Osamu Tezuka – Zpráva pro Adolfa 2

0

 

ANOTACE:
Léta ubíhají a bouřlivé události v Evropě i Asii spějí k neodvratnému vyvrcholení – Adolf Kaufmann nachází stále větší zalíbení v nacistické ideologii, Adolf Kamil v pohledné židovské uprchlici Elize, a Adolf Hitler zase v dobývání světa a vyhlazování nepřátel své Tisícileté říše. Zatímco však druhá světová válka postupně spěje ke konci, začínají si všichni tři Adolfové uvědomovat, že rozehráli příliš nebezpečnou hru, jejímž vítězem nebude ten, jehož ideje zvítězí, nýbrž ten, komu se podaří zůstat naživu.

Knihou Zpráva pro Adolfa se u nás poprvé představuje jedna z nejikoničtějších osobností světového komiksu, japonský scenárista a kreslíř Osamu Tezuka, též právem přezdívaný „Bůh mangy“. Je to autor, který zásadně ovlivnil současnou podobu japonského komiksu. Autor, který ukázal, že se pomocí komiksů dají vyprávět i vážné příběhy s velkým dosahem.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Rok 2019 je již minulostí, přesto je zde stále pár titulů, na které bychom rozhodně neměli jen tak zapomenout. Jedním z nich je i pomyslná třešnička na dortu, kterou si pro nás přichystalo nakladatelství CREW na konec roku. Dva tlusté špalky, 1264 stran, Bůh mangy a příběh tří Adolfů. Právě to je dvoudílný opus magnum Osamu Tezuky – Zpráva pro Adolfa, jenž vyšel v rychlém sledu za sebou krátce před Vánoci, ve fenomenálním překladu Anny Křivánkové.

Tuto legendární mangu na svých stránkách rozhodně nezmiňuji poprvé. První díl vyšel již na přelomu října a listopadu. Nyní je však příběh již kompletní a my se tak můžeme trochu blíže podívat i na samotný závěr tohoto jedinečného příběhu, jenž je krásnou ukázkou toho, že manga a komiks obecně, již dávno není jen bezduchou zábavou pro náctileté čtenáře.

Mimochodem byl to právě Osamu Tezuka, jenž stojí za moderní dospělou podobou japonského komiksu, která vystupuje z všeobecné představy o tomto žánru. Věřte však, že záběr tohoto legendárního autora, který je po právu přezdívaný jako “Bůh mangy” byl neskutečně široký. Na jedné straně portfolia jsou klasické akční příběhy včele s legendárním Astro Boyem a na straně druhé díla podobná Zprávě pro Adolfa, která dalece přesahuje hranice žánru a dokáže si zcela získat i ty čtenáře, kteří se za normálních okolností manze vyhýbají. Pokud byste tedy ve svém životě měli přečíst pouze jednu jedinou mangu, budete to pravděpodobně právě Zpráva pro Adolfa. Nic lepšího totiž asi určitě nenajdete.

Tím jsem však začal možná trochu předbíhat. Nejdříve bychom se měli podívat, co si pro nás autor v druhém díle této fascinující historické fresky přichystal. V úvodním díle jsme se seznámili s hlavními protagonisty tohoto napínavého příběhu, ve kterém nám Osamu Tezuka představuje tři Adolfy. Každý z jiného prostředí a sociálního zázemí, přesto svedl jeden záhadný dokument jejich osudy dohromady. Seznámili se tak se synem židovského pekaře, který žije v Japonsku. Jeho přítelem, jediným synem německého konzula v této zemi. A v neposlední řadě i s nejznámějším Adolfem – nechvalně proslulým Vůdcem.

Léta ubíhají a bouřlivé události v Evropě i Asii spějí k neodvratnému vyvrcholení a spolu s nimi i příběh našich tří Adolfů. Příběh Adolfa Hitlera všichni známe, pro naprostou většinu čtenářů tak bude daleko zajímavější sledovat osudy druhých dvou Adolfů. Adolf Kaufman, syn německého konzula, se stále více vzhlíží v nacistické ideologii a stává se oddaným služebníkem Říše. Oproti tomu Adolf Kamil se stává členem japonské domobrany, pomáhá potřebným a prožívá i jednu ze svých prvních osudových lásek. Avšak, přestože největší konflikt v lidských dějinách spěje ke svému neodvratnému konci, příběh našich Adolfů uzavírá pouze jednu ze svých kapitol a stejně jako život i on plyne rychlým tempem kupředu. Bohužel, jak už to tak v opravdovém životě bývá, ani vyvrcholení našeho příběhu se nedočká úplně pohádkového konce…

I když se jedná více méně o fikci, ostatně příběhová linie točící se okolo Hitlera a faktu, že měl být údajně z dědečkovi strany židem, je jednou z velice oblíbených konspiračních teorií. Na kolik se však skutečně zakládá na pravdě, se asi už nikdy nedovíme. Jisté však je, že v případě Zprávy pro Adolfa funguje jako skvělý odrazový můstek pro mnohem spletitější příběh, který nám Tezuka ve své knize předkládá. I díky tomu zde působí vše výjimečně důvěryhodně a realisticky.

Ostatně, jednou z hlavních deviz celé této dvoudílné ságy je její jedinečné zasazení do historických reálií a kontextu. Tezuka si dal opravdu neskutečnou práci i s těmi nejmenšími detaily, avšak právě ty posouvají celé dílo na piedestál, odkud ho jen tak něco nesesadí. O to větší výzva však stála před Annou Křivánkovou, která stojí za překladem tohoto díla. Ostatně sama překladatelka přiznává, že právě s historickými reáliemi jí v podstatě pomáhal celý japanologický ústav. I díky tomu je Zpráva pro Adolfa opravdu jedinečným dílem, které si zaslouží pozornost opravdu ve všech ohledech a to samozřejmě včetně famózního překladu Anny Křivánkové.

Tezuka vytvořil skutečně jedinečné dílo, kterému v podstatě není co vytknout. Snad jen v případě úvodního dílu mohla některým čtenářům vadit určitá rozvleklost, která však rozhodně měla své opodstatnění. V případě druhé knihy se však něčeho podobného rozhodně obávat nemusíte . Příběh uhání mílovými kroky kupředu, jednotlivé linie se proplétají, aby se nakonec střetly ve velkém finále, na jehož konci nezůstane jedno oko suché.

Někdo mi samozřejmě může oponovat, ale troufám si tvrdit, že v případě Zprávy pro Adolfa se k nám dostává jeden z nejvýznamnějších a hlavně nejlepších komiksů vůbec. A teď zcela ponecháme stranou fakt, že se jedná o mangu. Tenhle kousek je krásnou ukázkou kolik toho komiksové médium může nabídnout. Stačí jen chtít a umět…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..