Oksana Bula – Zubr si hledá hnízdo

0

ANOTACE:

Co dělají zvířátka v zimě? Čím se živí, když všechno zasype sníh? 

Třeba takový medvěd celou zimu prospí. Ó, to by byla krása, zasní se zubr. A tak vyhledá tukoně, kouzelné lesní bytosti, které ukládají zvířátka k zimnímu spánku. Podaří se zubrovi tukoně přesvědčit, že by také rád celou zimu prospal a probudil se až s prvními paprsky jarního sluníčka?

Půvabná obrázková knížka pro nejmenší okouzlí jedinečným výtvarným stylem a nezaměnitelnou atmosférou.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv se nakladatelství Host zaměřuje především na dospělé čtenáře, v poslední době přichází stále častěji se zajímavými kousky i pro ty nejmenší. Po Tappim, či úžasných Mapách přichází na řadu oceňovaná prvotina ukrajinské autorky a ilustrátorky Oksany Buly Zubr si hledá hnízdo určená pro děti od tří let.

Přestože Oksana Bula patří k nastupující generaci autorů, na Ukrajině již patří mezi uznávané umělce. Kromě tvorby knih a jejich ilustrací se věnuje i malování a návrhu šperků. To ostatně zúročuje ve svém projektu, jenž je úzce spjatý i s aktuální novinkou z nakladatelství Host. Zde se totiž vůbec poprvé na stránkách knihy objevují tukoni – dobří duchové lesa, kteří pomáhají jeho obyvatelům. Jejich svět autorka vytváří již řadu let a pod stejnojmenou značkou vyrábí a prodává pohlednice, kalendáře a brože s jejich motivy.

Zpět však k samotné knize, za kterou byla autorka již v domovské Ukrajině oceněna. Ta je určena opravdu pro ty nejmenší, tudíž je více než jasné, že v tomto případě nepůjde ani tak o příběh, jako o celkovou formu této knihy. Příběh je ostatně naprosto triviální. Podzim je již v plném proudu a zima nezadržitelně klepe na dveře a tak se většina obyvatel lesa chystá k zimnímu spánku, jednoduše celou tu nelehkou dobu, kdy všechno pokryje sníh, zaspí. Jaké to je, by chtěl zažít i zubr jenž žije se zvířátky v lese a tak se vydává za tukoni, kouzelnými lesními bytostmi, jenž pomáhají zvířátkům uložit se k spánku…

Se samotným příběhem se pojí pravděpodobně i jediný zápor této knihy. Příběh je opravdu jednoduchý, což by samozřejmě nikterak nevadilo, bohužel jeho konec vyznívá tak nějak do ztracena a malinko tak kazí jinak úžasný dojem z této knihy. Navíc samotného textu je zde opravdu pomálu. Pokud tedy plánujete Zubra číst před spaním, tak jen doufejte, že vaše dítko bude usínat opravdu velice rychle. Jinak budete muset číst tuto knihu několikrát dokola, nebo sáhnout po nějaké další.

Hlavní síla tohoto kousku však tkví především v kouzelných ilustracích. V tomto ohledu si je autora daleko jistější a je zde jasně vidět, že se jedná především o ilustrátorku. Její kresby mají jedinečnou atmosféru, kterou dokáže perfektně vystihnout náladu knihy. Podzim tak na vás ze stránek knihy doslova dýchá. Mohou za to především velké jednobarevné plochy, které Oksana Bula ráda využívá. Ty jsou vcelku pochopitelně laděni především do barev podzim, aby byl celkový dojem takřka dokonalý.

A ten, pokud bychom se zaměřili pouze na grafickou stránku a ilustrace, by takřka dokonalý byl. Bohužel pár bodíku v hodnocení ubírá Zubrovi a tukoňům samotný příběh, který je patrně nejslabší stránkou této knihy. Což je obrovská škoda, pokud by se autorce na něm podařilo maličko více zapracovat, byl by dojem opravdu takřka dokonalý. Pokud však rádi se svým dítkem listujete obrázkovými knihami a na “propracovaném” příběhu vám zas až tak nesejde, je tahle ukrajinská novinka horkým tipem právě pro vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.