Omar El Akkad – Americká válka

0

 

ANOTACE:
Co by se mohlo stát, kdyby Amerika obrátila svůj nejničivější arzenál – i ten politický – sama proti sobě?

Když v roce 2074 vypukne druhá americká občanská válka, je Sarat Chestnutové z Louisiany pouhých šest let. I ona však ví, že ropa je zakázaná, Louisiana napůl pod vodou a oblohu křižují drony. Když jí při atentátu zemře otec a rodinu přesunou do Camp Patience, tábora pro vysídlence, nové prostředí se na ní nesmazatelně podepíše. Ne každý je tu navíc tím, za koho se vydává.

Sarat se spřátelí s tajemným starcem, pod jehož vlivem se z ní stává smrticí zbraň. Její následná rozhodnutí nebudou mít dalekosáhlé důsledky jenom pro ni a její rodinu: na mnoho generací poznamenají celou zemi i národ.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Brněnský Host se za poměrně krátkou dobu stihl již pěkně etablovat mezi zavedenými žánrovými nakladateli. Vděčí za to především pečlivému výběru titulů, které se z velké části odlišují od běžné produkce a většinou jsou i ověnčeny nemalým množstvím ocenění. Vzpomenout tak můžeme například na tituly Anthony Ryana, Páté roční období N. K. Jemisin, či trilogii čínského prozaika Liou Cch´-Sina Vzpomínka na Zemi. A právě do této společnosti nyní míří i Omar El Akkad se svou zajímavou prvotinou Americká válka.

El Akkad je sice na literárním poli úplným nováčkem, rozhodně však nemusíme mít strach, že by jeho prvotina trpěla klasickými neduhy. Ba právě naopak, působí po všech stránkách velice vyspěle, za což mimochodem vděčí Akkadově bohaté novinářské praxi. Ve svých článkách se opírá především o závažnější témata a tak mezi jeho nejvýraznější texty patří články o válce v Afghánistánu, procesech na Guantánamu nebo arabském jaru. A právě tyto zkušenosti zúročil a promítl i do své zajímavé prvotiny.

Jak už samotný název napovídá, autor nás zavádí do neradostného období amerických dějin. Neputujeme však zpět do minulosti, kdy se odehrála válka Severu proti Jihu, ale do budoucnosti, konkrétně do roku 2074. Část pobřežních států je napůl pod vodou, oblohu křižují drony a ropa je již přežitek, na kterém v současném moderním světě lpí už pouze pár státu. Což je špatná zpráva pro Jih, který z ropy  dlouhá léta těžil. Nyní jim však začíná ujíždět vlak a tak se pomyslné nůžky mezi bohatým Severem a “zaostalým” Jihem opět rozevírají…

Druhá americká občanská válka je tak na spadnutí a právě na pozadí tohoto konfliktu prožívají obyčejní lidé své nelehké životy. Jednou z nich je i Sarat Chestnutová, Když jí při atentátu zemře otec a rodinu přesunou do Camp Patience, tábora pro vysídlence, nové prostředí se na ní nesmazatelně podepíše. Na 360 stranách tak budeme postupně sledovat osudy celé Saratiny rodiny, kteří se snaží především přežít. Nelehká situace se však na každém nějakým způsobem podepíše a nejvíce právě na Sarat. Jejíž následná rozhodnutí neovlivní jen ji a její rodinu, ale budou mít dalekosáhlé důsledky pro celou zemi i národ.

Americká válka na první pohled sice patří mezi klasické postapo romány, kterým se v poslední době nebývale daří, svým provedením se však zcela této běžné produkci vymyká. Pokud očekáváte tuhé a kruté bitvy budete možná maličko zklamání. Na nějakou tu akci samozřejmě také dojde, avšak celý konflikt je zde spíše pouhou kulisou, která dotváří celkovou atmosféru. Ostatně hlavní poselství a především pak rozuzlení celého příběhu končí až ve chvíli, kdy je občanská válka defacto minulostí.

El Akkad tak vytvořil skutečně zajímavé dílko, které však není úplně jednoduché zařadit a zároveň se nedá doporučit širokému spektru čtenářů. Tato kniha rozhodně není běžná brakovka. Samotný příběh plyne svým vlastním tempem a čtenářům se začíná ukazovat jen tak mimochodem. A tak podle určitých náznaků začnete především v druhé polovině knihy chápat k jakému rozuzlení příběh neodvratně spěje.

Americká válka navíc nabízí přesvědčivou ukázku toho, jak by mohl svět za pár desítek let vypadat. Nečekejte hypermoderní technologie a podobná udělátka, kterými se science fiction jen hemží. El Akkad nám předkládá daleko civilnější a především pak přesvědčivější vizi světa, ke kterému již dnes pomalu, ale jistě míříme. Když k tomu připočteme velmi propracované a především pak uvěřitelné postavy, má Americká válka nakročeno k úspěchu.

Bohužel je však také potřeba zmínit fakt, že se ne úplně lehce tato kniha čte. Může za to především fakt, že se v očích čtenářů poměrně dlouhou dobu příběh nikam dál neposouvá. A i přes propracované postavy vám budou jejich osudy značnou část knihy úplně jedno. To se naštěstí v druhé polovině knihy láme a vy budete hltat stranu za stranou. Pomalejší rozjezd a lehké přešlapování na místě však může nejednoho čtenáře lehce odradit.

Jisté však je, že tato kniha nabízí celou řadu zajímavých a originálních nápadů, kterými se vymezuje proti běžné produkci. Co je však důležitější nabízí i celou řadu věcí k zamyšlení, díky čemuž dostává tento příběh i zcela nezanedbatelný přesah. Na to, zda se dá tato kniha doporučit úplně všem, není jednoduché odpovědět. Přeci jen se svým pojetím značně vymyká. Jisté však je, že po dočtení ve vás zanechá skutečně hluboký dojem a donutí vás se nad pár věcmi zamyslet…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..