O. S. Card – Enderův stín

0

 

ANOTACE:
Vracíme se na výcvikovou orbitální stanici, na které Mezinárodní flotila vychovává z nejnadanějších dětí budoucí velitele do války proti mimozemským agresorům. Země žije pod hrozbou opakovaného útoku termiťanů a ve slumech Rotterdamu živoří v partě nechtěných „spratků“ maličké dítě s geniální schopností přežít – Fazolek. Svou chytrostí změní poměry všech…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Je tomu již více než třicet let, co světlo světa spatřila Enderova hra. Kniha, která se stala takřka legendou a stála u zrodu jedné jedinečné série, která v průběhu let narostla až na sedm knih. O. S. Card se však po dlouhých 14 letech od vydání Enderovy hry rozhodl vrátit na samotný začátek a převyprávět nám notoricky známý příběh z trochu jiného pohledu. Fazolek přichází a spolu s ním i Enderův stín.

Orson Scott Card je americký autor, který se do srdcí fanoušků nesmazatelně zapsal několika mistrovskými díly, kterému vynesly řadu cen a místo mezi mistry žánru fantasy a sci-fi. Za svou popularitu vděčí celé řadě knih, jedna nad nimi však přeci jen vyčnívá. Byla to právě Enderova hra, která Cardovi zajistila nesmrtelnost. V průběhu let navíc více než slušně nabobtnala a celý “Enderverse” v současné době obsahuje na 19 svazků a to jak základní řady věnující se Enderovi, tak i dalších řad rozvíjející celé toto univerzum. Tou nejzajímavější z nich je patrně Stínová série, ze které u nás vyšly zatím čtyři knihy.

Po osmi letech od prvního vydání Enderova stínu se nakladatelství Argo vrací k tomuto úspěšnému románu, aby nás v novém vázaném vydání opět zavedlo na samotný začátek celého příběhu. Endera však tentokrát střídá v roli ústřední postavy malý Fazolek, jenž si s geniálním Enderem nic nezadá. Ba právě naopak, v celé řadě věcí jej hravě překonává, přesto v původní Enderově hře zůstal lehce opomíjenou postavou v pozadí.

A právě to má napravit tento román z roku 1999, v němž se Card po 14 letech od vydání Enderovy hry snaží odvyprávět notoricky známý příběh očima tohoto velice zajímavého hrdiny. Podobně stavěné příběhy to rozhodně nemají vůbec jednoduché a jen málokdy se jim podaří vyrovnat kvalitou svým předchůdcům. Navíc, čtenáři velice často podobné kousky opomíjejí. Ostatně, na co číst již známý příběh znovu, jen očima někoho jiného, vždyť takový příběh nepřinese prakticky nic, kvůli čemu by stálo za to si jej přečíst.

Toto ovšem rozhodně neplatí pro Enderův stín. O. S. Card se zde doslova překonává, Fazolkův příběh je tak možná ještě o chloupek lepší, než než původní Enderova hra. Časový odstup 14 let příběhu rozhodně prospěl. Již od úvodní strany je tak znát posun v Cardově projevu i celková jeho vypsanost. A tak tam, kde Enderova hra vsázela na jednoduchost a nesplétala přílišné složitosti, aby kniha byla přístupná co největšímu počtu čtenářů, je Enderův stín mnohem dospělejší a především pak vyspělejší knihou, která si však zároveň zachovává úžasnou lehkost, která jde ruku v ruce s celkovou čtivostí.

Card tentokrát o něco více tlačí na pilu a tak je Enderův stín celkově temnější a ponurejší, než Enderova hra. Rozhodně to však nevadí. Především úvodní pasáže, kdy se Fazolek protlouká nehostinnými ulicemi Rotterdamu ve vás zanechají skutečně hluboký dojem. Ostatně je to právě začátek příběhu, v čem se obě knihy nejvíce odlišují. Závěrečná třetina knihy pak již více méně věrně kopíruje děj Enderovy hry. Rozhodně se však nejedná o pouhé převyprávění již známých faktů. Tato kniha naopak celý příběh rozvíjí a dodává mu patřičnou hloubku a celkově temnější ráz.

Enderova hra sice vcelku dobře obstojí jako samostatné dílko, přesto se jedná o více méně ochuzenou verzi pro dospívající čtenáře. Pouze společně s Enderovým stínem tvoří vskutku jedinečný celek, kterému k dokonalosti nechybí takřka nic a na své si v něm přijdou jak dospívající čtenáři, tak ostřílení harcovníci, které jen tak něco nepřekvapí. Osobně tak Enderův stín nehodnotím jako samostatnou knihu, ale spíše jako druhou polovinu Enderovy hry, se kterou tvoří opravdu uzavřený a především pak jedinečný celek.

Poté co nakladatelství Argo vydalo Enderovu hru se dalo očekávat, že budou pokračovat ve vydávání dalších dílů této povedené série. Argo nás však lehce překvapilo a tak jsme se místo knihy Mluvčí za mrtvé, tentokrát dočkali právě Enderova stínu. A po dočtení této knihy nutno říct, že tento krok má bezpochyby své opodstatnění. Pokud totiž budete číst obě knihy hned za sebou dokážete naplno ocenit Cardovu genialitu a jedinečný vypravěčský um, jenž oboum knihám dodává nádech jedinečnosti. Obě knihy jsou tak skvěle propojené a vzájemně spolu souzní, že se až nechce věřit je od sebe dělí dlouhých 14 let a nevznikaly obě současně.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..