Pandemic – Stav ohrožení

0

Pandemic – jedna z dnes již klasických deskových her, která si za dobu své existence získala bezpočet fanoušků po celém světě. Ostatně ani u nás se jí nevede vůbec špatně. Není tedy vůbec překvapující, že si MindOK tuto jednoduchou kooperativní hru hýčká a pro její fanoušky vydal již dvě rozšíření. Nyní se na trh dostává expanze s pořadovým číslem tři – Stav ohrožení, která navíc završuje celou hru. Pandemic je tedy kompletní a vy se společně se svými spoluhráči můžete opět vydat vstříc smrtícím epidemiím.

Představovat blíže koncept Pandemicu je pravděpodobně zcela zbytečné, pokud jste však s tou skvělou hrou Matta Leacocka zatím nepřišli do styku, možná vám pomůže má recenze. Stav ohrožení rozhodně nikterak nemění základní koncept hry, který i nadále zůstává úžasně jednoduchý. Zároveň však do hry přidává celou řadu nových možností, díky kterým se stává Pandemic opět o něco atraktivnější i pro zkušenější hráče.

Po vzoru předchozích rozšíření se tak můžeme těšit například na nové “postavy”. Ty v případě této hry představuje například plukovník, veterinář, či genetický inženýr. Krabice obsahuje celkem pět nových rolí, které využijete jak při hraní Stavu ohrožení, tak některé z nich i při základní hře. Kromě nových rolí však toto rozšíření přináší do hry i tři zbrusu nové scénáře, které do hry přináší jednak pár zajímavých prvků a zároveň o něco zvyšují obtížnost hry, díky které se stává hraní Pandemicu o něco větší výzvou.

Aby hra byla kompletní tak samozřejmě nesmí chybět ani odpovídající vybavení. Samotná krabice tak ukrývá vcelku bohatý insert. Kromě nezbytných karet, bez kterých se Pandemic zkrátka neobejte a figurek rolí, zde nalezneme i celou řadu nových žetonů, kostiček nemocí, či ampulek vakcíny. Tato expanze navíc přináší i dva rozšiřující herní plány Venkov, se kterými pracují jednotlivé scénáře. Komponent tedy rozhodně není vůbec málo a vy se za své peníze rozhodně nebudete cítit ochuzeni.

Samotné scénáře, které v této expanzi najdmeme, jsou celkem tři. První z nich nese nevinné jméno Venkov. V tomto scénáři se nemoci přenášejí na lidi ze zvířat a vy se musíte snažit zabránit tomu aby se epidemie z venkova nerozšířila i do velkoměst, to by znamenalo doslova katastrofu. U této varianty pak využijete především doplňkové herní desky, které přikládáte z obou stran k základnímu hernímu plánu.

Následující dva scénáře jsou již o něco zlověstnější. Stav ohrožení přináší do hry celou řadu nepředvídatelných komplikací, se kterými se budete muset vypořádat. Oproti tomu Zákeřný virus přidává do hry pátou nemoc, která se navíc nedá vyléčit běžnými prostředky. K jejímu vyléčení tak potřebujete zbrusu novou strategii a celou řadu nových akcí. Zákeřný virus je zároveň nejsložitějším scénářem, do kterého se můžete v této expanzi pustit. A věřte, že když vám nebude štěstěna nakloněna, u tohoto scénáře se opravdu zapotíte.

Pomyslnou třešničkou na dortu je fakt, že jednotlivé scénáře můžete kombinovat nejen mezi sebou, ale můžete využít i předchozích rozšíření. Díky tomu se z původně jednoduché hry stává vcelku masivní záležitost, která vám již zabere poměrně dost času a obsahuje celou řadu výzev. Pokud je tedy pro vás již základní Pandemic moc jednoduchý, zároveň však tuto oblíbenou hru nechcete opustit, jsou právě dostupná rozšíření ideální možností, jak si tuto skvělou kooperativní hru náležitě zpestřit. I přes zajímavé možnosti, které se do hry s rozšířením dostávají, zůstává zachována úžasná jednoduchost, kterou se tato hra vyznačuje. To sice nemusí úplně potěšit velezkušené hráče, jako ideální zábava do rodiny s dětmi, či pro občasné hráče, je Pandemic jasnou volbou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..