Ondřej Neff – Tma

2

Jednoho jarního pátečního odpoledne r.1998 nastává celosvětová katastrofa, absolutní konec elektrické energie. Autor domýšlí do detailů, co taková situace dokáže udělat s Prahou, českým prostředím i českou vládnoucí elitou. Elektrické zdroje jsou neobnovitelné a zhrouceného života se naplno ujímá podsvětí. Hlavní hrdina, mladý muž Honza Kryl,musí nasadit všechny své síly, aby uhájil život svůj a svých blízkých. Ujímá se opuštěné dívenky s downovým syndromem, aby brzy celý svět poznal, že právě v těchto dětech je ukryt klíč k řešení celé katastrofické situace.

…………………………………………………………….

Uplynulo šestnáct let od prvního vydání knihy, která již řadu let budí pozornost a mimo jiné získala ocenění pro nejlepší českou sci-fi. A o čem je řeč? O románu Tma od Ondřeje Neffa. Tma se dočkala řady vydání, poprvé u Milenium publishing právě v roce 1998. V roce 2003 se dočkala svého přepracování a lehkého rozšíření aby vyšla jako Tma 2.0. A právě tato verze právě vychází u nakladatelství Plus. Pojďme se tedy vrátit zpět do roku 1998, kdy jednoho jarního pátečního odpoledne nastala celosvětová katastrofa.

tma_2014_1Ondřej Neff patří mezi naše nejvýznamnější autory sci-fi. Na tomto poli debutoval v roce 1984 s románem Jádro pudla, který mimochodem vyšel i jako příloha časopisu Pevnost. Kromě psaní Neff působil i v propagaci nakladatelství Albatros,nebo OD Kotva, nebo jako novinář (Mladá Fronta). Po revoluci působil mimo jiné jako šéfredaktor časopisu Ikarie. S rozmachem internetu přesunul své publicistické články především tam, kdy na jaře roku 1996 založil internetový deník Neviditelný pes, který posléze přešel pod portál lidovky.cz, kde funguje dodnes (neviditelnypes.lidovky.cz). V současné době se věnuje především svým adaptacím klasických sci-fi románů od Julese Verna.

Co kdyby svět, jak jej známe dnes, přestal existovat? Ne, nepřiletí vesmírná loď, ani se odněkud nevynoří neznámá monstra, která zaútočí na lidstvo. Prostě a jednoduše přestane fungovat elektřina. Že se to děje vcelku běžně a nic se nestalo? Jenže co když jednoduše přestane fungovat natrvalo a stejně tak všechny přístroje, které nějakým způsobem elektřina ovlivňuje? Z minuty na minutu se tak civilizace jak ji známe dnes začíná postupně hroutit a lidstvo začne propadat hysterii. Toto není doba pro slabé povahy, zde přežijí jen ti nejsilnější.

Autor věrně zpodobňuje dopady nefunkční elektřiny na dnešní civilizaci, kdy se přetechnizované lidstvo vrací o několik set let ve vývoji zpět. Nastává tak nová „Doba temna“ a lidé musí od základu přehodnotit své životní hodnoty, protože přežijí jen ti nejsilnější. Na hlavní postavy příběhu tak čeká opravdu tvrdá realita a lepší budoucnost je takřka v nedohlednu.

Zde se možná ozvou někteří čtenáři, že velmi podobný námět má kniha Vteřinu poté od Williama R. Forstchena. Ano námět je velmi podobný je tady ovšem pár ALE. Za prvé Tma se odehrává u nás v České republice a zejména pak v Praze, to ovšem není tak důležité. Daleko důležitější je fakt, že Ondřej Neff napsal tuto knihu o jedenáct let dříve, než Forstchen. Už z toho snad musí být naprosto jasné, že pokud někdo opisoval tak náš spisovatel to rozhodně nebyl.

ondrej-neff-tmaNavíc zakomponovat do příběhu soudobé politiky byla rozhodně trefa do černého. Jelikož dnes o šestnáct let později víme, jak drtivá většina z nich skončila, vykouzlí vám jejich útrapy nejednou úsměv na tváři. A pokud někoho opravdu nemusíte nemusíte zoufat, třeba zrovna váš favorit skončí s hlavou naraženou na kůlu. I když upřímně jestli by se to mělo praktikovat i na soudobé politiky, tak nám kůly stačit rozhodně nebudou.

Při čtení na čtenáře čeká nepřeberné množství pocitů od naprosté fascinace až po naprostý děs. Přeci jen představa, že by se něco takového doopravdy mohlo stát, je opravdu děsivá a na klidu vám rozhodně nepřidá. A i když pomineme veškerou techniku a elektroniku stále zde zůstává osobnostní proměna jednotlivých lidí. Opravdu by nás dokázal totální blackout takto změnit, nebo Ondřej Neff záměrně přeháněl?

Na druhou stranu ani Tma není úplně  bez chyby. Zatímco úvod do děje slupnete jako jednohubku, ve druhé polovině knihy se zdá, že děj pomalu ale jistě ztrácí dech. Zatímco počáteční chaos v ulicích Prahy je naprosto dokonalý a královsky se u něj pobavíte, ve druhé části, kdy se tak nějak vše uvede do „normálu“ se zdá, že autor občas tápal kudy dál. Je pravda, že se mu podařilo příběh sem tam něčím přikořenit (jako například šedou eminencí komunistické strany Vasilem Bilakem, nebo vývojem postižené Katky), Přesto ale nakonec převládnou rozporuplné pocity, které nevylepší ani závěr knihy. Přes tyto zápory má kniha bezpochyby co nabídnout a i svým originálním pojetím zaujme nejednoho čtenáře.

Tma je rozhodně originálním dílkem, které sice spadá pod sci-fi literaturu, přesto se jej nemusí bát ani ostatní čtenáři, protože v sobě snoubí zajímavý nápad a napínavý děj, který v kombinaci se stavem naší země dokáže skvěle pobavit nejednoho čtenáře. A přestože se Tma odehrává v roce 1998 dokáže nabídnout i v dnešní době spoustu zajímavých tipů a věcí k zamyšlení.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Plus
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdOndřej Neff (* 26. června 1945, Praha) je český spisovatel science fiction a novinář, vydavatel internetových deníků Neviditelný pes (založen na jaře 1996, od podzimu 2005 součástí webu Lidovky.cz) a DigiNeff (o digitálním fotografování, 1999).

V roce 1969 vystudoval fakultu sociálních věd a publicistiky (do r. 1968 fakulta, do r. 1965 institut osvěty a novinářství) Univerzity Karlovy v Praze a rok nato získal titul PhDr. V letech 1970–1974 pracoval v propagaci nakladatelství Albatros, v letech 1974–1975 v propagaci obchodního domu Kotva, v letech 1975–1979 Ústředí lidové umělecké výroby (fotograf), v letech 1979–1985 redaktor deníku Mladá fronta, jehož divoké privatizace v roce 1990 se účastnil. Po krátké přestávce na volné noze byl od října 1987 do roku 1989 redaktorem týdeníku Svazu českých spisovatelů Kmen (který se r. 1988 osamostatnil od kulturně-politického týdeníku Tvorba), v letech 1990–1993 šéfredaktorem časopisu Ikarie a 1990–1994 redaktorem deníku Mladá fronta DNES.
    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Tuším ideš na sci – fi a fantasy vlne, ako tak pozerám posledné zverejnené recenzie. 🙂 Neff je jeden z ďalších autorov, od ktorých som nič nečítala. Sledovala som ho svojho času na Neviditelnom psovi a jeho články sa mi veľmi páčili, tak možno Tmu skúsim, aby som zistila, aký je spisovateľ 🙂

  2. Mě se kniha četla výborně. Dostala jsem do rukou 2.0 a rozhodně nelituju. Mě osobně jediný zklamání přivodil konec :/ Kdyby ho střihnul vůbec bych se nezlobila 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..