Pasi Ilmari Jääskeläinen – Den falešné kočky

0

 

ANOTACE:
Název finského města Marrasvirta doslova znamená Smrtný proud, což v lecčems symbolizuje vyznění nejnovějšího románu od známého mistra finského podivna. Ač se příběh odehrává v jediném dni, ten den možná trvá i 100 let. Ve městě vrcholí každoroční festival, ale Kaarna, jeden z jeho organizátorů, nemá na zábavu ani pomyšlení. Právě mu zavolali z domu pro seniory, že jeho matka, trpící Alzheimerovou chorobou, umírá a on by měl co nejdříve přijet. Jaké nečekané události rozbijí Kaarnův pečlivě připravený program a nakonec převrátí naruby celý jeho život?

Populární autor opět míchá kartami osudů a spojuje žánry do jedinečného finského podivna, v němž nechybí prvky fantasy, špionážního románu, hororu, ba ani detektivky nebo pohádky

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Pasi Ilmari Jääskeläinen – finský autor jenž uhranul nejednoho čtenáře svým originálním pojetím příběhů, které umě balancují na vlnách podivna a vyloženě se vyžívají v magickém realismu. Po bestsellerovém Literárním spolku Laury Sněžné a Magickém průvodci městem pod pahorkem přichází tento finský mistr podivna s dalším příspěvkem do této svébytné kategorie.Den falešné kočky vychází v překladu Vladimíra Piskoře u nakladatelství Paseka.

Jääskeläinen se dá s trochou nadsázky považovat za takový současný finský klenot v oblasti literatury. Pomalu, ale jistě se zařazuje po bok takovým velikánům, kteří jsou Mika Waltari, či Tove Janssonová. Vděčí za to především celkovému pojetí svých knih, které je velmi těžké zařadit do nějaké žánrové škatulky. Díky tomu se výrazně odlišuje od svých konkurentů a získává fanoušky po celém světě. Řada žánrových ocenění je pak jen příjemnou třešničkou na dortu.

Nosná osa příběhu přitom neskrývá žádné výraznější záludnosti. Hlavní hrdina a vypravěč v jedné osobě Kaarna se zrovna se svou manželkou a dcerou chystá na důležitou oslavu, když v tom mu zazvoní telefon. Volají z domova pro seniory v němž pobývá jeho matka. Její čas se neodvratně nachýlil ke konci a on by měl co nejdříve přijet, aby se s matkou stihl rozloučit. Neodvratnost konce je tak doslova hmatatelná, přesto se jedná o pouhý začátek dne, který Kaarnovi zcela převrátí život naruby…

Jääskeläinen se přitom výrazněji neodklání od svého zaběhlého konceptu, který tak rád využívá. A samozřejmě by to nebyl Jääskeläinen, aby si se svými čtenáři trochu nepohrál. Celý jeho román se odehrává v průběhu jednoho jediného dne. I to však autorovi stačilo aby zvládl rozehrát jedinečný příběh, který si čtenáře získá takřka od první strany a nabízí vše, co od tohoto autora očekáváme.

Pokud patříte ke čtenářům, kteří si tohoto jedinečného autora oblíbili již díky jeho předchozím knihám, ani aktuální novinka vás tak rozhodně nezklame. Samotné vyprávění je protkané jedinečnou poetikou, která ještě více podpořuje skvěle vystavěný příběh.  Jääskeläinen je opravdu vynikající vypravěč, který si vás doslova omotá okolo prstu. V českém vydání za to můžeme poděkovat především výbornému překladu Vladimíra Piskoře, jenž dokázal umě zachytit  Jääskeläinenovo kouzlo magického realismu.

To ostatně tvoří největší lákadlo  Jääskeläinenových knih a ani v aktuální novince samozřejmě nechybí. Když k tomu připočteme řadu zajímavých zvratů a překvapivý závěr, dostáváme do rukou další skvělou knihu, kterou si rozhodně nesmíte nechat ujít. Samozřejmě sem tam nějaká chybka by se našla, ostatně jako u vše, rozhodně se ale nejedná o nic co by výraznějším způsobem narušovalo celkový dojem z knihy.

Jääskeläinen tak i na potřetí dokazuje proč patří k jedněm z nejoceňovanějších finských autorů současnosti. Pokud se tedy toužíte odprostit od přízemního světa a nechat se chvilku unášet na vlnách magického podivna je  Jääskeläinenův Den Falešné kočky ideální volbou pro vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..