Otomar Dvořák – Sekera Strážců

0

ANOTACE:
Za neprostupným lesem se nachází tajemná říše, se kterou už dávno ztratili obyvatelé poklidného Údolí veškerá spojení. Vesničané si o ní vyprávějí bájné příběhy, ale netuší, jaká hrozba tam číhá a jak náročná je služba Strážce, který brání zlu v překročení hranice. Strážcův syn Jan z nezralé touhy po dobrodružství způsobí tragédii, a proti své vůli se tak stane hlavní postavou osudové hry. Pouze na něm teď záleží, jestli svět, jaký dosud znali, bude existovat dál. Jan se musí vydat na cestu do neznáma a věřit jen v rady moudrého skřítka Gnóma, v tajemství otcovy sekery a v lásku dívky Modroočky. Podaří se hrdinům dojít včas do Severních hor, kde sídlí ledový netvor Gidžich, a přemoci ho?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv se může zdát, že knižní trh je pomalu, ale jistě již nasycen, opak je pravdou. A tak se čas od času objeví nové nakladatelství, které chce se zavedenou konkurencí poměřit své síly. To je případ i mladičkého nakladatelství Černý drak, které si pro svůj debut vybralo ostříleného a úspěšného Otomara Dvořáka a jeho Sekeru Strážců.

sekera-strazcuNutno říct, že se tento výběr při bližším pohledu jeví, jako trefa do černého. Ostatně autor má na svém kontě opravdu dlouhou řádku knih a povídek, které jsou ve skrze velmi kladně hodnoceni. Otomar Dvořák navíc těží ze svých znalostí české historie a pověstí, kterými ozvláštňuje svoje příběhy. Podaří se mu však zaujmout i ve své nejnovější knize a zaboduje tak nenápadný paperback i u čtenářů? Jednoduché to rozhodně nebude, avšak předpoklady k úspěchu bezpochyby má.

Samotný příběh, nebo alespoň jeho základní koncept, se nese ve více méně tradičním duchu, kdy se mladý hrdina vydává na cestu, na jejímž konci musí porazit velké zlo. Během ní je již tradičně nucen předčasně dospět a postavit se nelehkým rozhodnutím a úkolům. Na první pohled tedy tradiční hrdinská cesta za spásou “světa”, kterým jsme si mohli přečíst již bezpočet. Byla by však věčná škoda, kdybychom nechali Sekeru Strážců bez povšimnutí, autor si pro nás schoval příjemných překvapení, které dodávají příběhu šmrnc a z obyčejné tuctovky dělají něco víc.

Hlavním hrdinou Sekery Strážců je Jan, jediný syn posledního z Velkých Strážců. Ti ochraňovali království před každým nebezpečím, které by snad chtělo poklidnou říši ohrozit. Takřka tradičním nepřítelem je hrozivý Gidžich, jenž byl i posledním soupeřem Janova otce. Po jeho smrti nastupuje Jan na jeho místo a společně se ctihodným trpaslíkem Gnómem se vydává v Gidžichových stopách. Na toto sympatické duo hrdinů tak čeká nespočet nebezpečenství, Jan se však musí vyrovnat také sám se sebou a naučit se zodpovědnosti a především najít sám sebe. To je také jedno z hlavních poselství této knihy.

Ačkoliv je příběh sám o sobě dost jednoduchý a hlavně přímočarý, autor jej mimo jiné ozvláštnil i o řadu motivů z českých bájí a pověstí. Čtenáři se tak mohou těšit na dlouhou a pestrou plejádu nejroztodivnějších tvorů a mýtických bytostí. Vedle toho se dostalo i na řadu již polozapomenutých obyčejů, které se Otomar Dvořák rozhodl ve své knize oprášit.

Sekera Strážců se však neodehrává v českých luzích a hájích, jak by se mohlo podle popisu zdát, ale zavádí čtenáře do zcela fiktivního světa. Na druhou stranu, však bude bájná krajina, ve které se příběh odehrává, čtenářům zcela jistě povědomá. Navíc v ní jako by ožívala atmosféra Erbenových balad. Na jedné straně tak máme až pohádkový svět podpořený kouzelnými ilustracemi Adély Výchopňové a na straně druhé pasáže, ze kterých běhá mráz po zádech. Ostatně autor má v oblasti mystiky bohaté zkušenosti, což mu bezpochyby napomáhá ve skvěle vykreslené hororové atmosféře, která sem tam vystřídá “sluníčkový” svět poklidného Údolí.

Zajímavé je také sledovat vývoj, kterým samotné vyprávění prochází. Zatímco se úvodní kapitoly nesou v hodně odlehčeném duchu. Při čtení se tak nejednou zarazíte, zda se nejedná o knihu pro děti. Naštěstí, jak jednotlivé kapitoly ubíhají, dospívá i samotná kniha. Postupem času se nám tak dostává daleko serióznějšího pojetí. Příběh se tak postupně prohlubuje a dostává více detailů, stejně tak přibývá i dramatičtějších a vážnějších scén, přesně tak jak jsme u tohoto autora zvyklí.

Sekera strážců určitě není bez chyby a nenabízí ani nikterak originální koncept, autorovi se však podařilo vše poskládat do skvěle fungujícího celku, který by rozhodně byla škoda minout. Nenechte se tedy odradit zdánlivě nenápadným přebalem a zdánlivě jednoduchým příběhem, Sekera Strážců má rozhodně co nabídnout a může být skvělým společníkem na dovolenou.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..