Noelle Stevenson, Brooke A. Allen – Záleskautky

0

ANOTACE:
Jak by vypadaly Rychlé šípy, kdyby vznikly ve 21. století? Přesně jako Záleskautky!
Pět nejlepších kamarádek si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství, jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Naštěstí nemají problém tomu všemu nakopat zadek a klidně i vyhrát páku nad oživlou sochou. A když budou mít štěstí, ani nenakrknou potetovanou vedoucí.
Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře a oblíbíte si je, pokud jste odrostli realistickým příběhům Rainy Telgemeierové nebo dobrodružstvím modrovlasé Hildy, s níž mají Jo, April, Mal, Molly a Ripley mnoho společného — ulítlou formou podporují hodnoty, jako jsou přátelství, tolerance, ochrana přírody a odvaha. Je nám jasné, že tohle všechno zní moc dobře na to, aby to byla pravda. A přitom je to ještě lepší!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Prázdniny se nezadržitelně blíží, nastává čas dovolených, letních táborů a radovánek. Toto období vyloženě vybízí k nějaké lehčí literatuře. Ideálním společníkem by pak mohl být i kultovní komiks pro moderní čtenářky a čtenáře, jenž právě vyšel v nakladatelství Paseka. Záleskautky, aneb Rychlé šípy pro 21. století.

Záleskautky, v originále Lumberjanes, vznikly již v roce 2014. Od té doby se v domovských Spojených státech staly doslova kultem, jenž dalece přerostl komiksovou komunitu. Ostatně tato série několikrát vyhrála nejprestižnější ocenění komiksového světa – Cenu Willa Eisnera přezdívanou „komiksový Oscar“ – a chystá se podle ní celovečerní film od studia 20th Century Fox. Nyní se vůbec poprvé představuje i českým čtenářům, které může oslovit především díky odkazu na Jaroslava Foglara, skauting a letní táboření, které má u nás dlouhou tradici.

Na druhou stranu jsou Záleskauty i v mnohém specifické. Jejich zaměření je více méně jasné, jedná se o komiks pro dospívající dívky. To samozřejmě neznamená, že si jej nemohou užít i ostatní čtenáři, budou však muset přistoupit na řadu specifik a úskalí, které tento komiks skrývá. O tom však o něco později, nejdříve se podívejme co si pro nás čtveřice autorek (Stevensonová, Ellisová, Wattersová, Allen) připravila.

V tomto komiksu sledujeme pětici kamarádek Mal, Ripley, Molly, April a Jo, které jsou společně na dívčím skautském táboře. Chystají se zde utužit svoje kamarádství, ostatně jejich bojový pokřik zní „Kámošky až za hrob!“, a užít si spoustu zábavy a legrace. Z čehož ovšem bude mít pramalou radost jejich vedoucí, kterou dovádí k naprostému šílenství. A nebyli by to pořádné skautky, pardon záleskautky, aby se nesnažili ulovit i nějakého toho “bobříka”. Idylka však záhy končí a jejich plány jim začíná neustále někdo narušovat. Tu tříoké lišky, támhle zase vodní příšery, či zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. V jejich okolí se zkrátka začíná dít něco velmi podivného, ale Záleskautky tomu přijdou na kloub…

Žánrově mají Záleskautky nejblíže asi ke klasickým dobrodružným románům. Nechybí zde však ani prvky fantastiky a v neposlední řadě také specifický, místy až infantilní humor, který je jednou z nosných os tohoto komiksu. Ten dokáže zaujmout a pobavit, stejně jako od samotného čtení naprosto odradit. Záleží tedy čistě jen na vás zda vám tento styl sedne či nikoliv.

Hlavními tahouny celé série jsou pak samotné postavy. Jednotlivé Záleskautky jsou jednak vyvedené do nejmenšího detailu, který zároveň skvěle koresponduje se samotnými charaktery hlavních hrdinek. Díky tomu již od prvního pohledu tak nějak víme co od jednotlivých postav čekat. Autorky, především pak Broke Allen, která obstarala samotnou kresbu, si tak své hrdinky vymazlili takřka k dokonalosti.

V první knize nalezneme čtyři první sešity této zajímavé série a bohužel musím konstatovat, že po příběhové stránce se někteří budou cítit malinko ochuzeni. Než se totiž hlavní dějová linie kolem podivností v lese rozjede na plné obrátky je konec knihy. A my tak budeme muset delší dobu čekat, než nám Paseka přinese další pokračování.

Další záludností, kterou tento komiks ukrývá je pro některé čtenáře až příliš velká emancipovanost. S tím je spojené i boření genderových stereotypů, což je krásně vidět ve čtvrtém sešitu, kde hrdinky navštíví klučičí tábor. Autorky se nebáli lehce dotknout i LGBT tématiky, která stále není úplně běžná a pro mnohé může být i lehce ožehavá. Právě v těchto ohledech je krásně vidět, pro koho je tento komiks primárně tvořen. Tím jsou dívky 21. století, které se autorky snaží touto nenásilnou tvorbou lehce pošťouchnout k větší emancipaci a samozřejmě i sebevědomí. S tímto faktem je potřeba se smířit a především pak mužská část čtenářů by na to měla brát zřetel a s tím i k samotné četbě tohoto komiksu přistupovat.

Když však odhlédneme od těchto záludností a necháme se unášet, dostáváme do rukou svěží dílko protkané humorem, originálními postavami a v neposlední řadě příběhem, který se sice nestačí v této knize naplno rozvinout, je však slibným příslibem pro pokračování. Na druhou stranu stále není moc co hodnotit a tak si budeme muset ještě počkat, kam dál se tato slibně rozvíjející se série rozvine.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply