Noelle Stevenson, Brooke A. Allen – Záleskautky #2

0

 

ANOTACE:
Kamarádky April, Jo, Mal, Molly a Ripley nejsou obyčejný holky a tábor Qiunzelly Thiskwin Penniquiqul Thistle Crumpetové není jen tak obyčejný letní tábor. Tvrďácký dámy už posbíraly bobříky jako „Slovní koumág“ a „Vše, co se nás matematýká“ a přátelství utužily v soubojích s tříokými liškami nebo vodními příšerami. A přitom léto teprve začíná!Teď je čeká magie, dinosauři a sourozenecká rivalita jak vyšitá ze zavšivených bájí a pověstí. Tak na tohle budou potřeba ty nejtlustší náramky přátelství.

Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře. Ulítlou formou podporují hodnoty, jako jsou přátelství, tolerance, ochrana přírody a odvaha. Je nám jasné, že tohle všechno zní moc dobře na to, aby to byla pravda. A přitom je to ještě lepší!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Paseka je v komiksové komunitě dobře známé tím, že se zaměřuje především na mladší čtenáře, kteří nejsou zatíženi superhrdinskými stereotypy a chlapáckými představami o „správném“ komiksu. Přesně toto tvrzení bezesporu platí i pro Záleskautky, které se právě dočkaly druhého svazku. Vydejme se za dalším fantastickým dobrodružstvím v jedné nejoceňovanějších komiksových sérií pro mládež současnosti.

Záleskautky už loni, když u nás vyšel první díl, dokázaly vzbudit poměrně dost pozornosti. Ostatně není se co divit. Tato série se v domovských Spojených státech stala doslova kultem, jenž dalece přerostla komiksovou komunitu. A to především i díky aktuálně hodně propíranému tématu LGBT, který autorky dokázaly ve své sérii velice citlivě zpracovat. Možná i díky tomu se mohou Záleskautky pyšnit i prestižní Cenou Willa Eisnera za Nejlepší komiks pro mládež ve věku 13 až 17 let, navíc dvakrát za sebou obdržely Harveyho cenu za Nejlepší komiks pro mládež.

Ocenění sice dávají tušit, že by vám tato série rozhodně neměla uniknout, ale jak už to tak bývá, nic není tak jednoduché a pro Záleskautky to platí dvojnásob. Přeci jen je toto dílko oproti běžné produkci dost odlišné a tak rozhodně nesedne všem. Pokud tedy trpíte předsudky vůči ženským hrdinkám a LGBT komunitě Záleskautkám se  radši vyhněte, v opačném případě rozhodně neváhejte.

Už první díl série naznačil jakým směrem se budou Záleskautky ubírat. Kámošky až za hrob (podtitul druhého dílu) v tomto trendu sice pokračují, přesto se zde událo oproti první knize pár změn. Ubylo samotných dobrodružných výprav, naopak autorky zapracovaly na samotném příběhu, který se v této knize vcelku zajímavě posouvá kupředu. Navíc přibylo i “podivností”. Na pětici kamarádek Mal, Ripley, Molly, April a Jo tak už nečekají pouze tříoké lišky, vodní příšery, či zdivočelí skauti ze sousedního tábora, ale i….víte co nebudeme předbíhat, to už bych prozrazoval moc.

Díky těmto “drobným” změnám se Záleskautky maličko odklánění od klasického dobrodružného příběhu, ve stylu Rychlých Šípů a čím dál více “koketují” s fantastikou. Je tak už jen na čtenářích, zda jim toto směřování bude vyhovovat, či nikoliv. Jinak vše zůstává při starém a to včetně kladů i záporů, které sebou tato série nese. Zkrátka a dobře Záleskautky jsou hodně specifické, jdou svou cestou a rozhodně nemají potřebu zavděčovat se všem.

Tvůrčí tým složený ze čtyř žen opět popouští uzdu své fantasii a snaží se čtenáře přesvědčit o “své pravdě”. Emancipovanost a boření genderových stereotypů zkrátka tuto sérii táhne kupředu. Což je na jedné straně originální, na straně druhé však může velkou část čtenářů odradit. I přes turbulentní 21. století je velká část čtenářů stále konzervativních a tyto témata jsou pro ně tabu. Naštěstí jsou Záleskautky určeny primárně pro děti, u kterých se snaží originální komiksovou formou tyto zažité stereotypy bořit.

Celkový dojem z komiksu však nikdy nestojí jen a pouze na příběhu, ale v neposlední řadě i na samotné kresbě. Pokud se vám již první kniha po výtvarné stránce líbila, mám pro vás skutečně dobrou zprávu, v tomto ohledu k žádným změnám nedochází. Kresba i barvy jsou tak stále hodně zjednodušené, zároveň však obsahuje snadno rozpoznatelné prvky, díky kterým Záleskautky poznáte prakticky okamžitě. Nakolik vás toto grafické pojetí okouzlí, či nikoliv nechám již čistě na vás.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..