Paula Hawkins – Dívka ve vlaku

0
ANOTACE:

Rachel dojíždí ranním vlakem do Londýna. Den co den si prohlíží útulné předměstské domky, a když vlak na chvíli zastaví u návěstidla, naskýtá se jí pravidelně letmý pohled do soukromí mladého páru. Postupem času Rachel začíná mít pocit, že ty dva lidi zná. Představuje si, že je zná. Dá jim dokonce jména: Jason a Jess.
Jednoho dne však zahlédne něco, co ji šokuje. Stačí pouhá minuta, než se dá vlak zase do pohybu, a náhle je všechno jinak… Krátce nato se Rachel dozví, že se „její“ Jess pohřešuje, a proto se rozhodne obrátit na policii. Není si jistá, zda tím nenadělá více škody než užitku, zatímco se stále více zaplétá do příběhu, který není její, ale jenž nakonec obrátí naruby život úplně všem…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jedním z vrcholů letošní podzimní sezóny bezpochyby bude i Dívka ve vlaku. Psychologický thriller, který sklízí úspěchy po celém světě a kritika spolu se čtenáři jej často přirovnává k oblíbené Zmizelé. Dokáže však tento zajímavý thriller Pauly Hawkinsové zaujmout i české čtenáře, nebo zůstanou očekávání fanoušků nenaplněna?

largeNa tuto otázku budou někteří z nás již znát odpověď. Přestože kniha v tištěné podobě vychází teprve za pár dní, v elektronické verzi je již nějakou dobu dostupná. Pokud navíc patříte k příznivcům mluveného slova, můžete se poohlédnout i po výborné audioknize z vydavatelství OneHotBook, která vyšla předchozí víkend během akce Audioknihy NAHLAS!. Milovníky filmových adaptací pak bezpochyby potěší zpráva, že společnost Dreamworks chystá podle této knihy film s Emily Bluntovou v hlavní roli.

Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů na obou stranách Atlantiku, trhá rekordy v rychlosti prodeje a je kritikou označován za letošní Zmizelou. To je jenom pár přídomků, kterými se může Dívka ve vlaku pyšnit. Co si však autorka pro své fanoušky doopravdy připravila?

V samotné knize sledujeme osudy tří mladých žen. Každá je jiná, se svými strastmi i touhami, přesto se záhy ukáže, že osud nakonec dokáže tyto tři rozdílné osobnosti spojit dohromady. Toto je příběh každé z nich. Rachel, Anny a Megan.

paula_hawkinsRachel je obtloustlá stárnoucí alkoholička, která před pár lety přišla prakticky o vše a teď jí nezbývá nic jiného, než při svých cestách ranním vlakem do Londýna snít. Na jednom místě, však vlak zpomaluje a Rachel vždy kouká na okolní domy. V jednom z nich dříve bydlela se svým Tomem. To je však již minulost a tak se zaměřuje na sympatický párek ze sousedství. Rachel si je dokonce pojmenuje “Jason a Jess”. Toto nevinné šmírování však jednoho dne přeroste v něco důležitějšího, protože se Rachel stane svědkem něčeho zvláštního…

O důležitosti svého zjištění se přesvědčí ve chvíli, kdy zjistí, že jednoho dne Jess (která se ve skutečnosti jmenuje Megan) zmizela. Rachel jde samozřejmě na policii, aby vypověděla, co z vlaku viděla. Bohužel moc důvěryhodná není, ostatně ona sama si prakticky nepamatuje, kdy naposled byla úplně střízlivá. Navíc, ty její neustálé problémy s Tomem a jeho novou manželkou Annou jí neukazují právě v dobrém světle. Rachel si je však jistá, že právě její informace by mohla Megan zachránit nebo alespoň nalézt viníka. Takto však nezbývá nic jiného než pocit zmaru, který může utopit ve sklenici vína…

Autorka vytvořila vskutku zajímavé psychologické drama, ve kterém se jednotlivé životní osudy hlavních postav navzájem prolínají a formují dál jejich osobnosti. Na samotných postavách si Paula Hawkins dala opravdu záležet, všechny tři jsou dobře zapamatovatelné a ke každé z nich si bezpochyby vytvoříte nějaké to pouto a je úplně jedno, zda to budou sympatie, nebo naopak opovržení.

Dívka ve vlaku je velmi dobře vystavěná. Autorka se nesnaží za každou cenu šokovat, jako je tomu v dnešní produkci běžné. Ani se nevyžívá v přílišném násilí a krvi. Síla této knihy je právě v její normálnosti a uvěřitelnosti, která dává dohromady se zajímavým příběhem opravdu zajímavý mix, který si získá nejednoho čtenáře. A přestože jsou hrdiny tohoto románu ženy, které řeší především ženské problémy, rozhodně se nejedná o knihu, které by se zástupci silnějšího pohlaví měli vyhnout. A ačkoliv se i v tomto příběhu najdou slabší, či hlušší místa, to především ve druhé třetině knihy, kdy se nic moc důležitého neděje, jako celek však působí opravdu perfektně. Což mimo jiné dokazuje i výborná audiokniha z vydavatelství OneHotBook.

Když kniha nestačí

Je jasné, že celosvětový úspěch této knihy nemohl uniknout ani našim audioknižním vydavatelům. Její námět a zpracování vyloženě k načtení vybízí. Není proto divu, že se OneHotBook do tohoto projektu rozhodlo pustit.

Divka_ve_vlaku_3D_OneHotBookJelikož je samotná kniha napsaná formou “deníkových” zápisků tří hlavních postav, bylo vcelku nasnadě, že i audiokniha se dočká celkem tří interpretů. Obsazení této audioknihy je vskutku výborné. Hlavní postavu Rachel v tomto případě ztvárnila Petra Špalková, se kterou jsme se mohli setkat například ve výborné audioknize GAME, kde zářila po boku Jana Zadražila.

Oproti tomu postavu zmizelé Megan, která je opředena rouškou tajemství, v tomto případě obstarala Tereza Bebarová, kterou asi není třeba, především posluchačkám, moc představovat. Stačí zmínit Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové, nebo sérii Padesát odstínů…, či Hunger Games. Tato talentovaná herečka má zkrátka za sebou již pěknou řádku audioknih a její nadání se bezpochyby projevilo i v tomto případě.

unnamed

Třetí postavou je samozřejmě Anna, současná manželka Rachelina bývalého manžela Toma. Této hrdince propůjčila hlas Lucie Pernetová, která zazářila v novince Sběratel Johna Fowlese. Všechny interpretky tak za sebou nějaké to nahrávání již mají a mohli se tak naplno soustředit na svůj výkon.

Spalkova_Bebarova_Pernetova_DIVKA_VE_VLAKU_OneHotBookDívka ve vlaku bezpochyby spadá do kategorie těch audioknih, které dokáží oproti knižní předloze nabídnout něco navíc. Tím něčím je samotný zážitek z poslechu a výkony jednotlivých interpretů. Nutno říct, že v OHB měli opět šťastnou ruku, jelikož se všechny tři herečky skvěle doplňují.

U vícehlasých audioknih většinou bývá problém s tím, že některý interpret svým výkonem převyšuje všechny ostatní a strhává tím na sebe pozornost a to i přesto, že podle děje tomu tak nemá být. Tato situace však v tomto případě nenastala, ba právě naopak všechny tři interpretky jsou zde v naprosté symbióze, čímž dávají vyniknout samotnému příběhu a osudům svých postav. Naprosto profesionální a procítěné výkony samozřejmě i v tomto případě doplňuje nezbytný hudební doprovod, který napomáhá jak k orientaci v ději, tak i k navození správné atmosféry.

Je více méně jedno, po jaké verzi tohoto románu sáhnete. Zda dáte přednost klasické knize, nebo se naopak necháte unášet výkony Petry Špalkové, Terezy Bebarové a Lucie Pernetové. Dívka ve vlaku si vaši veškerou pozornost bezpochyby zaslouží.  Díky tomu zde máme další knihu, která i přes drobná zaváhání a slabší místa bude opravdu výborným dárkem pod stromeček.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..