Paul Jenkins & Andy Kubert – Wolverine: Zrození

0

X-meni u nás neměli dlouhou dobu na růžích ustláno. Časy se naštěstí mění, a tak i u nás začínají vycházet opravdu zajímavé kousky s tímto mutantským týmem. Ke komiksové řadě Josse Whedona se nyní navíc přidává jedna opravdu zajímavá jednohubka. Čeští čtenáři díky ní mohou konečně odhalit nejlépe střežené tajemství jednoho z nejslavnějších mutantů Marvelu. Wolverine: Zrození je zde!!!

Po Starém dobrém Loganovi přichází na řadu další z milníků, které se k Wolverinovi váží. Nakladatelství CREW touto knihou navíc otevírá zbrusu novou komiksovou řadu Legendy Marvel, které mají za úkol přinést českým čtenářům ty nejzásadnější a nejlepší příběhy z tohoto univerza v reprezentativní pevné vazbě a s velkým množstvím bonusů. Mezi tyto kousky by se dal vcelku pochopitelně zařadit i již zmíněný Logan, potažmo loni vydaná 1602. Avšak až tato kniha přichází s ucelenou grafickou podobou, se kterou bychom se u “Legend” měli potkávat.

S tímto komiksem jsme se u nás mohli popravdě již setkat. Wolverine: Zrození vyšel poprvé česky v roce 2014 v rámci takzvaného Ultimátního komiksového kompletu. Avšak stejně jako řada dalších knih z tohoto kompletu i Wolverinovo zrození je nedostupné a jeho ceny se na bazarech pohybovaly nesmyslně vysoko. A právě zde přichází na scénu Nakladatelství CREW, které stejně jako již zmíněného Logana a 1602, přináší aktuální novinku v reprezentativnějším vydání a především za rozumnější cenu, než za kolik se “trafikové Zrození” nabízí po bazarech.

Tento komiks má na svědomí zkušený americký scénárista Paul Jenkins a komiksový kreslíř Andy Kubert, jenž vtiskl grafickou podobu i Gaimanově 1602, se kterou tak Wolverine: Zrození sdílí podobnou grafickou stylizaci. Ta však k oběma příběhům skvěle sedí a dává jasně najevo, že se nejedná o žádný tuctový mainstream, kterého vychází tuny. Tento komiks je tak i díky svému grafickému zpracování skutečnou perlou, kterou by si žádný komiksový fanoušek neměl nechat ujít.

Když však pomineme grafickou stránku knihy, která je samozřejmě velice důležitá, zůstává nám zde příběh, který je všechno, jen ne klasickým originem známé superhrdinské postavy. A ačkoliv je toho o Wolverinovi známé opravdu dost, tuto postavu obestírá po celou dobu existence hmatatelná rouška tajemství. Tu se rozhodl odkrýt právě Paul Jenkins v komiksu Wolverine: Zrození. Na tomto místě si dovolím jedno malé upozornění. Pokud očekáváte komiks nabitý akcí, radši se poohlédněte někde jinde. Wolverine: Zrození je daleko více komornější záležitostí, ve které se vlastně ani toho Wolverina tak úplně nedočkáme.

To však rozhodně není na škodu. Jenkins vytvořil opravdu zajímavou knihu, která se běžnému pojetí superhrdinských komiksů a jejich originů značně vymyká. Do rukou tak dostáváme v podstatě komorní drama s lehkým westernovým nádechem. Autor tak více než na akčních scénách, kterých je zde pomálu, ale o to důležitější roli hrají, staví především na samotných postavách, jejich charakterech a vývoji.

Ostatně, autor nechává čtenáře celou dobu tak trochu na pochybách, kdo že je vlastně tím Wolverinem. Těmto pochybnostem nemalou měrou napomáhá i Andy Kubert, jenž si významným způsobem pohrál se stylizací jedné z postav, která tak ve všech ohledech připomíná Wolverina, byť to tak nakonec nemusí vůbec být. Podobných zvratů a tajmeství je zde celá řada a autor nám je perfektně dávkuje napříč celým komiksem. I díky tomu působí Wolverine: Zrození opravdu jedinečným dojmem. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak velké množství bonusového materiálu, které nám dává možnost nahlédnout na tvůrčí proces obou komiksových tvůrců. Těšit se tak můžeme nejen na celou řadu skic a náčrtů, ale i kusy scénáře, či povedenou předmluvu od Toma DeSanta.

Wolverine: Zrození je zkrátka vskutku povedeným komiksem, který si náležitou péči bezpochyby zaslouží. A tu mu Nakladatelství CREW skutečně věnovalo. Díky tomu se nám do rukou dostává skutečná legenda, která si své místo v nové komiksové řadě bezpochyby zaslouží…WOLVERINE: ZROZENÍ
SCÉNÁŘ: PAUL JENKINS
KRESBA: ANDY KUBERT
PŘELOŽIL: MARTIN D. ANTONÍN, FILIP ŠKÁBA
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 197
ORIG. NÁZEV: Wolverine: The Origin
ISBN: 978-80-7449-857-2

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..