O. S. Card – Hegemonův stín

0

 

ANOTACE:
V pokračování románu Enderův stín je po válce. Lidstvo zachránil Ender Wiggin se svým týmem nadaných dětí, válečníků. Nepřátelé byli vyhlazeni, Bitevní škola zrušena. Děti se vracejí domů, ke svým rodinám, rozptýleným po celé Zemi. Až na Endera… Jakmile nebezpečí pominulo, Země se opět stává bitevním polem. Děti z Bitevní školy jsou mnohem víc než jen hrdinové, jako potenciální zbraně se stávají významnými pro své země, které by je rády využily. Postupně, jeden po druhém, jsou však všichni bývalí členové Enderovy družiny uneseni. Zachrání se jen Fazolek, který hledá pomoc u Enderova bratra Petra. Petr Wiggin, Enderův starší bratr, stále z pozadí manipuluje pozemskou politikou. A s Fazolkovou pomocí možná dosáhne svého cíle – ovládnutí světa.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Válka je u konce a Ender Wiggin již navždy opustil Zemi. Tato jedinečná sága se však ještě zdaleka nenachýlila ke svému závěru. Ba právě naopak. Termiťané jsou sice poraženi, celé lidstvo se však ocitá na pokraji další války. Jedinou nadějí se vcelku záhy stává Peter Wiggin, jenž stále z pozadí manipuluje pozemskou politikou…

Po fenomenální Enderově hře a Enderově stínu přichází na řadu již třetí kniha z jedinečného sci-fi univerza O. S. Carda. Cenami ověnčená série i přes svůj věk stále nic neztrácí ze svého lesku a tak se i my můžeme po letech těšit ze zbrusu nového vydání této série. Nakladatelství Argo se však u aktuálního vydání rozhodlo k pár změnám. Původně totiž Enderova sága zahrnovala pouze čtyři knihy (Enderova hra, Mluvčí za mrtvé, Xenocida, Deti ducha). Card se však nakonec nechal přemluvit fanoušky a postupně své univerzum značně rozšířil. Ender se tak nakonec dočkal celkem sedmi dílů, které navíc doplnila i takzvaná Stínová série. 

Toto rozdělení Argo u aktuálního vydání neřeší a vydává jednotlivé knihy tak, jak na sebe chronologicky navazují. Po Enderově hře tak na jaře nevyšel Mluvčí za mrtvé, ale Enderův stín, jenž patří do takzvané Stínové série. A právě na ni navazuje i aktuální novinka, která tentokrát mapuje události na Zemi po odletu Endera Wiggina. Aastejně jako předchozí kniha i Hegemonův stín se primárně zaměřuje na Fazolka, kterému však tentokrát více než zdatně sekunduje Enderův bratr Petr,  jenž se stal pod pseudonymem Locke veličinou, se kterou musí světová politika počítat.

A právě politika a zákulisní machinace hrají v aktuální Cardově knize ústřední roli. A to až natolik, že kniha prakticky zcela opouští, až na pár výjimek, klasické mantinely science fiction a pohybuje se spíše v oblasti politických a špionážních thrillerů. Ostatně O. S. Card se rozhodně politiky nikdy nebál. Sám je znám svými mnohdy značně kontroverzními názory, které se nebojí promítnout i do svých knih. Vzpomenout můžeme například na jeho Říši, která byla v podstatě klasickým politickým thrillerem. Podobnou cestou se vydává i aktuální novinka. 

Aby zde bylo provázání s celou sérií, tak je jasné, že toto politikaření a mocenské boje se nevyhnou ani starým známým postavám z předchozích dvou knih. Právě děti z bitevní školy se totiž stanou hybateli událostí, díky kterým se lidstvo ocitne na prahu dalšího konfliktu. Ostatně, jak lépe využít geniální mozky protřelé bojem, než právě ve válce. Toho jsou si evidentně dobře vědomé i světové mocnosti, které mají s našimi hrdiny své plány. Ovšem, ještě než se tak stane, někdo je předběhne a postupně všechny děti unese. Tedy až na Fazolka, kterému nezbývá nic jiného, než se obrátit na Enderova bratra Petra, jenž pod pseudonymem Locke hýbe světovou politikou. Budou však zákulisní machinace pro záchranu Fazolkových přátel stačit, nebo budou muset naši hrdinové nasadit těžší kalibr…?

Při zmínce o politice a mocenských bojích budou mít bezpochyby někteří čtenáři určité obavy o směřování celé série, avšak věřte, že tato změna zde má své opodstatnění a rozhodně není na škodu. Naopak se jedná o vcelku zajímavé zpestření a ještě větší prohloubení celého univerza. Navíc díky tomuto směřování se celá sága čím dál tím více zaměřuje na dospělejší čtenáře, byť tomu samotná Enderova hra na první pohled úplně nenasvědčovala.

A tak zatímco úvodní kniha série stavěla na vcelku jednoduchých principech, další kniha byla přeci jen spletitější. Hegemonův stín pak zcela vystupuje z řady a zabývá se vážným politickým a válečnými tématy války v jihovýchodní Asii. Přesto snad neprozradím moc, když naznačím, že i Hegemonův stín je v podstatě pouhým začátkem cesty Petra Wiggina za svým snem.

I přes toto politikaření však Card dokázal napsat příběh, kterému nechybí takřka nic. Najdete zde pořádnou porci akce, celou řadu zajímavých zvratů a především pak důležité události, které jsou hybateli děje této série. Když k tomu připočteme nesporný Cardův vypravěčský talent, dostáváme do rukou další jedinečnou knihu, která fanoušky Endera a O. S. Carda rozhodně nezklame. Navíc tato kniha jasně ukazuje, že celé Cardovo univerzum vcelku bez problému funguje i bez ústřední postavy z první knihy. A to je vlastnost, kterou se moc autorů pochlubit nemůže.

A tak zatímco Enderův stín perfektně doplňoval úvodní knihu série a tvořil spolu s ní jedinečný celek, Hegemonův stín se již vydává zcela vlastní cestou a nechává zapomenout na Endera i Termiťany. Ano, jedná se v podstatě o pouhý začátek něčeho většího, i ten si vás však zcela získá. Po dočtení tak nezbývá než vyhlížet další návrat do tohoto jedinečného univerza, které pro nás Argo již teď chystá.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..