Olen Steinhauer – Všechny staré nože

0
ANOTACE:
Může se špionážní příběh plný akce a šokujících zvratů odehrát během jediného poklidného rozhovoru dvou lidí u večeře v restauraci na idylickém kalifornském pobřeží? Může – pokud ho napíše mistr tohoto žánru, autor celosvětového bestselleru Turista Olen Steinhauer.
Před několika lety čelila Vídeň teroristickému útoku s tragickými následky. Místní pracoviště CIA se jim snažilo zabránit – díky souhře náhod získalo klíčové informace, jejich zdroj však někdo prozradil. A nikdo kromě místních agentů o něm nevěděl… Dva z nich, Henry Pelham a Celia Harrisonová, spolu až do oné osudné noci pracovali i žili. Teď má Celia rodinu s někým jiným, odešla ze CIA a zabydlela se daleko od své minulosti. Henry zůstal sám ve Vídni, ale myšlenky na minulost ho neopustily – proto se jednoho dne vydá za Celií. Bývalí milenci a špičkoví agenti, zvyklí nepřiznat pravdu a nikomu nedůvěřovat, se sejdou, aby si vyjasnili, co se tenkrát stalo…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Olen Steinhauer se v našich končinách proslavil především knihou Turista, kterou odstartoval úspěšnou špionážní sérii s Milem Weaverem. Tentokrát však tohoto hrdinu opouští a příchází se zbrusu novým příběhem, který čtenářům nabídne vskutku zajímavý zážitek. Je však otázkou, zda dokáže zaujmout i širší veřejnost. Ambice na to rozhodně má. Jaká ovšem bude realita, na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

largeAutor ve své nejnovější knize rozehrává komorní hru o dvou hráčích. Těm sice občas sekundují i další postavy, ovšem pro samotný děj nejsou tolik podstatné. Celý příběh se odehrává během jedné večeře, během níž postupně odkrýváme tajemství několik let staré zrady, za kterou musí někdo zaplatit.

Před Henry Pelhamem stojí nelehký úkol. V roce 2006 na vídeňském letišti Flughafen unesla čtveřice pákistánských teroristů letadlo spolu se sto dvaceti cestujícími na palubě. Pelham musí přijít na to kdo zradil a teroristy před zásahem policie varoval. On sám se navíc tehdejších událostí zúčastnil, takže má o situaci velmi dobrý přehled. Všechny stopy navíc vedou k Henryho vlastnímu týmu. Otázkou však zůstává kdo a hlavně proč.

Vedle Pelhama čeká na čtenáře ještě jedna hlavní postava a tou je bývalá agentka a někdejší Henryho milenka Celie Favreauová. Právě za ní Pelham přilétá do Kalifornie, aby mu pomohla objasnit události tehdejších dnů. Během společné večeře se rozehrává složitá šachová partie, během níž ani jeden z aktérů nechce vyložit karty na stůl. Postupně tak splétají jednotlivá klubka lží. Díky tomu si čtenáři nemohou být stoprocentně jistí, kdo na které straně vlastně stojí a kde se skrývá pravda.

stažený souborVšechny staré nože, které rezivěly v mých zádech, teď vrazím do těch tvých.
Phaedrus

Aby autor ještě více zvýraznil kontrast mezi příběhem o zradě, špionech, vyřizováním účtů a běžným světem, ve kterém si tuto složitou hru dokážeme představit jen s obtížemi, umístil kulisy této knihy do ospalého kalifornského městečka Carmel. Rozdíl mezi obyčejným životem a špinavou hrou špionů tak nemůže být výraznější. I díky tomu působí celý příběh na čtenáře daleko silnějším dojmem, než kdyby se odehrával například v bojové linii nebo na ústředí tajných služeb.

Kdyby měl přeci jen někdo ze čtenářů strach, že prostředí restaurace bude po chvíli jednotvárné, mohu vás uklidnit, že tomu tak není. Přestože prakticky jsme celou dobu  spolu s hlavními hrdiny u jednoho stolu, v jejich vzpomínkách se ocitáme zpět v roce 2006 ve Vídni a prožíváme spolu s nimi události tehdejších dní.

Olen Steinhauer vytvořil fascinující a napínavou knihu, která je vítaným oživením žánru. Nejeden čtenář jistojistě ocení i absenci zběsilých přestřelek, či nervy drásajících honiček. Steinhauer zkrátka dokázal, že to jde i bez nich a to navíc takovým stylem, že se žádný fanoušek žánru rozhodně nebude cítit ošizený.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..