Orson Scott Card – Říše

0

Historie se opakuje, alespoň tak nám to bylo vždy tvrzeno. Paradoxní je, že se vždy opakují jenom ty části dějin, na kterých toho moc dobrého nenajdeme. Stejného hesla se evidentně držela i legenda fantastiky Orson Scott Card při tvorbě své  Říše. Ta slibuje slušnou akční jízdu s politickým podtextem, která místy nebezpečně balancuje na hraně.

Orson Scott Card je americký autor, který se do srdcí fanoušků nesmazatelně zapsal několika mistrovskými díly, kterému vynesli řadu cen a místo mezi mistry žánru fantasy a sci-fi. Mimo to je také znám svými bouřlivě přijímanými politickými názory. A právě politice a mocenským tahanicím se věnuje v jedné ze svých posledních knih, kterou pro české čtenáře připravilo nakladatelství Laser.

Major Malich plní přísně tajné úkoly pro americkou armádu. Svým bezpečím si tak rozhodně být jistý nemůže. S tím však počítal od začátku, když nastupoval do armády, aby mohl sloužit vlasti. Díky tomu má alespoň nějaké jistoty. Vše se ovšem hroutí jak domeček z karet ve chvíli, kdy jsou Malich a jeho podřízený Cole svědky atentátu na nejvyšší představitele USA. Prezident, viceprezident i ministr obrany jsou mrtví. Spojené státy americké se ocitají nad propastí nejistoty. Rozbroje mezi zástupci levice a pravice se vyostřují a největší mocnost světa se ocitá na hranici druhé občanské války.

Říše rozhodně nespadá mezi klasická sci-fi jak je známe, je zástupce mnohem méně zastoupeného žánru takzvané politické fikce. O. S. Card se nebál zariskovat a vrhl se na neprobádané území, kde dostal možnost více rozvinout své vlastní politické názory a teorie. Díky tomu máme možnost nahlédnout do Cardových představ o vyhrocené situaci ve Spojených státech a vypořádání se s hrozbou občanské války.

Kniha je s trochou nadsázky dost příznačná i pro současný stav naší politiky. Kam až může zajít krize politických stran, které nejsou schopni se domluvit. Nejhorší ovšem je, že normální občan s tím nic nenadělá, jelikož jak se říká – „blbci“ se najdou na obou stranách barikády. Jediným pozitivem pro nás může být to, že naše republika je již natolik rozkradená, že by měl o ní jen málokdo zájem.

Pokud milujete Cardovy knihy, musím vás upozornit, že Říše je zcela jiná, než na co jsme u tohoto autora zvyklí. To ovšem neznamená, že by kniha v něčem zaostávala. O. S. Card znovu ukazuje, že je „Pan“ vypravěč a že čtenáře dokáže chytnout už od první strany. Zároveň je však potřeba říct, že kniha rozhodně není ani zdaleka bez chyby. Samotná zápletka je místy opravdu slušně přitažená za vlasy a ani samotné postavy moc sympatičnosti nepobraly. Když k tomu připočteme nezbytný patos a pro Američany tolik typické hrdinství a hrdost na svou zemi, která místy z textu doslova stříká, může být pro některé čtenáře přeci jen trochu moc.

Říše má sice pár vad na kráse, stále se však jedná o vcelku zajímavou alternativu pro fanoušky klasické sci-fi literatury. Navíc nám dává vcelku zajímavý pohled na politický kolotoč dvou nesmiřitelných politických táborů z pohledu typického Američana. Navíc člověk nikdy neví, extremismus můžeme najít takřka všude, i v těch civilizovanějších částech světa. Každý zdvižený prst s ukázkou co by, kdyby se tak bezpochyby hodí…O.S. CARD – ŘÍŠE
PŘELOŽIL: MILAN ŽÁČEK
VYDAL: LASER
ROK: 2013
STRAN: 424
ORIG. NÁZEV: EMPIRE
ISBN: 978-80-7193-371-7

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..