O. Kavalír & V. Mašek – Návrat Krále Šumavy – Na čáře

0

 

ANOTACE:

Je pár let po válce a Šumava připomíná divoký západ, zemi nikoho, eldorádo dobrodruhů, tajných agentů, pašeráků a převaděčů. Neklidný rajon esenbáků a pohraničníků, kteří se snaží nastolit pravidla nového režimu. Jako magnet přitahuje dramatické osudy. Ale jeden se z nich vymyká. Josef Hasil nejprve pomáhá střežit hranice v uniformě Sboru národní bezpečnosti, aby se po únoru 1948 stal jeho nejobávanějším soupeřem, kterého sami estébáci později nazvou Králem Šumavy. V hlubokých lesích, na slatinách, ale i ve výslechových místnostech a trestaneckém táboře, tam všude se odehrává napínavý příběh rodinných pout, jednoho přátelství, odvahy, věrnosti a zrady.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Komiksové adaptace známých děl v sobě vždy skrývaly jedinečné kouzlo. Není proto divu, že se k podobným dílům stále častěji upínají i čeští scénáristé a kreslíři. Ostatně z poslední doby stačí zmínit spolupráci Jana Nováka a Jaromíra 99 na adaptaci příběhu bratří Mašínů v komiksu Zatím dobrý. Ze stejné doby, avšak mnohem méně kontroverzní, ale stejně poutavý je i příběh nepolapitelného převaděče Josefa Hasila, zachycený v knižní i filmové podobě. A právě ten se nyní vrací na stránkách komiksu Návrat Krále Šumavy – Na čáře.

Kachyňův Král Šumavy je dnes již legendárním dílem. Avšak stejně jako celá řada dalších filmů a děl z tehdejší doby, byl i tento film postižen komunistickou ideologií. Když si však odmyslíme tuto “propagandu”, nalezneme zde poutavý příběh o šumavských převaděčích, kteří v nelehkém “po únorovém” období dopomohli bezpočtu našich občanů utéct na západ. Jejich předobrazem byl právě Josef Hasil, jehož skutečný příběh se snažil uvést na pravou míru David J. Žák ve svém románu Návrat Krále Šumavy.

Ten vycházel z vlastních vzpomínek Josefa Hasila, vlastních svědectví pamětníků i archivních dokumentů z tehdejší doby. Žákův životopisný román předložil čtenářům fascinující a především pak pravdivý příběh muže, jenž nejdříve pomáhal chránit naši hranici v uniformě Sboru národní bezpečnosti, aby se po únoru 1948 stal postrachem všech pohraničníků, legendárním převaděčem a nekorunovaným Králem Šumavy.

A právě z jeho příběhu vycházela autorská trojice Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek a Karel Osoha u své komiksové adaptace. Kavalír se ostatně podílel i na původní románové předloze a tak byla i komiksová verze ve skutečně dobrých rukou. Na podzim tak na pulty českých obchodů zamířil první díl z plánované komiksové trilogie Návrat Krále Šumavy s podtitulem Na čáře, jenž nám představuje tohoto odvážného převaděče vůbec poprvé i na stránkách komiksu.

Rozhodnutí udělat z tohoto díla trilogii rozhodně můžeme kvitovat s povděkem. Hasilův příběh je totiž tak poutavý a plný nejrůznějších “zvratů” a důležitých událostí, že by 160 stran, na kterých vychází první díl, na převyprávění celého jeho příběhu rozhodně nestačilo. V knize Na čáře tak dostáváme první ochutnávku příběhu tohoto fascinujícího muže. Ocitáme se v českém pohraničí krátce po válce, kdy se Josef Hasil přihlásil k pohraničním oddílům nově vznikajícího Sboru národní bezpečnosti. Netrvalo však dlouho a při svých hlídkách čím dál častěji narážel na uprchlíky, kteří se snažili dostat na západ. Nejprve jen přivíral oči, aby jim později i sám pomáhal. Na podzim 1948 však se svým kamarádem z hlídky sám přešel hranice, aby se posléze vrátil, byl zatčen a odsouzen k devíti letům nucených prací v komunistickém lágru…

Právě toto období mapuje úvodní díl trilogie, v němž nás autoři seznamují s prostředím a nastiňují nelehkou situaci v pohraničí, se kterou se musejí naši hrdinové vypořádat. Přesto Kavalír s Maškem své postavy nikterak neidealizují a nemají tendenci sklouzávat i heroizaci Hasila ani jeho společníků. To nechávají na samotných čtenářích a na tom, jak na ně jejich činy a osobnost zapůsobí. Ostatně Hasil rozhodně nebyl předobrazem Mirka Dušína. Sám působil v Rudých gardách, nebál se intrikovat a udržoval poměr hned se dvěma ženami zároveň. Na druhou stranu mu právě tyto jeho “chyby” dodávají lidskou tvář a čtenáři tak nebudou mít problém se s jeho postavou zosobnit.

Celkovému pojetí a atmosféře celého komiksu bezpochyby pomáhá i určitá strohost, které se autoři drží. Je až s podivem s jak málo slovy si v případě tohoto díla vystačí. O to více však záleží na samotné kresbě. Tu dostal na starost talentovaný Karel Osoha, jenž patří k nastupující generaci českých kreslířů. Osohův minimalistický styl k celkovému pojetí naprosto skvěle sedí. V černobílém pojetí navíc krásně vyniknou jeho veškeré detaily, včetně dynamiky postav i panelování. To vše jde ruku v ruce s výborně zachycenou pochmurnou atmosférou.

S Osohou je však spojena pravděpodobně i jediná menší kaňka na kráse tohoto vynikajícího komiksu. Jeho minimalistický styl  je na jedné straně naprosto výborný a skvěle se ke Krály Šumavy hodí, zároveň však sebou nese i jedno menší úskalí, které se projeví především ve chvílích, kdy se hlavní hrdinové ocitnou v koncentračním táboře. Absence větších detailů, zde zapříčiňuje velkou zaměnitelnost jednotlivých postav. Zkrátka ve chvílích, kdy jsou trestanci v lágru vyholení, vypadají jeden jako druhý a čtenáři mnohdy neví, kdo vlastně mluví. To se občas děje i v dalších částech tohoto komiksu, avšak právě v lágru je to nejpatrnější. Na druhou stranu se nejedná o nic, co by celý komiks zcela degradovalo. Navíc se to dá v dalších dílech vcelku snadno napravit, stačí jen aby Osoha věnoval obličejům trochu více péče.

Návrat Krále Šumavy ostudu své románové předloze rozhodně nedělá, ba právě naopak. Společně s Maškovou Svatou Barborou a Sestrami Dietlovými patří právě Návrat Krále Šumavy – Na čáře k nejvýraznějším loňským komiksovým počinům, které si pro nás čeští autoři připravili. Laťka je tak nasazena více než vysoko a bude zajímavé sledovat jak si autoři poradí s pokračováním, kterého bychom se měli dočkat v letošním roce. Čeká na nás zklamání, nebo další výjimečný zážitek, kterým by se trojice Kavalír, Mašek a Osoha nesmazatelně zapsala do historie českého komiksu? To ukáže až čas, jisté je, že očekávání nebudou malá….


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..