O. S. Card – Enderova hra

0

ANOTACE:
Lidstvo čelí hrozbě třetího útoku vojsk mimozemské civilizace, jejichž předchozím invazím se jen tak tak ubránilo díky zásahům geniálního velitele Mazera Rackhama. Armáda vnímá nutnost vychovat jeho nástupce, který by snad mohl odvrátit zkázu. Vhodným adeptem se zdá být chlapec Ender oplývající nadprůměrnou inteligencí a schopnostmi analytického myšlení. Už v šesti letech je odebrán rodině a nastupuje do Bitevní školy pro vojenské důstojníky, kde vystavován nejen musí dostát nejen náročným studijním nárokům a fyzickým zkouškám, ale také mnohým psychickým tlakům. Nezbývá však už mnoho času, než nepřítel znovu udeří…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Před více než třiceti lety spatřila světlo světa kniha, která ovlivnila miliony čtenářů po celém světě. Enderova hra získala nejprestižnější ocenění ve svém žánru a dala vzniknout legendě, která je i po více než čtvrt století stále aktuální a oblíbená u čtenářů. Nyní tak konečně nastal čas aby se ikona sci-fi žánru do neprobádaných vod audioknih. Vstupme společně s Enderem Wigginem, Pavlem Rímským a Filipem Kaňkovským do hry o osud světa.

Když v roce 1985  vydal O. S. Card svůj útlý román Enderova hra, okamžitě si získal velkou oblibu u čtenářů. Její úspěch umocnilo navíc získání prestižního ocenění NEBULA a HUGO. Tento husarský kousek navíc Card zopakoval i druhý dílem Enderova cyklu – Mluvčí za mrtvé. Dnes, o 30 let později, má tato ikona stále co nabídnout. Pokud vás tedy Enderův příběh až doposud míjel, možná právě nastal díky audioknižnímu zpracování ten správný čas doplnit si své vzdělání.

Uplynulo již přes padesát let od posledního útoku Termiťanů na Zemi, kdy lidstvo přežilo jen díky nasazení a odvaze pilotů, kteří tváří tvář smrti odrazili již druhou invazi mimozemšťanů i za cenu vlastních ztrát. Vůdci na Zemi se ovšem úspěchem nenechali ukolébat, a tak se celou dobu připravují na další bitvu s touto rasou. Již od útlého věku vybírají děti, které mají zvláštní nadání. Ti nejlepší a nejchytřejší bojují mezi sebou o to, kdo má šanci se stát velitelem mezinárodní flotily a jedinou nadějí pro lidstvo.

Ender Wiggins mezi spolužáky vyniká ve všech směrech, je jednička ve třídě i v bitevní místnosti. Díky kombinaci inteligence a strategického myšlení má nad ostatními výhodu. Navíc proti němu nestojí jen děti, ale zdá se, že i velitelé školy mu život nijak neulehčí. Je na vše sám, nikdo mu nepomůže. Kde se ovšem skrývá pravda?

Na první pohled se může zdát, že tato kniha je jedno velké klišé. Jediný vyvolený může spasit svět a nastolit mír v celém vesmíru. Ovšem nic nemusí být ve skutečnosti tak, jak to na první pohled vypadá. A právě toto je případ i Enderovy hry. Relativně jednoduchý a předvídatelný příběh dotáhl O.S. Card k dokonalosti, ve kterém vás autor již od počátku vtáhne do děje a nepustí až do samotného konce.

Rozhodně tomu napomáhá prostředí ve kterém se kniha odehrává. Bitevní škola, kterou si každý čtenář může upravit k obrazu svému a představit si to nejfantastičtější dílo, jaké je člověk schopen vytvořit. A v neposlední řadě samozřejmě postavy. Postavy dětí, které jsou nuceni se rozhodovat a jednat jako dospělí, nenechají klidným asi žádného čtenáře. Opravdu jen málokdo by si přál sdílet s nimi jejich dětství.

Mnoho sci-fi literatury je pro běžného čtenáře naprosto nedostupnou záležitostí. Autoři mají ve zvyku nás zahltit odbornými termíny a stovkami stran popisu, jak se co vůbec ve stavu beztíže chová. V tomto se Enderova hra od těchto opusů naprosto liší. Card své fanoušky zbytečně nezatěžuje termíny a popisy, které by mu řekli asi tolik, jako kdybyste psa učili velkou násobilku. I díky tomu se z Enderovy hry stává ideální kousek pro převedení do audiopodoby. Navíc je právě u něj velká šance, že dokáže oslovit i ty čtenáře/posluchače, které sci-fi žánr za normálních okolností naprosto míjí.

Audiopodobu Enderovy hry si vzalo na starost vydavatelství OneHotBook, které se v poslední době čím dál více zaměřuje i na tento, pro někoho okrajový žánr. Vzpomenout tak můžeme epickou Dunu, nebo domácí Mycelium. Enderova hra je tak další fantastickou ikonou, které se dostalo speciální péče tohoto vydavatele. Již tradičně se tak můžeme těšit na pečlivý výběr herců a originální hudební doprovod jenž, navozuje celkovou atmosféru. Ten mimochodem s příběhem skvěle souzní a evokuje tu správnou sci-fi atmosféru.

Co se týče výběru herců, padla tentokrát volba na velezkušeného Pavla Rímského a Filipa Kaňkovského. Zatímco výkon pana Rímského asi netřeba moc komentovat, jelikož jej drtivá většina posluchačů dobře zná. V knize navíc ztvárnil pouze dialogy mezi členy armádního sboru a plukovníkem Graffem na začátku každé kapitoly. Filip Kaňkovský pak obstaral vše zbývající, což ve výsledku znamená cca 85% celé audioknihy.

Výběr této dvojice byl vcelku nasnadě a zatímco hluboký a drsný hlas Pavla Rímského dává jasně najevo, že se ocitáme ve světě dospělých, jemnější Kaňkovského hlas zase jasně evokuje dětskou bezstarostnost. Právě na kontrastu těchto dvou odlišných světů je vystavěn celý příběh, což se v OHB podařilo perfektně zachytit.

Bohužel Kaňkovského výkon, ať je sebe víc sympatický, není rozhodně bez chybičky.  Především z počátku nahrávky je znát, že tento mladý herec postrádá výraznější zkušenosti v oblasti načítání audioknih. V úvodních kapitolách se tak můžeme setkávat se značnou nejistotou v hlase, navíc v případě Kaňkovského chybí jakákoliv práce s hlasem. To se naštěstí s postupujícím časem nahrávky zlepšuje, interpret tak získává na jistotě a sem tam si dovolí zapojit i výraznější emoce.

Před OneHotBook byl vskutku nelehký úkol najít a  získat narátora, který by věrohodně načetl party šestiletého dítěte a zároveň měl pro tuto roli dostatečně mladiství hlas. Dá se říct, že i přes menší výtku, která se týká především úvodu audioknihy obstál Filip Kaňkovský více než se ctí. V jeho osobě tak získáváme dalšího nadějného narátora, který se bezpochyby bude s každou další audioknihou zlepšovat.

I přes menší výtky dopadla Enderova hra v audiopodobě více než dobře a byla by věčná škoda ji nechat bez povšimnutí. Ostatně ne nadarmo se jedná o jednu z největších ikon sci-fi žánru a je dobře, že se čeští vydavatelé věnují i těmto titulům a nepodléhají tak pouze aktuálním trendům.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.