako další kniha Pavla Renčína čekají pohádky. A jakkoliv by mohly být pohádky od tohoto autora zajímavé, Vězněná dává tušit, že Pavel Renčín v tomto žánru zdaleka neřekl poslední slovo.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..