Osamu Tezuka – Zpráva pro Adolfa 1

0

 

ANOTACE:
Naprostá klasika japonského komiksu v podání „boha mangy“, Osamua Tezuky! Píše se srpen 1936. Na berlínských olympijských hrách dojde k události, která nezvratně spojí osudy tří lidí. Syna židovského pekaře, který žije v Japonsku. Jeho přítele, jediného syna německého konzula. A pak vůdce mocné říše, který se právě chystá rozpoutat tu nejstrašnější válku v historii. Nemají společného vlastně vůbec nic, jenom jméno, které mají všichni tři stejné: Adolf.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Psal se rok 1983, když světlo světa spatřil jeden z největších a nejzásadnějších komiksů legendárního tvůrce a jedné z nejdůležitějších postav mangy a světového komiksu, Osamu Tezuky. Nyní, o více než 35 let později vychází Zpráva pro Adolfa i u nás. V pevné vazbě, zvětšeném formátu a s více než 650 stranami. A i když vám třeba manga nic neříká, tak zrovna tento kousek si nesmíte nechat ujít…

Pro běžného českého čtenáře je jméno Osamu Tezuky pravděpodobně velkou neznámou. Avšak ti, kteří se více zajímají o mangu a celkově japonskou kulturu se s tímto jménem již bezpochyby setkali. Ostatně, ne nadarmo patří tento autor mezi opravdové legendy a právem je přezdívaný jako “Bůh mangy”. Člověk, jenž stál za moderní dospělou podobou japonského komiksu, že manga již dávno nejsou jen akční příběhy pro děti, ale že toto odvětví dokáže nabídnout mnohem víc. Za svůj život vytvořil nepřeberné množství příběhů a postav, mezi které patří i jedna z nejznámějších postav v historii mangy Astro Boy.

Tezuka se však českým čtenářům nepředstavuje Astro Boyem, ani žádnou jinou menší, či větší sérií, ale dílem, které se od běžné produkce, která zde běžně vychází do značné míry liší. A to nejen velikostí, či rozsahem, ale především samotným tématem, kterému se Tezuka v tomto díle věnuje. Zpráva pro Adolfa je tak především historickým politickým thrillerem, v němž se autor tohoto komiksu inspiroval nechvalně proslulou postavou Adolfa Hitlera. Monumentální dílo legendárního tvůrce mangy u nás vydává nakladatelství CREW ve dvou masivních knihách čítajících více než 1200 stran dechberoucího příběhu. A právě první svazek tohoto zásadního japonského díla je již dostupný.

Autor v tomto komiksu staví na vcelku známe domněnce, že ačkoliv byl Adolf Hitler zapřísáhlý antisemita, sám byl z dědečkovi strany žid. Zda je toto tvrzení skutečně pravdivé, či nikoliv se nám pravděpodobně již nikdy nepodaří zcela ověřit. Avšak tato fabulace je natolik známá, že právě kolem ní se rozhodl tento legendární autor vystavět celý svůj příběh, jenž postupně narostl na více než 1200 stran.

Píše se rok 1936 a v Berlíně právě probíhá olympiáda, která byla první větší ukázkou nacistického vlivu a moci v Německu. A právě zde dojde k události, která navždy spojí osudy tří lidí se jménem Adolf. Seznámíme se tak se synem židovského pekaře, který žije v Japonsku. Jeho přítelem, jediným synem německého konzula v této zemi. A vcelku pochopitelně pak i se samotným Vůdcem říše, který právě začíná osnovat plány na rozpoutání nejstrašlivějšího konfliktu v lidských dějinách. Kromě nich však budeme sledovat i osudy japonského reportéra Soheie Tohgeho jenž se právě během berlínské olympiády zapletl do podivných událostí, které vyústí vraždou Soheiova bratra. A právě v tomto okamžiku začíná jeho strastiplná cesta za pravdou, která se potáhne napříč celou knihou a je hlavním spojovacím článkem osudů všech hlavních postav.

Samotný příběh této knihy se dá označit za vše, jen ne klasickou mangu, se kterou jsme se měli možnost zatím setkat. Tezuka se nebojí využívat opravdu hodně závažná témata, vystavět na nich celou zápletku, dodat důležité historické reálie a uvěřitelné postavy, které výsledný dojem ještě více podtrhnou. Prakticky ve všech ohledech je tak Zpráva pro Adolfa naprosto jedinečným dílem, které si zcela zaslouží naší pozornost a rozhodně by nám nemělo uniknout.

I díky tomu je Zpráva pro Adolfa více než klasickou mangou dramatickým historickým thrillerem s výraznými prvky špionáže. Podobné zaměření v manze, ale ani v klasických komiksech příliš často nevídáme, což bezpochyby nemalou měrou dopomáhá celkovému dojmu z této knihy. Zpráva pro Adolfa zkrátka rozhodně není čtení pro děti a zcela tak bourá zažitou představu o manze a jejím zaměření. Tezuka je zkrátka opravdu jedinečný autor, který se nebál posouvat hranice svého žánru a výrazným způsobem formoval japonský komiks až do podoby, v jaké ho známe dnes.

V úvodním svazku tohoto Tezukova díla sice dostáváme pouze první polovinu celého příběhu, avšak již po dočtení této části je jasné, že v rukou držíme skutečně něco jedinečného. Zprávě pro Adolfa totiž nechybí prakticky vůbec nic, najdeme zde drama, akci, násilí, silné emotivní momenty i sympatické hrdiny, kteří jsou v ostrém kontrastu s celkovým vyzněním komiksu. Když k tomu připočteme působivou Tezukovu kresbu, dostáváme do rukou jedinečný mix, který může bez jakéhokoliv přehánění okamžitě kandidovat na titul komiks roku. I když to nebude mít letos vůbec jednoduché, pár podobně výjimečných kousků nás přeci jen ještě čeká…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..