Oldřich Janeba – Wolf: Útěk do země indiánů

0

Generační román Oldřicha Janeby vypráví o přátelství tří spolužáků,kteří vyrůstají v 80. letech na pražském Jižním Městě. Přízračné sídliště a nedůvěryhodný svět dospělých v nich probouzejí intuitivní dětskou touhu po vzpouře, po útěku. Kolize s učitelkou občanské nauky je stíhána jako protistátní činnost a potrestána vyloučením ze školy.Jejich cesta k dospělosti v divoké první půlce 90. let proto nijak svobodná není. Mezní zkušenosti získávají s drogami nebo ve rvačkách fotbalových fanoušků, čím dál víc se odcizují rodičům a postupně i sobě navzájem. Zbývají návraty do krajiny dětských dobrodružství, v tomto případě Posázaví. Vypravěč Radim se o peripetiích svého dospívání vyjadřuje přímočaře, s mírou ironie a hořkosti vlastní jeho věku. Wolf aneb Útěk do země indiánů je román o svobodě, která bolí, a o životě, za který má smysl se prát.

…………………………………………………………….

Nejeden z nás se občas přistihne  při vzpomínkách na své dětství. Šťastná léta plná slunce, bezstarostných vyhlídek a dobrodružství. Bohužel ne všichni prožívali své dětství takto. 80. léta na pražském Jižáku nebyla právě stvořena pro dětství plných her a radosti. Pojďme nahlédnout společně s hrdiny generačního románu Oldřicha Janeby do této doby, kdy jediný útěk před realitou byl útek z Prahy do nespoutaného Posázaví plného dobrodružství a vůně přírody.

3346502-tady-bylo-husakovoOldřich Janeba patří mezi ne moc známé autory. Přesto již v osmnácti letech publikoval své detektivní a sci-fi povídky v edici Krimisignál. Mimo jiné působil jako novinář a v posledních deseti letech se profesně věnuje především ochraně životního prostředí. Jeho nejnovější počin Wolf aneb Útěk do země indiánů je prvním dílem plánované románové trilogie, kterou autor vydává vlastním nákladem.

Wolf zavádí čtenáře na pražské Jižní město do doby, kdy se začala zvedat nevole pracující třídy proti komunistickému aparátu a Sametová revoluce byla na spadnutí. Příběh tří spolužáků, kteří neprožívají právě šťastné dětství uprostřed sídliště. A jejichž život zásadně změní střet s učitelkou občanské nauky, jenž vyústí až v hrozbu stíhání státní bezpečností pro protistátní činnost. Tato chvíle zásadně ovlivní jejich další život a budoucnost se začíná odvíjet trochu jinak než si představovali.

205198-hooligansHlavními hrdiny příběhu je nesourodá trojice spolužáků, která se skvěle doplňuje a zároveň si je velkým protikladem. Díky tomu mají čtenáři možnost sledovat osudy mládeže, kterou poznamenal komunistický režim a útěchu jim nepřinesla ani divoká devadesátá léta. Oplétačky s policií, drogy, pouliční rvačky a fotbalové gangy, to je jen malý výčet toho s čím se v tomto úvodním díle chystané trilogie setkáme.

Dalším zajímavým tématem, který autor do knihy zapracoval jsou právě fotbalové gangy a počátky  sparťanských hooligans v Praze. Při pročítání těchto kapitol si velká řada čtenářů jistě vzpomene na již legendární film Proč Karla Smyczka. Navíc zde najdeme i odkazy právě na tento film, popřípadě události v něm popisované. Díky tomu získává kniha velmi zajímavý náboj, kterým získává body navíc.

Wolf: Útěk do země indiánů je rozhodně zajímavým úvodem do chystané trilogie tohoto nadějného autora, který se na dnešním složitém trhu rozhodl prorazit na vlastní pěst. Román má spád i napětí a rozhodně si zaslouží pozornost, už jen kvůli autorově odvaze pustit se do tohoto projektu sám.

 
 Kniha vychází vlastním nákladem autora
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdOldřich Janeba – V osmnácti letech publikoval detektivní a sci-fi povídky v edici Krimisignál. Je autorem ne-realizovaného filmového scénáře a tří desítek písňových textů, které rovněž zhudebnil. Působil jako novinář, v posledních deseti letech se profesně věnuje ochraně životního prostředí. Wolf aneb Útěk do země indiánů je prvním dílem plánované románové trilogie. Má dvě děti, žije v Praze.  Román Wolf vydal vlastním nákladem.


 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..