Noelle Stevenson – Nimona

0

Jak to dopadne, když se autorka Záleskautek rozhodne postavit na hlavu všechna žánrová klišé, se kterými se ve fantastické literatuře setkáváme? O tom se můžeme přesvědčit v nejnovějším komiksu ze stáje nakladatelství Paseka. Noelle Stevenson v něm boří řadu žánrových klišé, díky kterým je komiks Nimona je drzý a nepředvídatelný stejně jako titulní hrdinka.

Noelle Stevensonová rozhodně na poli komiksů není neznámým jménem. I u nás se již nesmazatelně stihla u čtenářů zapsat svou sérií Záleskautky, za kterou získala celou řadu ocenění, včetně ceny Willa Eisnera. Nyní tak přichází na řadu i ranější autorčina tvorba a nutno říct, že i tentokrát je skutečně na co se těšit. Ostatně, Nimona také získala Eisner Awards a pravidelně se objevuje v nejrůznějších výběrech 100 nejlepších komiksů dekády. To na původně webový komiks není vůbec špatné. Mimochodem Nimona se stala už při publikování na internetu v podstatě fenoménem a vzniká podle ní i celovečerní animovaný film.

A co tedy za tímto fenoménem stojí, čím si vlastně Nimona získala srdce bezpočtu čtenářů? Tím hlavním důvodem je bezpochyby samotná hlavní hrdinka. Ta je všechno jen ne typickým představitelem, klasického knižního (komiksového) hrdiny. Nimona je drzá, neuznává autority a v podstatě je to taková chodící katastrofa. I přes veškeré špatné stránky je veskrze sympatickou postavou s “vytříbeným” humorem, se kterým si budou především dospívající čtenáři notovat. Ti se tak do Nimony snadno vžijí a budou jí fandit od začátku do konce.

Tím však zdaleka nekončíme. I samotný příběh rozhodně stojí za připomenutí. Zapomeňte na klasické hrdiny, kteří se vydají zachránit princeznu, či svět. Zde přichází na scénu nezbedná Nimona, která se dokáže proměnit v nejrůznější stvoření a která navíc nabídne svoje služby vrchnímu padouchovi. Společně s ním se snaží celému království ukázat, že zdejší idol a jeho kolegové z „Institutu prosazování pořádku a hrdinství“ nejsou tím, za koho se vydávají. Tolik k tomu co hlásá samotná anotace, více prozrazovat nebudu, snad jen to, že se můžete těšit na celou řadu zajímavých zvratů, kterými autorka posouvá celý příběh kupředu. Navíc, možná přijde i drak…

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak samotné prostředí a celá řada dalších detailů, které jdou stejně, jako vše ostatní v této knize proti zažitým pořádkům. Na jedné straně jsou zde fantastická stvoření, mocná magie a rytíři na bílém koni a na straně druhé zcela bez problému fungující moderní technologie. Nemluvě o samotné hrdince, která má být pouhým sidekickem pro pro hlavního záporáka, ale v podstatě je mnohem mocnější než hlavní padouch. Nemluvě o tom, že ten vlastně ani padouch nakonec není. Je to zkrátka celé trochu postaveného na hlavu. Na druhou stranu to ale skvěle funguje a pobaví, což je samozřejmě to hlavní.

Někteří čtenáři  budou autorce patrně maličko vyčítat velký důraz na LGBT problematiku, na druhou stranu autorka se nikterak netají, že se těmito ráda zabývá a i takové Záleskautky jsou jimi doslova prolezlé. Oproti nim je však Nimona přeci jen umírněnější. Důraz na silnou ženskou hrdinku zde však zůstal a je možná silnější než ve zmíněných Záleskautkách. Nimona je zkrátka jedinečná a v této knize se točí vše kolem ní. Stevensonová zde rozjíždí v podstatě One Woman Show, která se ale sakra povedla a bude bavit čtenáře napříč všemi věkovými kategoriemi.NIMONA
SCÉNÁŘ: NOELLE STEVENSON
KRESBA: NOELLE STEVENSON
PŘELOŽIL: MARTINA KNÁPKOVÁ
VYDAL: PASEKA
ROK: 2020
STRAN: 272
ORIG. NÁZEV: NIMONA
ISBN: 978-80-7637-099-9

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..