Pavel Bareš – Projekt Kronos

0

ANOTACE:
Píše se rok 2052 a to málo, co po válce ze světa zbylo, halí šero nukleární zimy. Attiona City, jednu z posledních výsep lidské civilizace, zevnitř požírá záhadná epidemie a společenské rozkoly. Zatímco prominentní občané v horní části města se vzpamatovávají z válečných hrůz, méně šťastní obyvatelé spodního Downtownu je stále prožívají. Drogový byznys jen kvete, ulicím vládnou konkurenční gangy a zoufalí Downtowneři se ocitají v čím dál větší izolaci. To vše jsou ale jen první výstřely do tmy předznamenávající občanskou válku.

Mladý Downtowner Jason Blake vždycky toužil být hrdinou. A teď se mu — k jeho smůle — tohle přání beze zbytku vyplní. Naproti tomu Luco Scarpa nikdy nechtěl nic jiného než prožít svůj život v klidu a míru. Přesto má pod taktovkou nejmocnější organizace světa lovit právě takové lidi, jako je Jason. A ačkoli o tom ani jeden z nich nemá nejmenší tušení, brzy se z nich mají stát pouhé figurky šachové partie, ve které se hraje o osud celého města.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Píše se rok 2052. Svět, jak ho známe se změnil. Jaderná válka zpustošila celou planetu a lidstvo se smrsklo na několik milionů přeživších tísnících se v posledních výspách civilizace. Čas pro opravdové hrdiny nastal. Být hrdinou však není ve skutečnosti ani zdaleka takové, jak se o tom píše v komiksech…

V debutu Pavla Bareše se ocitáme v jednom z posledních velkých měst, kam se uchýlilo lidstvo před nukleární zimou. Attiona City i přes okolní zpustošený svět žije vlastním životem. Zatímco v horní části města žijí prominenti v relativní idylce, obyvatelé starého města – Downtownu jsou na tom o poznání hůře. Nedostatek jídla, vody a léků začíná být kritický. Nemluvě o drogách násilí a gangách, které se nezastaví před ničím. Přesto zde stále žijí lidé, kteří touží přežít a věří v lepší zítřky. Ty však nepřichází a aby toho nebylo málo Downtownem se začíná šířit záhadná epidemie, která likviduje Downtownery po tisících…

Právě v této neutěšené době přichází na scénu devatenáctiletý Jason, jenž našel velkou zálibu v superhrdinských komiksech a kterému vnukli také nápad stát se jedním takovým hrdinou. Hrdinou, který udělá z Downtownu lepší místo pro život. Vyčistí jeho ulice od drog a násilí a dá tak lidem ve “starém městě” novou naději. Postupem času však odhaluje, že nestojí pouze proti drogovým dealerům a násilníkům, ale jeho nepřítel je mnohem nebezpečnější. Navíc se zdá, že je pouhou figurkou v daleko důležitější partii o osudu celého města. O tom však on, ani nikdo jiný nemá nejmenší tušení…

Popsat ve zkratce děj tohoto románu rozhodně není jednoduché, ostatně výše uvedené řádky jsou pouhým střípkem toho, co nalezneme ve skutku ambiciózním debutu Pavla Bareše, jenž před nedávnem vyšel v nakladatelství Host. Projekt Kronos je rozhodně pozoruhodná prvotina, která se naprosto vymyká běžné produkci, která u nás běžně v rámci tohoto žánru vychází. Co do spletitosti a “složitosti” příběhu má Barešova kniha nejblíže asi k opěvovanému Myceliu Vilmy Kadlečkové, zda se však dostane i na stejnou kvalitativní úroveň ukáže až čas.

Ačkoliv se jedná o autorův debut, působí Projekt Kronos minimálně na první pohled, vskutku vyzrálým a propracovaným dojmem. Ostatně více než pět set stran hovoří za vše. Navíc se jedná pouze o první díl plánované trilogie. Očekávání tedy mezi čtenáři rozhodně nebudou malá. Otázkou zůstává, zda se Pavlu Barešovi podaří vše ukočírovat a dovést své dílo do zdárného konce. Zatím má našlápnuto více než dobře, jak to však bude dál ukáže až pokračování…

Abychom však nadšení malinko zchladili, Bareš se tak úplně nevyvaroval některým neduhům, které mohou malinko kazit celkový dojem. Je potřeba si uvědomit, že Projekt Kronos je úvodním dílem plánované trilogie. Navíc v této knize nenajdeme jen jednu ústřední dějovou linii, potažmo “hrdinu”, kolem kterého se celý příběh točí. Bareš koncipoval svůj příběh mnohem komplexněji, díky tomu získává kniha na spletitosti, která mnohdy hraničí až s přílišnou složitostí. Nejednou se tak přistihnete, že budete muset číst některé pasáže několikrát, než vám plně dojde smysl toho, co nám chtěl autor předat. Ano díky této spletitosti a veškerým detailům dostáváme úžasný pohled na dýchající město, které nám doslova vyrůstá před očima, na druhou stranu by možná neuškodilo vše malinko zjednodušit, přeci jen by pak byla kniha trochu přístupnější všem.

Další problém nastane ve chvíli, kdy se budete snažit rozklíčovat, nějaký hlubší význam, kam se vlastně celý příběh ubírá. Autor neustále střídá pohledy jednotlivých postav, spolu s tím se mění i prostředí a čas ve kterém se nacházíme. Díky tomu je však situace především ze začátku značně chaotická a někomu tak mohou chybět jakékoliv záchytné body, či postavy, která by nás nutily číst dál. To se naštěstí postupem času ustálí a společně s rozvíjejícím se příběhem tak budeme postupně přicházet na veškeré spletitosti a důležité informace, které nás budou posouvat v ději dál.

Pavel Bareš si ve své prvotině ukousl pořádně velké sousto. Čtenářům přináší spletitý příběh zasazený do atraktivních kulis, říznutý komiksovým nádechem A ačkoliv jeho kniha není bez chyb a rozhodně nesedne každému, potenciál má obrovský. Na to zda se však Pavlu Barešovi podaří vše ukočírovat až do zdárného konce si budeme muset počkat až do dalších dvou dílů.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.