Paul Finch – Znesvětitel

0

ANOTACE:
V předvánočním čase se dá zažít ledacos. Třeba zemřít velmi bizarním způsobem: zazděný v komíně, na sobě kostým Santa Clause. Čím se mrtvý muž provinil, že si zasloužil tak krutou smrt? Anebo se neprovinil vůbec ničím a stal se jen figurkou v šílené hře vraha?
Odpověď na tuto otázku nabídne detektivovi Marku Heckenburgovi svátek svatého Valentýna. V autě je nalezena dvojice mladých milenců, srdce mají probodnuté šípem. Ne, tohle už nelze považovat za náhodu. Heckenburg si může být jistý, že hledá vraha, pro něhož je zabíjení svébytný rituál, morbidní oslava tradičních svátků v kalendáři.
Pachatel, kterému policisté začnou přezdívat Znesvětitel, zjevně plní jakousi vyšinutou misi. Takoví lidé se nikdy nezastaví, dokud nedojdou až do konce. Kolik svátků ještě hodlá Znesvětitel krvavě oslavit? Kolik lidí ještě bude muset zemřít, než ho Heckenburg zastaví?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Vánoce jsou obecně pokládány za svátky klidu a míru. Každý je však slaví jinak, jedni v rodinném kruhu, jedni na dovolené v Karibiku a nebo třeba také cynicky morbidní vraždou. Mark Heckenburg a celý tým vyšetřovatelů tak bude mít plné ruce práce, protože Znesvětitel, hlavní hrdina nového thrilleru Paula Finche, ještě zdaleka neřekl poslední slovo…

Nakladatelství Domino má nepochybně vynikající čuch na jedinečné autory thrillerů, při jejichž čtení tuhne krev v žilách. Ostatně můžeme zmínit taková jména jako Jeffery Deaver, Michael Connelly, či Lisa Jackson. Do této společnosti loni zamířil i Paul Finch se svým úvodním dílem série o detektivu Marku Heckenbergovi. Stalkeři si u čtenářů nevedli vůbec špatně a tak není divu, že v případě Znesvětitele stoupala očekávání. Dokáže je však tento britský spisovatel, scénárista a novinář naplnit i napodruhé?

Tradiční svátky by měli být nedotknutelné. Paul Finch se však rozhodl, že právě ony budou hrát v jeho novém románu prim. Začalo to o Vánocích, kdy policisté objeví mrtvého muže v kostýmu Santa Clause zazděného v komíně. Proč musel muž zemřít a jaký význam má jeho kostým. To je jen pár otázek, které si pokládá Mark Heckenburg spolu s dalšími vyšetřovateli.

Než však dokáží vyřešit tuto vraždu, nadešel čas svátku svatého Valentýna a spolu s ním se objevují další mrtví. Tentokrát je to dvojice mladých milenců, kteří mají srdce probodnuté šípem. Začíná být evidentní, že vraždy spolu nějak souvisí a v Anglii začal řádit nový pomatený vrah. Ten využívá tradičních svátků k šíření svého zvráceného poselství. Kolik však ještě musí zemřít lidí, než Heckenburg Znesvětitele zastaví?

Jak je již u nakladatelství Domino zvykem, do rukou se nám dostává další akční pecka, která vás nenechá ani na chvíli vydechnout. Paul Finch již od samého začátku rozehrává neuvěřitelný kolotoč událostí, který se zastaví až v samotném závěru. Vražda střídá vraždu a napětí se neustále stupňuje. Díky tomuto strhujícímu tempu, se čte kniha prakticky sama. 450 stran vám tak opravdu nevydrží na moc dlouhou.

Aby však autor udržel toto zběsilé tempo až dokonce, dopomáhá si samozřejmě notnou dávkou mrtvých. Znesvětitel si tak postupně na své konto připisuje pěkných pár zářezů. Otrlé čtenáře detektivek, thrillerů a nord krimi, tento fakt asi nijak nezaskočí. Přesto se nedá ubránit dojmu, že se autor snaží místy šokovat za každou cenu. To je však již na každém čtenáři, jak ke knize přistoupí. S lehkým odstupem lze s klidným svědomím říci, že v Znesvětitelovi vše funguje více méně tak, jak má. Příběh je dobře vystavený a ani moc nelogičností a podezřelých náhod zde nenajdeme.

Celkový dojem samozřejmě utvářejí i samotné postavy. Ani zde Paul Finch neusnul na vavřínech. Kromě samotného vyšetřování tak můžeme sledovat nelehké vztahy mezi vyšetřovateli. Autor tak ukazuje, že jeho hrdinové jsou lidé z masa a kostí, mají své city a v neposlední řadě také svůj život. Heck sice může působit trochu jako Superman křížený s Mirkem Dušínem, pokud se však na něj zaměříme blíže objevíme normálního chlapa, kterému záleží především na svých kolezích a v neposlední řadě také na troše toho lidského tepla…

Znesvětitel samozřejmě není úplně bez chyby, nejedná se však o nic, co by výraznějším způsobem narušovalo celkový dojem z knihy. Snad kromě nezdolného vyšetřovatele Hecka, který nemusí sednout úplně všem. Na druhé straně právě jeho postava je poznávacím znamením této série a troufnu si tvrdit, že si získá dlouhý zástup fanoušků, stejně jako Lincoln Rhyme, Harry Bosh, či Harry Hole.

Pro fanoušky thrillerů a akcí nabitých detektivek je Znesvětitel trefou do černého. Po Stalkerech tak Paul Finch posouvá nastavenou laťku ještě o kousek výše. Pokud se mu podaří udržet nastavenou kvalitu i v dalších dílech série, máme se skutečně na co těšit. Nezbývá tedy než vyhlížet další díl a poděkovat Dominu, že na náš trh přivedlo dalšího skvělého autora napínavých thrillerů.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.