Ostrov Skye – desková hra

0

Pravděpodobně nenajdeme hráče deskových her, který by se nesetkal s legendární hrou Carcassonne. Ta je i přes svůj věk stále velmi populární a dala vzniknout celé řadě nejrůznějších mutací a variant využívajících stavbu území ze čtvercových herních destiček. Jednou z nich je i Ostrov Skye, který na náš trh loni přinesla společnost Albi.

Vizuálně jsou sice obě hry při zběžném pohledu opravdu podobné, na rozdíl od relativně triviálního Carcassonne je však Ostrov Skye daleko komplexnější hrou, která bezpochyby uspokojí i náročnější hráče. Ostatně hra se pyšní oceněním Spiel des Jahres 2016 v kategorii pro znalce. Má ale tato hra skutečně co nabídnout a obstojí v tvrdé konkurenci? Odpověď je nasnadě, pojďme se však nejdříve podívat co si pro nás autoři této hry připravili.

Za samotnou hrou stojí autorská dvojice Andreas Pelikan a Alexandr Pfister. S Pfisterovým jménem jsme se mohli i u nás již nejednou setkat. Na svědomí má kousky jako Mombasa, Boží zboží, či s poslední doby oceňovaný Great Western Trail. Ostrov Skye se však od těchto kousků maličko liší. A tak zatímco například GWT, či Mombasa spadají mezi opravdu mezi čistokrevné “euro” hry, které zaberou i dost času, je Ostrov Skye daleko svižnější a přístupnější všem druhům hráčů.

Ostrov Skye je primárně určen pro 2-5 hráčů od osmi let s tím, že na jednu partii byste si měli vyhradit cca 60 minut. Ve chvíli kdy však budete hrát v menším počtu hráčů zvládnete jednu partii i daleko rychleji. I s hodinovou hrací dobou se však tato hra řadí k relativně svižnějším kouskům, obzvláště když přihlédneme ke strategickým možnostem, které tato hra nabízí. Díky tomu se z ní stává ideální kousek pro chvíle “rodinné pohody”.

Základní princip hry vychází z oblíbeného Carcassonne, opět tak budete přikládat jednotlivé dílky mapy k sobě, čímž se budete snažit zvětšovat své panství. Ovšem tam kde Carcassonne končí a nenabízí moc možností, Ostrov Skye teprve začíná. Oproti svému předchůdci je tak daleko více zaměřený na strategii a plánování. Dalším důležitým rozdílem je fakt, že tentokrát nestavíte se svým protihráči jednu společnou mapu, ale každý si hraje na svém “písečku”.

Po rozebrání hráčských desek a samotné přípravě hry se můžete pustit do hraní. Začínáte s hradem, ke kterému budete postupně připojovat nové dílky, právě jako v již zmíněném Carcassonne. Postupně tak vytvoříte okolo svého hradu krajinu s pastvinami, horami, vodními plochami, některé budou propojeny cestami, budou na nich různé stavby či domácí zvířata. A jelikož jsme ve “Skotsku” důležitou komoditou jsou také sudy s whisky, díky kterým získáte vcelku snadný pravidelný příjem. Ostatně peníze v této hře hrají opravdu důležitou roli a pokud jich máte málo, vcelku záhy se můžete ocitnout v  problémech.

Samotná hra má přesně daný počet kol (závislý na počtu hráčů), z nichž každé je rozděleno do několika fází. Na začátku dostane každý hráč přísun nových mincí, který se postupně zvedá podle toho jak moc úspěšný, či neúspěšný je. Následně si vylosujete tři dílky krajiny a ty skrytě za zástěnou naceníte. Poté mají všichni hráči možnost koupit jeden dílek od protihráče za jím stanovenou cenu. Ovšem pozor musíte se zároveň snažit, abyste nestanovili cenu moc nízko a neprodali je levně, nebo vám nezůstaly za vysokou cenu, jelikož byste ji museli zaplatit sami. A peníze vždy přijdou vhod, jelikož je potřebujete právě k nákupu nových dílků od protihráčů a zároveň zbylé peníze přinášejí na konci hry vítězné body.

Po této “dražbě” a přerozdělení dílků krajiny je umístíte do svého panství tak, aby vám samozřejmě přinesli co nejvíce bodů. A právě bodování přináší do hry další zajímavý prvek. Pro každou hru jsou náhodně vybrány čtyři bodovací podmínky (za každou ovci ve vaší krajině, za uzavřené oblasti bez ohledu na typ krajiny či nejvíce lodí…), z nichž v každém kole platí pouze některé. Což může velmi často lehce zamíchat s vaší strategíí. Bude lepší nasbírat ovce, či naopak zvětšit loďstvo, za které však získám body až ve třetím kole? Nejrůznějším možnostem a strategiím se zkrátka meze nekladou. Po projití všech kol přichází na řadu závěrečné bodování a určení vítěze.

A to je v podstatě vše. Stejně jako u několikrát zmíněného Carcassonne ani u této hry nejsou pravidla nikterak složitá. Avšak oproti původní hře se autorům Ostrova Skye podařilo vytěžit ze základního konceptu opravdu maximum, díky čemuž dostává tato hra daleko více možností a dokáže zabavit i náročnější hráče, pro které je Carcassonne příliš triviální. Zároveň se jí však podařilo udržet přístupnost a svižnost rodinných her.

Obrovskou výhodou je fakt, že ať už hrajete ve dvou, či pěti, ani při jedné variantě nebudete mít pocit, že by hra nabízela výrazně odlišný zážitek. Herní mechanismy jsou tak skutečně vyvážené, což rozhodně neplatí pro úplně každou hru. Ostrov Skye vcelku pochopitelně nezaostává ani ve znovuhratelnosti. Tu zde obstarává především náhodný prvek losovaných dílků mapy a bodovacích žetonů, díky kterým je prakticky každá hra trochu jiná.

Zde se již budu jen opakovat. Ostrov Skye je bezpochyby povedenou hrou, která má rozhodně co nabídnout. A oproti Carcassonnu je i trvanlivější. Pokud vás tedy deskoherní legenda již omrzela a přesto byste chtěli zůstat u podobného konceptu, je tato hra ideálním kouskem právě pro vás. Albi ji navíc nedávno zlevnilo na opravdu zajímavou cenu a tak není moc důvodů proč váhat.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..