Pandemic: Rychlé nasazení

0

Pandemic – jedna z dnes již klasických deskových her, která si za dobu své existence získala bezpočet fanoušků po celém světě. Nenáročná pravidla i atraktivní téma z ní udělali favorita celé řady nenáročných hráčů. A právě na ně cílí i aktuální novinka společnosti Blackfire, která na český trh přináší zbrusu novou hru z tohoto univerza Pandemic: Rychlé nasazení. Tentokrát v podobě real-time kostkové kooperativní hry pro 2-4 hráče.

Ačkoliv si Rychlé nasazení sebou nese jméno slavného předchůdce, samotný koncept hry se diametrálně liší. Ano,  po celé Zemi se opět šíří nebezpečné nákazy smrtelných nemocí a vaším úkolem bude těmto pandemiím zabránit. Avšak to, jakým způsobem se budete snažit tomuto nebezpečí v aktuální novince snažit zabránit se diametrálně od původního Pandemicu liší. Téma a univerzum tak sice zůstává stejné, jinak je však nový Pandemic zcela novou hrou, která poskytuje značně odlišný zážitek, než jeho starší bratříček.

Herní plán znázorňující celou zeměkouli tentokrát nahradil půdorys velkého zásobovacího letadla, ve kterém budete se svými spoluhráči vyvíjet potřebné suroviny (jídlo, energie, léky, voda), které se následně budete snažit dopravit do potřebných měst. Princip hry tedy opět stále jednoduchý, rozhodně však neočekávejte procházku růžovou zahradou. Ba právě naopak. Tato hra se na rozdíl od původního Pandemicu odehrává v  reálném čase, kdy právě čas (potažmo přesýpací hodiny) bude vaším největším nepřítelem, kterého (ty hodiny pochopitelně, ne čas) budete mít nezřídka chuť prohodit oknem. 

Po přípravě hry a rozdělení profesí, nezbývá nic jiného než otočit přesýpací hodiny a pustit se do hry. Cílem hry je dostat do předem daného počtu měst potřebné suroviny. Právě tento počet, společně s případnými kartami “krizí” ovlivňuje nakonec celkovou obtížnost hry. A věřte, že i zdánlivě nejjednodušší verze na pět měst bez krizí vám dá minimálně z počátku pořádně zabrat. Čas je totiž zcela neúprosný.

Samotná hra je striktně řízena kostkami, takže se připravte na pořádnou porci náhody. Tu zde sice do určité míry kompenzuje možnost případných “opravných” hodů, i tak zde ale náhoda hraje opravdu důležitou roli, která dokáže ovlivnit celou vaší partii. Pomocí kostek se pohybujete po letadle, vytváříte potřebné zdroje, létáte s letadlem po celé Zemi, ale i ničíte případný odpad, který zapleveluje vaše letadlo. Právě ten je dalším vaším nepřítelem za cestou k úspěchu. Pokud si totiž na něj nedáte pozor a množství odpadu přesáhne únosnou míru, čeká vás neodvratný konec.

Nemalou měrou vám bezpochyby pomůžou i speciální schopnosti vašich “inženýrů”, které přeci jen maličko vyvažují celkovou náročnost hry. Je tedy dobré, na tyto schopnosti nezapomínat a naplno je využívat. Záhy totiž zjistíte, že je opravdu velký rozdíl, zda svým letadlem za jednu kostku pohnete pouze o jedno pole, či rovnou o dva. Právě tyto maličkosti totiž mohou rozhodnout o vašem úspěchu, či neúspěchu ve hře. Každá ze speciálních profesí má svou schopnost, je tedy dobré před začátkem hry  promyslet, které postavy se zhostíte. Obzvláště pokud budete hrát například pouze ve dvou hráčích.

Mimochodem počet hráčů, je další z věcí, která nemalou měrou ovlivňuje jednak samotnou hratelnost, ale především obtížnost hry. Například ve dvou máte na vše méně času, kostky se vám vrací v menším počtu do ruky a navíc na vás čeká daleko více přesouvání po letadle. Přesto se dá i ve dvou hráčích s trochou štěstí Pandemic: Rychlé nasazení vyhrát. Daleko méně stresující záležitostí je však přeci jen hra v plném počtu hráčů, kdy máte větší šanci, že se k vám dostane plný počet kostek a druhak máte více času na případné plánování a taktiku.

I tak se ale připravte na skutečně zběsilou jízdu, která bude mnohdy hraničit s chaosem. Především pak v úvodních hrách se vám může stát, že dříve než se rozkoukáte a pořádně pochopíte zákonitosti hry bude konec. Maximální čas který vám tato hra zabere je 20 minut s tím, že na začátku máte dostupných pouze osm minut herního času a je jen na vaší šikovnosti, či troše štěstí, zda se vám podaří díky splnění jednotlivých úkolů (měst) tento čas navýšit a získat tak o něco větší šanci v této hře uspět.

Zatímco původní Pandemic ve vás napětí a příval adrenalinu probouzel postupně, Rychlé nasazení se s ničím nezdržuje a drtí hráče od samého počátku. Což samozřejmě nemusí vyhovovat úplně všem, přeci jen časový pres je zde opravdu značný a hrát pod takto velkým tlakem nemusí vyhovovat úplně všem. Opět tak platí, že záleží především na herní skupině.

Na druhou stranu, jednou z hlavních výhod této hry je právě čas, který zabere. Příprava hry je jednoduchá a rychlá a i když se vám nebude dařit, tak partie zabere kolem deseti minut času, maximálně pak dvacet minut. Což skutečně není moc a vy  se tak nebudete muset trápit s tím, že se vám hru po dvouhodinové partii nakonec nepodařilo dovést do úspěšného konce.

Pokud vám tedy ve hrách nevadí velký podíl náhody a toužíte si užít pořádnou porci adrenalinu je nový Pandemic: Rychlé nasazení rozhodně zajímavou volbou. Jen je potřeba přistupovat ke hře bez přehnaných očekávání a srovnávání s původním, dnes již legendárním počinem Matta Leacocka. Obě hry totiž spojuje pouze téma nebezpečných nemocí, jinak však poskytují zcela odlišný herní zážitek. I díky tomu obě tyto deskovky  bez problému obhájí své místo v “knihovničce” vedle sebe.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..